Що варто знати про посуд

Опубліковано:  14 грудня 2021
Працівник кухні видає порцію їжі учню.

Яким має бути посуд у шкільній їдальні та як за ним доглядати? Про безпечність посуду, з якого їдять діти, треба дбати не менш ретельно, ніж про якість продуктів і готових страв. Погано помитий посуд — одна з найпоширеніших проблем в організації харчування в школі. Невимитий з посуду бруд може стати джерелом поширення інфекційних хвороб і наразити дітей на небезпеку. Окрім того, такий посуд може відохотити учнів від повноцінного харчування в школі чи дитсадку.

Згідно із санітарним регламентом заборонено використовувати емальований, алюмінієвий, багаторазовий пластмасовий і пощерблений посуд.

Працівники їдальні мають приймати брудний посуд щонайменше за два метри від обідніх столів, а мити його — вбраними в спеціальний одяг.

Працівники їдалень і буфетів повинні бути забезпечені санітарним і спеціальним одягом та необхідними умовами для дотримання правил особистої гігієни. До санітарного одягу відносяться халати, фартухи з тканини для отримання та видачі їжі, хустки, ковпаки, фартух з полімерних матеріалів для миття посуду, до спеціального - халати темного кольору, гумові рукавички, гумове взуття.

СТОЛОВИЙ ПОСУД

Для миття столового посуду

Для миття столового посуду на харчоблоці мають бути три ванни. Перед миттям посуд треба очистити від залишків їжі.

Сушити такий посуд слід на ребрі — на ґратчастих поличках, а зберігати — у закритих шафах.

Перша ваннаПосуд слід мити водою щонайменше 40 ℃ із додаванням мийного засобу.
Друга ваннаТакож водою щонайменше 40 ℃, але з удвічі меншою кількістю мийного засобу, ніж перший раз.
Третя ваннаПосуд ополіскують водою принаймні 65 ℃ із гнучкого шланга з душовою насадкою.

ЧАШКИ ТА СКЛЯНКИ


Чашки та склянки

Чашки та склянки миють подібно до решти столового посуду, але мийний засіб використовують лише раз. Тому потрібні дві ванни.

Сушити такий посуд слід на ґратчастих поличках або стелажах, а зберігати — на стелажах або полицях.

Перша ваннаЧашки та склянки миють водою щонайменше 40 ℃ із додаванням мийного засобу
Друга ваннаОполіскують водою 65 ℃ і більше зі шланга з душовою насадкою 

ВИДЕЛКИ, ЛОЖКИ, НОЖІ

Виделки, ложки, ножі.

Столове приладдя миють майже так само, як склянки. Відмінність у тому, що після миття виделки, ложки та ножі додатково ошпарюють окропом і просушують. Зберігають їх вертикально в ящиках-касетах ручками догори. 

ЗВОРОТНА ТАРА І КУХОННИЙ ІНВЕНТАР


Кухонне приладдя

Кухонне приладдя та зворотну тару миють, як і склянки, у два етапи: перший раз з мийним засобом, потім — ополіскують. Однак якщо серед приладдя є металеві речі, їх слід додатково прогріти в духовці.

МИТТЯ ПОСУДУ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Посуд слід очистити від їжі та помити в три етапи. Після цього, якщо карантин пов’язаний з поширенням кишкових інфекцій, посуд треба додатково прокип’ятити у воді або у двовідсотковому розчині кальцинованої соди 25 хв з моменту закипання. Якщо в закладі оголошено карантин через поширення вірусного гепатиту, після миття посуд треба кип’ятити у воді чи содовому розчині 45 хвилин від закипання.

Детально про необхідний комплект посуду в закладі читайте в розділі «ОБЛАДНАННЯ СУЧАСНИХ ЇДАЛЕНЬ».