Як подружити дитину з сиром?

Опубліковано:  17 липня 2023

Сир – корисний молочний продукт для дітей. Дослідження, проведене найбільшою професійною асоціацією педіатрів у США – Американською академією педіатрії, показало, що діти, які споживають багатий на білок сир разом з овочами, швидше насичуються. Тобто вони споживають на 72% менше калорій ніж ті, хто вживає на перекус чипси чи інші снеки. Це зменшує ризик набору ваги, одночасно гарантуючи, що дитина отримає всі необхідні поживні речовини. 


Сири містять унікальний пакет із понад 10 основних поживних речовин, важливих для росту дітей. Ці речовини також допомагають підтримувати нервову та імунну систему, зір, здоровʼя шкіри, мʼязову функцію та забезпечувати дитину енергією на весь день. 


Від покращення здоровʼя до зниження рівня стресу – сир володіє й іншими дивовижними перевагами. Почнемо нашу сирну мандрівку з короткої історичної довідки.  


Про традицію вживання сиру


Історично склалося, що сир був одним з основних продуктів здорового харчування, який входив в раціон людей ще тисячі років тому. В Україні ж якісний твердий сир випав з меню дитячого харчування за радянської влади. В ті часи споживали зазвичай свіжий сир у вигляді запіканок, сирників чи вареників з сиром або ж підсолоджений кефір. Сир, як ферментований продукт з правильними етапами дозрівання, зʼявився лише 10–15 років тому. 


Є думка, що в тих країнах, де культура споживання сиру та сироваріння не була втрачена, наприклад, в Іспанії або ж у Швейцарії, середня тривалість життя є найбільшою в Європі.


Цікавий факт: Європейське перспективне дослідження раку і харчування (EPIC) у Нідерландах виявили, що серед бактеріальної ферментованої їжі лише сир повʼязаний з позитивним впливом на тривалість життя. 

На зображенні тарілка в якій лежить м’якій сир прикрашений зеленню

Поживні речовини у складі сиру та їх користь


Перше, що спадає на думку – це наявність у сирі кальцію, який потрібен для розвитку кісткової системи, особливо під час гормональних змін в період зростання дитини.


Добова норма кальцію для дітей:

  • 7-10 років — 1000 мг/д;
  • 11-17 років — 1200 мг/д.


До прикладу, у 30 г твердого сиру міститься близько 240 мг кальцію. Тобто, залежно від віку дитини, це 18–34% необхідної добової норми. 


І загальновідомий факт, про який не варто забувати: вживання сиру здатне зміцнити зуби. Навіть більше, сир містить кальцій та фосфати, які допомагають зменшити кислотність в ротовій порожнині. Коли рівень кислотності знижується, це сприяє запобіганню демінералізації емалі та розвитку карієсу.


Окрім цього, сир:


Покращує когнітивні функції

Більшість досліджень стосовно покращення когнітивних функцій проводили в Японії, де здоровому харчуванню приділяють багато уваги. Дослідники припустили, що дотримання дієти багатої на α–лактальбумін (сироватковий білок) підвищує рівень триптофану та серотоніну в мозку та покращує когнітивні здібності у вразливих до стресу осіб.

На зображенні хлопчик який смакує сир

Зміцнює імунітет

Всі батьки стикаються з проблемою частих хвороб дітей, коли ті йдуть в садочок чи до школи. Сир і тут стане в пригоді, оскільки пробіотики в його складі допомагають зміцнювати імунну систему.


Знижує стрес

Сир покращує роботу мозку та зменшує ризик виникнення хвороби Альцгеймера в майбутньому. А також зменшує фактор стресу.

Тож діткам, які тільки-но пішли до школи чи садочку, переїхали в інше місто чи навпаки — повернулися додому, вживання сиру буде корисним. Цей продукт допоможе впоратися зі стресом, який може виникнути на фоні зміни звичних умов чи в процесі адаптації до нового середовища.


Дарує щастя

Ще одним приємним ефектом вживання сиру є вироблення гормону щастя – серотоніну. У складі твердих сирів є кристалики амінокислоти тирозину, що впливають на цей процес. А ще тверді сири майже не містять лактози, бо з витримкою вона перетворюється у той самий тирозин. Тож сир буде безпечним і для тих, у кого непереносимість лактози.


На зображенні стіл на якому лежить дерев’яна ложка в яку нарізаний шматочками твердий сир


Батьківські хитрощі, щоб подружити дитину з сиром


Сир не лише корисний, а ще й смачний! Він може стати чудовим перекусом для вашої дитини.

Сир можна легко включити в раціон ваших дітей. Можливо, ще легше, ніж ви думаєте. Ось деякі лайфхаки, як це зробити без зайвих сліз:


Сирна посипка

Сиром можна посипати майже все: від піци, випічки та макаронних виробів до овочів, омлетів і тако. Багатьом дітям подобається, як виглядає та смакує золотава глазур на їжі.

Раджу почати саме з ніжних сирів, що не мають яскравого смаку. Це може бути молода Гауда, Моцарт, Амадеус, моцарела, бурата або рікота. Пам’ятайте, що смакові рецептори дітей чутливі: якщо смак сиру буде надто сильним, це може їх відштовхнути. А знайомство доведеться починати спочатку через деякий час.


На зображенні тарілка з розігрітими макаронами і розплавленим сиром

Сир, як гра

Як вже згадували, тверді сири містять кристалики тирозину, які не лише беруть участь у виробленні гормону щастя, а й можуть стати приводом для розваг. Річ у тому, що їх можна помітити неозброєним оком, тож розкажіть дитині про магічні сирні кристали й організуйте їх пошук в шматочках сиру. Чим більше віднайде, тим щасливіше буде.

До того ж тверді сири, витримані від 9 місяців мають солодкуватий смак. Їм характерні карамельні та фруктові ноти, тож дитині обовʼязково сподобається.


Корисна порада: в магазині можна знайти фасування твердого сиру у вигляді цукерок і давати в школу як зручний і поживний перекус. Вдома ж можна сервірувати твердий сир з ягодами малини або лохини, що зазвичай смакує діткам. 

Креативні ланчбокси

На зображенні дитина формочками вирізає сирні фігурки і готує собі канапки з хлібом і овочами

Крім звичайного бутерброду з сиром, можна окремо викласти нарізані у вигляді різних фігурок шматочки сиру. Для цього використовуйте маленькі кондитерські форми для печива: зірочки, сердечка, ведмедики, кружочки тощо.

Окреме джерело для креативності – ниточки Моцарели. Їх можна подати як спагеті, або ж намотати на грісіні чи навіть сосиски та відтворити таким чином «смужки» зебри або тигра.


Включайте сир в щоденний раціон всієї сім’ї, готуйте та вигадуйте нові способи подачі разом. Ви закладаєте фундамент здорової харчової поведінки у дитини, тож будьте для неї прикладом.


Автор публікації Оксана Чернова — експертка ProCheese, суддя міжнародного сирного конкурсу World Cheese Awards. 


Цю публікацію було створено за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія). Відповідальність за зміст цієї публікації несе виключно автор(и). Точка зору автора(ів) не обов’язково відображає точку зору SECO, FiBL, SAFOSO AG, www.qftp.org