Періодичність завезення продуктів та вимоги до транспорту

Опубліковано:  22 серпня 2023

Вимоги до періодичності завезення продуктів були встановлені пунктом 1.14 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України 17.04.2006 № 298/227.

Частота та обсяг завезення харчових продуктів і продовольчої сировини повинні залежати від терміну їх реалізації та кількості дітей, які відвідують заклад, при цьому частота завозу повинна становити 2-3 рази в тиждень (м'ясні страви готуються 4 рази, сирні та рибні - 2-3 рази в тиждень).

Постачальники харчових продуктів і продовольчої сировини разом з керівником закладу складають графіки і маршрути постачання та обсяги завезення. Обсяг та частота завезення продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються залежно від терміну їх реалізації та кількості дітей, які відвідують заклад, і повинні бути не рідше 2-3 разів на тиждень.

Постачання харчових продуктів і продовольчої сировини повинно здійснюватися спеціальним автотранспортом з маркуванням «Продукти». Кузови машин із середини повинні бути покриті оцинкованим залізом, листовим алюмінієм або іншим матеріалом, які мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи до контакту з харчовими продуктами, і обладнані стелажами, що можуть зніматися. Водій цього транспорту, а також особи, що супроводжують продукти у дорозі та виконують вантажно-розвантажувальні роботи, повинні мати при собі особову медичну книжку з результатами проходження обов’язкових медичних оглядів та бути забезпечені санітарним одягом (халатом, рукавицями).

Заклади освіти повинні бути забезпечені кількістю продуктів, яка є достатньою для приготування запланованого меню. Саме ця вимога є визначальною при складанні графіку завезення продуктів до закладу освіти. 

Вимоги до транспорту, яким здійснюється підвезення харчових продуктів та супровідної документації


Статтею 44 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” регламентовано, що оператори ринку використовують лише транспортні засоби, що відповідають таким вимогам:

  1. Транспортні засоби та/або контейнери, що використовуються для перевезення харчових продуктів, є чистими, утримуються у належному стані, що забезпечує захист харчових продуктів від забруднення, та мають таку конструкцію, що забезпечує результативне чищення та/або дезінфекцію;
  2. Якщо використання транспортних засобів та/або контейнерів для перевезення нехарчових продуктів може призвести до забруднення харчового продукту, для перевезення якого вони можуть потім застосовуватися, вони використовуються тільки для перевезення харчових продуктів;
  3. У разі одночасного використання транспортних засобів та/або контейнерів для перевезення харчових та нехарчових продуктів або у разі одночасного перевезення різних харчових продуктів забезпечується таке розділення продуктів, що унеможливлює їх забруднення. Для уникнення ризику забруднення забезпечується результативне очищення зазначених транспортних засобів та/або контейнерів перед кожним наступним завантаженням;
  4. Перевезення рідких, гранульованих, порошкових харчових продуктів здійснюється в місткостях та/або контейнерах/танкерах, передбачених для перевезення тільки харчових продуктів. Зазначені місткості та/або контейнери/танкери чітко промарковані державною мовою, що вказує на їх використання виключно для перевезення харчових продуктів, або мають маркування «тільки для харчових продуктів»;
  5. Харчові продукти розміщуються у транспортних засобах та/або контейнерах таким чином, щоб мінімізувати ризик їх забруднення.