Харчування в закладах дошкільної освіти: що змінюється

Діти їдять у садочку.

Реформа шкільного харчування, ініційована дружиною Президента України Оленою Зеленською, не обмежується оновленням підходів до харчування лише в школах, для садочків також передбачено низку змін і новацій. 

Так, з 1 вересня 2021 року перестають діяти, зокрема для закладів дошкільної освіти, звичні норми харчування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1591, а також спільний наказ Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України про організацію харчування. 

На заміну їм Уряд затвердив Норми та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку — документ, спільний для садків, шкіл та інших закладів освіти. 

Основою нового підходу, закладеного в документі, є збагачення раціону дітей фруктами та овочами, молочними продуктами, м’ясом і рибою, обмеження кількості солі, цукру, жирів, хліба та картоплі, а також виключення ковбасних виробів, сосисок тощо. 

Важливою та довгоочікуваною зміною є можливість організувати дієтичне харчування для дітей з особливими дієтичними потребами, зокрема з непереносністю глютену та лактози. Тепер це чітко визначено документом та дає підстави закуповувати відповідні продукти харчування. 

Водночас продовжує діяти Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, яка надалі буде оновлюватися відповідно до урядової постанови. 

У планах реформи, зокрема, розроблення примірного чотиритижневого сезонного меню для зручності закладів дошкільної освіти. Так, садочки зможуть обирати, чи самостійно формувати меню відповідно до нових норм харчування (при цьому обов’язково погоджувати його з територіальними органами Державної служби України з питань харчових продуктів та захисту споживачів), чи використовувати вже готове та рекомендоване Міністерством охорони здоров'я України (без погоджень). 

А поки ці документи розробляються, ознайомитися з тим, як організувати харчування за новими правилами, можна вже зараз в статті «Як організувати харчування в закладі освіти».