Поради батькам підлітків

Опубліковано:  29 вересня 2023
Дві жінки усміхнені на кухні, стоять поруч біля кухонного столу і ріжуть на дошках овочі, попереду розташовані різні непорізані овочі.

Якщо ваша дитина у підлітковому віці, ви могли помічати її прискіпливу увагу до зовнішнього вигляду. Підлітки часто переймаються своєю зовнішністю, що може спровокувати надто уважне та вибіркове ставлення до їжі. 

Батькам підлітків слід заспокоїти дитину і пояснити:

  • зміни в пропорціях тіла є тимчасовими;
  • статуру й вагу можна коригувати фізичними вправами і раціональним харчуванням, а не суворою дієтою.


У складний перехідний вік батькам як ніколи важливо підтримувати та не критикувати дитину:


  • утримуйтесь від некоректних коментарів щодо змін у тілі, набору чи втрати ваги;
  • не примушуйте і не забороняйте їсти ті чи інші продукти або страви;
  • забезпечуйте різноманітність корисних страв;
  • сприяйте оптимальному режиму харчування та створюйте комфортні умови для прийняття їжі в родинному колі;
  • пам’ятайте, що активний спосіб життя допоможе контролювати вагу та загальний стан здоров’я, тому мотивуйте дитину до фізичних вправ не менше 60 хвилин на день - так рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я;
  • підтримуйте дитину власним прикладом.


Про ІМТ


Одним із інструментів оцінки фізичного розвитку дитини є індекс маси тіла (ІМТ). Індекс вираховується за показниками зросту та ваги, для того, щоб визначити чи є маса дитини нормальною, недостатньою або надлишковою. 

ІМТ для дорослих і для дітей розраховується за однаковою формулою. Але оскільки дитина перебуває у стані постійного росту розмірів тіла та розвитку його функцій, показники індексу маси тіла (ІМТ) у дітей та підлітків оцінюються не так, як у дорослих, та, окрім ваги та зросту, враховують ще вік та стать дитини. 

Для дітей та підлітків ІМТ використовується для відстеження ризиків потенційних проблем, пов'язаних із здоров'ям. Наприклад, дитина може мати високий ІМТ за своїм віком та статтю, але щоб визначити, чи є надлишок ваги проблемою, медичний працівник має провести додаткові дослідження, в тому числі збір інформації щодо особливостей харчування та фізичної активності дитини. Інтерпретувати, про що свідчить показник ІМТ для дитини з урахуванням її статі та віку може тільки лікар.


Показати детальний опис

Формула розрахунку індекса маси тіла

Індекс маси тіла дорівнює:
маса тіла в кілограмах поділена на зріст у метрах в ступені два

Інтерпретація ІМТ для дітей та підлітків


Таблиці оцінки показників ІМТ дітей віком від 5 до 19 років з урахуванням статі, розроблені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У таблицях на осі Х вказується вік дитини в повних роках і місяцях. На осі Y вказується показник Індексу маси тіла дитини. Порівняння точок, нанесених на графіки зростання дитини, з лініями z-значень визначає стан дитини і можливі проблеми.

Точка на рівні медіани або нижче одного стандартного відхилення (-1) свідчить про відсутність проблем. Нижче -2 стандартних відхилень – виснажений, -3 стандартних відхилень– вкрай виснажений. Показник вище 1 стандартного відхилення свідчить про можливий ризик надлишкової ваги тіла, вище 2 стандартних відхилень – про надлишкову масу тіла, а вище 3 стандартних відхилень – про ожиріння. 
Якщо періодично визначати індекс маси тіла і позначати точками отримані значення, ці графіки допомагають спостерігати динаміку розвитку та стану дитини.


Дізнайтеся більше як інтерпретувати індекс маси тіла дитини та підлітка: