Найскладніші питання до Євгена Клоптенка: Про норми і вартість харчування

Опубліковано:  24 грудня 2021
Команда Євгена Клопотенка CultFood

Питання щодо організації харчування в закладах освіти цікавлять наразі не тільки управлінців та батьків, а і тих, хто розробляє меню для шкіл і садочків, здійснює закупівлі продуктів і послуг харчування. Тому розробник технологічних карт для шкільного меню Євген Клопотенко разом зі своєю командою CultFood підготували для вас відповіді на найпоширеніші питання, які стосуються саме цієї складової реформи шкільного харчування.  

Чому в меню зменшили кількість цукру, солі та хліба?

Згідно нових норм у стравах має бути менше солі та цукру, те саме стосується кількості хлібобулочних виробів під час одного прийому їжі. Зменшення споживання цих продуктів сприяє профілактиці розвитку надлишкової ваги, ожиріння та розвитку захворювань серцево-судинної системи.

Зменшення споживання цукру - це турбота про здоров'я. Зокрема, діти шкільного віку в Україні в середньому споживають 67 грамів цукру на добу, що перевищує норму в три рази. До купи ще додається низька фізична активність. Це все в комбінації призводить до того, що в Україні 12% хлопців і 8% дівчат мають надмірну вагу у віці 11-17 років. 

Чи треба бити на сполох, якщо харчування не відповідає новому меню у школі @klopotenko CultFood?


Меню, рекомендоване МОЗ, до розробки якого долучились @klopotenko CultFood носить рекомендаційний характер і не є обов'язковим до виконання. Тобто у закладів освіти є вибір приймати меню повністю, або частково, або не приймати його взагалі. Тому не існує такого органу чи установи, крім засновника закладу освіти, який може вказати яке меню використовувати - це вибір виключно школи, і за це відповідає директор школи та засновник закладу (місцева рада).

Інша справа щодо норм — вони є обов'язковими. Лише ДПСС може контролювати дотримання нових норм. Меню рекомендоване МОЗ та розроблене за участі @klopotenko CultFood спрощує виконання норм, оскільки при дотримані всіх технологій описаних у технологічних картках страв з меню, а також принципів побудови самого меню, харчування у вашій школі автоматично відповідатиме всім вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305.

Що робити, якщо харчування не відповідає новим нормам, а школи це декларують?


Якщо ви точно знаєте, що у вашій школі готують за новим меню, яке розроблене за участі Євгена Клопотенка з командою, тоді вам потрібно:

  1. Уважно ознайомитись з вимогами до Нового шкільного харчування на нашому сайті. 
  2. У розділі "ІНФОРМАЦІЯ ПРО МЕНЮ" цього сайту відшукати технологічну карту страви шкільного меню, яка вас цікавить. Кожна техкарта шкільного меню містить фото – як приблизно має виглядати страва, якщо дотримуватись технології приготування, визначеної техкартою.
  3. Якщо ви бачите, що зовнішній вигляд страв суттєво відрізняється, ви можете звернутися в адміністрацію школи, щоб вони надали роз'яснення щодо відмінностей.
  4. Якщо ж ви бачите, що відбувається порушення норм, можете сміливо писати в ДПСС скаргу у чат-бот у Telegram. Або звертайтесь на пряму до адміністрації вашої школи.

Також пропонуємо вам ознайомитись з інформацією про БАТЬКІВСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ на нашому сайт .

Наскільки подорожчає харчування у школі чи садочку?


Вартість харчування дітей у школах нового навчального року змінилася. Так само, як за рік змінилися ціни на продукти, які ви щотижня купуєте у супермаркеті.


Головна причина здорожчання харчування  — рівень інфляції в країні. Крім неї на вартість харчування у школах мають вплив географічне розташування закладу,  логістика постачання та сезонність продуктів.


Щодо зазначених факторів.

Регіон в якому знаходиться школа

Логістика і доставка продуктів значно впливає на утворення цін. І в кожному регіоні України фудкост (ціна на продукти харчування) дуже відрізняються: не новина, що вартість яблук в Києві та Херсоні різна. Крім того, вартість продуктів харчування, які придбають для закладів освіти також залежить від коректності проведення тендерної процедури на місяцях.

Сезонність продуктів

Ціна на продукти змінюється залежно від сезону. Проте меню, рекомендовані МОЗ, будуть враховувати сезонні особливості і передбачати максимальне використанняактуальних для певного сезону продуктів, що визначені новими нормами.

Слід також зазначити, що За новими нормами у раціоні школярів зменшено кількість таких продуктів як хліб, цукор, вершкове масло, картопля. Разом з цим збільшено кількість молочних продуктів, овочів, м'яса та фруктів. Виключено такі продукти, як кондитерські, ковбасні вироби, консерви. Це дозволило урівноважити вартість нового набору харчових продуктів із вартістю набору харчових продуктів, що був передбачений старими нормами.

Ніяких нових дорогих продуктів у шкільному меню не з'явиться. Всі ті ж овочі, фрукти, м’ясо та каші. Так, вони будуть по-новому приготовані та зміняться за кількістю рівно тією мірою, щоб діти були повноцінно нагодовані для освітнього процесу.


Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку (п.8 Постанови КМУ від 24.03.2021 р. №305 ) вимагає від засновників закладів освіти ( а це – місцеві ради) щорічно переглядати та встановлювати вартість харчування в закладах дошкільної освіти до норм харчування з урахуванням режиму (кратності) харчування.   

Якщо у громади немає фінансової спроможності забезпечити норми харчування видатками з бюджету в повному обсязі і першочергово відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305, то дозволяється регулювати цей процес встановленням відсотка батьківської доплати.

 Така ж ситуація щодо встановлення вартості безоплатного гарячого харчування в закладах загальної середньої освіти та інших закладах освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти.

Де дізнатися точну інформацію про ціни та фінансування?


Щоб дізнатися ціну на обіди, яка буде у вашій школі, потрібно звертатися напряму до навчального закладу в якому вчиться ваша дитина.

У свою чергу адміністрація школи має дізнатися про фінансування або співфінансування харчування школярів у відповідного органу влади, якому підпорядковується школа. Територіальні громади самостійно можуть визначати об'єми співфінансування.

Ви також маєте можливість контролювати діяльність місцевих виконавчих органів владита адміністрації закладу, де навчається чи виховується ваша дитина та аналізувати як відбуваються закупівлі продуктів чи послуг харчування для закладу.