School Meals Coalition, шкільне харчування: розв'язання проблеми спільними зусиллями

Опубліковано:  06 листопада 2023
На зображенні учасники зібрання з різних країн за круглим столом

Реформа шкільного харчування є викликом не тільки для України. Багато країн у світі працюють над пошуком механізму забезпечення учнів навчальних закладів якісним харчуванням. Навіть ті держави, які до 2019 року досягли певних успіхів в цій сфері, змушені визнати, що після пандемії питання ефективності системи шкільного харчування знову вийшло на перший план.


Чому так відбулось і що робить міжнародна спільнота, аби покращити ситуацію?

На міжнародному рівні цим питанням успішно опікується Коаліція "School Meals Coalition" (Коаліція шкільного харчування). Вона була створена у 2021 році у відповідь на наслідки пандемії COVID-19, через яку багато навчальних закладів було закрито або перейшло на дистанційну форму навчання. В результаті близько 370 мільйонів школярів по всьому світу втратили доступ до щоденного обіду. Подекуди це перетворилось на серйозний соціальний виклик, оскільки для деяких дітей це був єдиний денний прийом їжі, на який вони могли розраховувати.

Тож створення Коаліції шкільного харчування мало на меті поєднати зусилля урядів, міжнародних та локальних недержавних організацій, дослідницьких установ і профільних структур та сприяти відновленню системи шкільного харчування в країнах-учасницях Коаліції.

Організацію діяльності та управління Коаліцією задля максимальної ефективної роботи взяла на себе Всесвітня продовольча програма ООН (WFP) за підтримки інших агенцій ООН, зокрема, Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO). 

Проте учасники не планують зупинятися виключно на відновлені тих показників, які було досягнуто до 2019 року. Їхньою амбітною метою є забезпечити кожній дитині до 2030 року можливість щодня отримувати здоровий, поживний обід у школі.

  1. До кінця 2023 року планується відновити те, що було напрацьовано до пандемії та надати підтримку всім країнам у відновленні ефективних програм шкільного харчування.
  2. До 2030 року доступ до якісного харчування має бути забезпечений найвразливішим категоріям дітей в країнах з низьким і середнім рівнем доходів, які не мали доступу до програм шкільного харчування до початку пандемії.
  3. Та до 2030 року покращити якість та ефективність наявних програм шкільного харчування в усіх країнах. Також планується реалізація програм та заходів, пов’язаних з підвищенням рівня поінформованості суспільства щодо здорового харчування та його важливості для системи охорони здоров’я.

На зображенні учасники зібрання з різних країн за круглим столом


Коаліція на глобальному рівні

Протягом двох років існування Коаліції до неї вже долучились уряди понад 90 країн. З них 26 країн взяли на себе зобов'язання щодо досягнення загальної мети - забезпечити всім дітям доступ до здорових та поживних обідів у школах до 2030 року.


Реформа шкільного харчування в Україні

Україна розпочала свій шлях до зміни системи забезпечення їжею дітей в закладах освіти ще у 2020 році. Саме тоді за ініціативи першої леді Олени Зеленської стартувала реформа шкільного харчування, яку не зупинила ані пандемія, ані повномасштабна війна.

За період з 2020 по 2023 роки було ініційовано та затверджено низку важливих законодавчих змін. Зокрема, внесено зміни до Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року, № 305, затверджено нові нормативи та регламенти, включаючи Санітарний регламент для закладів освіти.

Протягом цього часу були розроблені три технологічні моделі організації харчування в навчальних закладах, які мають допомогти забезпечити рівний доступ до якісної їжі для всіх дітей. Розпочато роботу зі створення кулінарних хабів, де кухарі-тренери проходитимуть навчання та згодом передаватимуть навички колегам у регіонах.

За сприяння Першої леді Олени Зеленської та за фінансової підтримки Фонду Говарда Баффета будуються фабрики-кухні на Київщині та Харківщині.

Та найголовніше, що навіть в умовах війни реформа шкільного харчування отримала свою стратегію розвитку до 2027 року, яку наразі погоджує Кабмін. Плани та цілі, які ставить перед собою команда реформи шкільного харчування, чітко збігаються з візією Коаліції шкільного харчування. Головною метою реформи в Україні є забезпечення рівного доступу до якісного та поживного харчування учнів в усіх закладах освіти, незалежно від їхнього місця проживання.

Ми, як і десятки країн-учасниць Коаліції по всьому світу прагнемо побудувати для наших дітей здорове майбутнє - і в цьому прагненні ми єдині.