Чи варто включати субпродукти у ваше меню?

Опубліковано:  26 грудня 2023
На зображенні тваринні субпродукти в верхній частині напис: «Субпродукти, плюси і мінуси від споживання»

Субпродукти є традиційно їстівними органами тварин. Серед них — печінка, серце, мізки та кишки. 

Звісно, що найбільша кількість м’ясних страв готується з м’язового м’яса худоби. Однак у багатьох країнах готують популярні страви з органів тварин. Деякі з них навіть вважають візитівками національної кухні, як качина печінка у Франції, яловичий язик у Латинській Америці чи свиняча печінка в Німеччині. В азійській кухні також часто використовують органи тварин, зокрема нирки, шлунки та кишки.

Цікаво, що під час Другої світової війни споживання субпродуктів в Америці значно зросло. Це сталося завдяки зусиллям та закликам уряду, адже значна частина м’язового м’яса країни йшла на харчування військових.


🟠 ПОЖИВНА ЦІННІСТЬ


115 грамів сирої яловичої печінки містить 153 калорії, 23 грами білка, 4 грами жирів та 4 грами вуглеводів. 115 грамів сирого яловичого серця містить 127 калорій, 20 грамів білка, 4 грами жирів та не містить вуглеводів. 

Субпродукти багаті поживними речовинами. За винятком рубця (кишок) і мізків, більшість м’ясних органів є хорошим джерелом вітамінів і мінералів, у тому числі багатьох вітамінів групи В, заліза та цинку.


🟠 ПОТЕНЦІЙНА КОРИСТЬ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я


🔸 Знижує ризик хвороби Альцгеймера

У печінці присутній тіамін, або вітамін В1. Дослідження показали, що він допомагає запобігти факторам ризику хвороби Альцгеймера, включаючи втрату пам’яті та утворення бляшок з бета-амілоїду.

🔸 Джерело заліза та енергії

Органи тварин, особливо печінка і нирки, містять залізо. У багатьох людей спостерігається дефіцит цього мікроелементу, симптомами є втома та брак енергії. Вживання субпродуктів (особливо печінки) підвищує рівень заліза в крові та відповідно енергії.

🔸 Сприяє зниженню ризику розвитку раку

Рибофлавін, або вітамін В2, є в м’ясних органах, особливо в нирках і печінці. Дослідження показали, що рибофлавін допомагає знизити ризик раку легенів і колоректального раку. Доведено, що дефіцит рибофлавіну підвищує ймовірність раку стравоходу.

🔸 Зміцнює імунну систему

Чимало субпродуктів, зокрема печінка, нирки та серце, містять багато цинку. Цей мінерал необхідний для правильної роботи імунної системи. Люди з дефіцитом цинку більш сприйнятливі до інфекції. Крім того, значна кількість біодоступного заліза також сприяє кращому імунному захисту.


🟠 ПОТЕНЦІЙНІ РИЗИКИ


🔸 Рівень холестерину

Субпродукти є дуже поживними, однак вони також містять багато насиченого жиру та холестерину (особливо печінка та серце). Останні впливають на рівень холестерину у крові та зумовлюють підвищення ризику серцевого нападу або інсульту. Тому рекомендується вживати м’ясні органи в помірних кількостях.

🔸 Ризик загострень подагри

Людям з подагрою слід уникати частого споживання субпродуктів, оскільки вони містять високий рівень пурину. Продукти, багаті на пурин, можуть сприяти прогресуванню ураження суглобів у хворих на подагру.

🔸 Гемохроматоз

Люди з діагнозом гемохроматоз й так мають забагато заліза в крові, тому їм варто обмежити споживання субпродуктів, багатих на цей мікроелемент.

Олег Швець

Лікар-терапевт, лікар-гастроентеролог, лікар-дієтолог, Президент ВГО «Асоціація дієтологів України».