Вибір на користь соєвих продуктів: поживна цінність і результати досліджень

Опубліковано:  26 жовтня 2023
На зображенні розсипана на столі соя і склянка з соєвим соусом . У верхній частині підпис: Соєві продукти та їх вплив на здоров’я

Рослинні продукти продовжують набувати більшої і більшої популярності разом із зростанням кількості прихильників вегетаріанських моделей харчування. Позитивною тенденцією є й те, що загалом все більше людей споживає багато рослинної їжі. Соєві продукти також мають своїх поціновувачів, тож варто поговорити про їхній вплив на здоров’я людини.

З соєвих бобів виробляють багато різних продуктів. Особливо вони популярні у китайській та японській кухнях, де споживають як самі соєві боби (едамаме), так і соєві напої та тофу. Соєві боби також ферментують для отримання темпе та місо.

Соєві продукти часто вибирають через проблеми зі споживанням молочних продуктів. Наприклад, коли є алергія на коров’яче молоко або непереносимість лактози. Багато людей споживають менше м’яса, молочних продуктів та їдять рослинну білкову їжу з міркувань захисту навколишнього середовища. Деякі надають перевагу смаку та різноманітності продуктів на основі сої.


🟩 ПОЖИВНІСТЬ

Соєві продукти є хорошим джерелом багатьох поживних речовин, серед яких ненасичені жири, клітковина, різні вітаміни та мінерали. Чимало соєвих напоїв також збагачені мікронутрієнтами та містять кальцій, йод, вітаміни B2, B12 і D.

Особливий інтерес викликають ізофлавони сої, які є різновидом фітоестрогенів. Це рослинні компоненти, схожі за будовою з гормоном естрогеном. Хоча естрогенна активність ізофлавонів, які містяться в соєвих продуктах, відрізняється від естрогену, який виробляється в організмі, і є набагато слабшою, багато досліджень з’ясовували, яку користь для здоров’я може мати споживання сої.


🟩 СОЯ І ХВОРОБИ СЕРЦЯ

Нижчий рівень серцево-судинних захворювань спостерігався серед людей з азійських країн, що вживали соєві продукти. Науковці вирішили перевірити, чи може соя знизити ризик серцево-судинних захворювань, чи відмінності пов’язані більше з тим, що мешканці азійських країн у дорослому віці їдять менше тваринних продуктів, які містять багато насичених жирів.

Багато великих досліджень показали, що споживання сої призвело до зниження рівня холестерину у людей з високим рівнем холестерину. У Великобританії, США та Японії на державному рівні вважається, що вживання 5 г соєвого білка на день може допомогти знизити рівень холестерину в крові. Однак оцінка Європейського агентства з безпеки харчових продуктів (EFSA) у 2010 році відхилила пропозицію щодо погодження твердження про зв’язок між соєвими білками та ефектом зниження рівня холестерину.

Єдиним соєвим продуктом, який збільшує серцево-судинний ризик, є найбільш популярних з них – соєвий соус. Високий вміст солі у ньому провокує збільшення кров’яного тиску при надмірному регулярному споживанні.


🟩 СОЯ І МЕНОПАУЗА

Поширеним симптомом менопаузи є припливи, пов’язані зі зниженням рівня естрогену. Дослідження, опубліковане у 2012 році, виявило, що споживання ізофлавонів сої призвело до принаймні 20% зниження частоти та тяжкості перебігу припливів. Водночас це менш ефективно, ніж використання замісної гормональної терапії, яку рекомендують у більш важких випадках.


🟩 СОЯ І РАК

Низький ризик раку передміхурової залози спостерігався у китайських чоловіків, що свідчить про те, що зазвичай вище споживання сої має можливий захисний зв’язок. Деякі дослідження свідчать про повільніше зростання маркерів ризику раку передміхурової залози у пацієнтів із високим споживанням ізофлавонів.

Нижчий рівень ризику раку молочної залози в азійських жінок також вказує на можливі захисні ефекти, особливо пов’язані зі споживанням більшої кількості соєвих продуктів у дитинстві та підлітковому віці. Результати досліджень говорять про зниження частоти рецидивів раку молочної залози, пов’язане з більшим споживанням сої.


🟩 ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ

Вживання соєвих продуктів не впливає на рівень будь-яких гормонів у чоловіків. Також не повідомлялося про негативний вплив на фертильність або сексуальне здоров'я. Існують занепокоєння щодо можливого впливу сумішей на основі сої у немовлят, оскільки споживання ізофлавонів буде пропорційно набагато більшим, ніж у дорослих. Тому суміші на основі сої рекомендуються лише у виняткових випадках, для забезпечення адекватного харчування.

Якщо ви приймаєте ліки для щитовидної залози, проконсультуйтеся з лікарем щодо споживання соєвих продуктів. Шкідливого впливу на нормальну функцію щитовидної залози немає, але соя може перешкоджати засвоєнню препаратів для її лікування.


🟩 СОЄВІ ПРОДУКТИ В ХАРЧУВАННІ

Дослідження соєвих продуктів тривають, але очевидно, що соя є поживною та корисною частиною дієти, яка відповідає принципам здорового харчування та може мати численні переваги для здоров’я.

Чимало соєвих напоїв є збагаченими, а при виборі соєвих десертів варто надавати перевагу продуктам з меншим вмістом цукру. Тофу має високий вміст білка, а смаку йому можна додати за допомогою спецій або соусу, пам’ятаючи про високий вміст солі в останньому.

Застосування соєвої суміші для немовлят, які мають непереносимість або алергію на коров’яче молоко, бажано застосовувати лише після шестимісячного віку. Ті, хто приймає препарати для лікування щитовидної залози, повинні отримати консультацію лікаря щодо споживання сої.