Про організацію харчування у перехідний період

Опубліковано:  01 лютого 2022
Фото дівчинки, що несе тримає тацю з шкільним обідом. Дівчинка посміхається.

Одним із ключових нормативних актів, що дав старт реформі системи харчування в дитячих організованих колективах на законодавчому рівні, стала постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (далі – Постанова 305), яка набула чинності з дня її опублікування, крім абзацу другого пункту 1 та пункту 2 цієї постанови, пунктів 1-3, 8-54 Порядку, затвердженого цією постановою, які набули чинності з 1 вересня 2021 року.

Проте, варто нагадати, що в разі наявності в закладах освіти чи в їхніх засновників договорів на постачання харчових продуктів або надання послуг з харчування, укладених до 7 квітня 2021 року, діє перехідний період

Крім того, для запобігання масової відмови дітей від харчування, що може бути пов’язано зі зменшенням кількості солі в стравах та виробах, передбачено поетапне зменшення дозволеної кількості солі.

Ця норма врегульована пунктом 8 Норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку (таблиця 6), а в цифрах це виглядає так:

Проте, варто звернути увагу на те, що Порядок організації харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджений Постановою 305, уже набув чинності. Отож, навіть за умови дії перехідного періоду з 1 вересня 2021 року в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку потрібно використовувати чотиритижневе меню.

Під час перехідного періоду до 1 січня 2022 року окремі заклади, для яких він діє, можуть застосовувати норми харчування, що були затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (далі – Постанова 1591).

Також варто зазначити, що тепер аналіз виконання норм харчування проводиться один раз на чотири тижні на підставі відомостей журналу обліку виконання норм харчування, який заповнюють щодня на підставі меню-розкладу. Результати проведеного аналізу щомісяця медпрацівник доводить до відома керівника відповідного закладу (п.11 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).

Аналіз здійснюється на відповідність тим нормам, які наразі застосовуються. Тобто, якщо харчування організоване за нормами, що затверджені Постановою № 1591, то й аналіз виконання норм здійснюється відповідно до неї.

Наведемо приклад розрахунку споживання молочних продуктів в дитячому садочку і яслах протягом одного тижня. В разі комбінації різних видів молочних продуктів щоб зрозуміти чи виконані норми, краще рахувати в порціях.

Вживання молочних продуктів в дитячому садочку в розрізі тижня