Для проактивних батьків

Нова українська школа зробила батьків повноправними учасниками освітнього процесу. Об’єднання батьків можуть мати представників у наглядовій (піклувальній) раді школи або дитсадка, яка розв’язує проблеми розвитку закладу, шукає гроші на його роботу та контролює, як ці гроші витрачаються. Батьки мають право знати, куди йдуть і бюджетні, й позабюджетні гроші школи чи садочка, де вчиться їхня дитина. Чи мають діти все потрібне для навчання? Чи забезпечені водою, якісною та смачною їжею? Скільки коштували нові штори або шафки для одягу?

Тому батькам важливо вміти контролювати дії органів влади, які є засновниками шкіл і садків, а також адміністрації закладів. Для цього Transparency International Ukraine створила проєкт «Що купує твоя школа».

Інформацію про школи обласних центрів можна знайти на онлайн-мапі «Що купує твоя школа» (шукати слід за офіційною назвою закладу освіти), про школи в усіх інших містах, селищах і селах — на сайті Dozorro. Аби правильно скористатися сервісом Dozorro, треба знати, чи є ваша школа розпорядником грошей, що дає їй право на автономну бухгалтерію й господарювання. Якщо ваша школа проводить закупівлі сама, її можна знайти на Dozorro і проаналізувати кожну закупівлю. Якщо ні, уточніть в адміністрації, хто закуповує для вашої школи, і проаналізуйте закупівлі цього органу (наприклад, управління освіти місцевої ради) на Dozorro. Розібратись у ресурсі допоможе ця інструкція.