Добирати працівників їдальні, що відповідають кваліфікаційним вимогам, зокрема кухарів, — завдання керівника закладу освіти.
У дитсадку або школі може працювати кухар з кваліфікацією не нижче третього розряду. Кваліфікаційні вимоги до розрядів кухаріви визначені в Довіднику кваліфікаційних професій працівників.
Завдання для кухарів третього й четвертого розряду дуже різняться. Кухар третього розряду, наприклад, займається первинною обробкою сировини, допомагає готувати, комплектує та роздає страви. Кухар четвертого розряду готує їжу, наприклад другі та холодні страви тощо.
Вимоги до рівня освіти кухарів третього і четвертого розряду також різні. Для третього розряду достатньо мати професійно-технічну освіту або навчитися безпосередньо на виробництві. А ось кухар четвертого розряду повинен або здобути професійно-технічну освіту з кваліфікацією, або, маючи третій розряд, не менше, ніж рік стажуватися в їдальні, а потім пройти кваліфікаційну атестацію на виробництві.
Для допуску до роботи в їдальні потрібно:
- мати особисту медичну книжку;
- пройти профілактичний медичний огляд перед прийняттям на роботу та проходити його періодично;
- пройти навчання на тему гігієни персоналу та застосування системи аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок (HACCP, стандарт ISO 22000);
- знати санітарний регламент для шкіл, спецшкіл або дитсадків.
Кухаря не допускають до роботи, якщо він має симптоми інфекційної хвороби або інші гострі прояви проблем зі здоров’ям, а також не вакцинований від Covid-19. Працівники їдальні дбають про особисту гігієну та щодня підтверджують підписом у журналі здоров’я, що не мають розладу травлення чи гострих респіраторних інфекцій.
Ці правила стосуються не лише штатних працівників школи чи садка, а й працівників інших підприємств, які працюють у харчоблоці закладу чи забезпечують його готовими стравами.