Індекс маси тіла: як зрозуміти, що вага у нормі

Опубліковано:  29 вересня 2023

Визначити чи є вага оптимальною можна за допомогою уніфікованого показника – індексу маси тіла. За його допомогою можна дізнатися наскільки маса тіла людини відповідає її зросту, й непрямо оцінити, чи є вага недостатньою, нормальною, надмірною, або людина має ожиріння.

Індекс маси тіла застосовують як для оцінки стану як дорослих, так і дітей. ІМТ для дорослих і для дітей розраховується за однаковою формулою, проте інтерпретують показники ІМТ для дітей і дорослих по-різному. Це пов’язано з тим, що у дітей і дорослих різні пропорції тіла і, відповідно, співвідношення зросту і ваги.

ФОРМУЛА ОБЧИСЛЕННЯ ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА

одиниця виміру ІМТ - кг/м²

ВИЗНАЧЕННЯ ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Щоб визначити індекс маси тіла, спочатку потрібно виміряти зріст (у метрах) і вагу (у кілограмах). До прикладу, маса тіла дорослої людини становить 77 кілограм, а зріст – 1,7 м. Спочатку визначаємо квадрат зросту (в даному випадку це 1,7 х1,7 = 2,89) і ділимо масу тіла на число, яке отримали при множенні:

ІМТ = 77 : 2,89 = 26,64.

Проаналізувати отриманий результат для дорослих допоможе класифікація ІМТ

ІМТ (кг/м2)Класифікація
< 18,5Дефіцит маси тіла
18,5-24,9Норма
>25-29,9Надмірна маса тіла
>30-34,9Ожиріння І ступеню
>35-39,9Ожиріння ІІ ступеню
>40Ожиріння ІІІ ступеню
Отже, вага дорослої людина з індексом маси тіла 26,64 кг/м2 є дещо надмірною. У такому випадку варто звернути увагу на раціон, а також збільшити рухову активність, адже надмірна вага насамперед є причиною розвитку серцево-судинних захворювань і діабету. 

ВИЗНАЧЕННЯ ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА ДЛЯ ДІТЕЙ

Індекс маси тіла широко застосовується для оцінки фізичного розвитку дитини. Він може сигналізувати про недостатню або надлишкову вагу, про появу ожиріння, а також ризик розвитку пов’язаних з ним захворювань. Оскільки дитина перебуває у стані постійного росту розмірів тіла та розвитку його функцій, показники індексу маси тіла (ІМТ) у дітей та підлітків оцінюються не так, як у дорослих, та, окрім ваги та зросту, враховують ще вік та стать дитини.

Для дітей та підлітків ІМТ не є діагностичним інструментом і використовується для відстеження ризиків потенційних проблем, пов'язаних із здоров'ям. Наприклад, дитина може мати високий ІМТ за своїм віком та статтю, але щоб визначити, чи є надлишок ваги проблемою, медичний працівник має провести додаткові дослідження, в тому числі збір інформації щодо особливостей харчування та фізичної активності дитини.

Вимірювання зросту

Вимірювання довжини тіла дітей проводять у положенні стоячи за допомогою вертикального зростоміра. Дитина стає на дерев'яну площину зростоміра спиною до вертикальної планки, торкаючись її п'ятами, сідницями, міжлопатковою ділянкою при відведених назад плечах (головою не притуляється). Руки повинні бути опущені вздовж тулуба, живіт - підтягнутий, п'яти - разом, носки - порізно. Положення голови повинно бути таким, щоб верхній край козелка вуха і нижній край очної ямки знаходились в одній горизонтальній площині. Рухома планка прикладається до голови без натиску, але щільно.

Вимірювання ваги

Вимірювання маси тіла можна робити за допомогою електронних або важільних ваг. Електронне обладнання має бути сертифіковане. Щоб зважити дитину, попросіть її стати в центрі платформи і не рухатися, руки мають бути вільно опущені, а вага розподілена рівномірно на обидві ноги.

За відсутності електронних, вимірювання маси тіла проводять на медичних важільних вагах. Для зважування дитину ставлять на середину площини ваг при непорушно закріплених важелях. Ручка важеля пересувається лише після того, як дитину ставлять на ваги і встановлюють кілограми приблизно відповідно до її ваги. Після визначення маси тіла дитини необхідно закріпити важіль (закрити ручку) і лише потім зняти дитину з площини ваг.

Розрахунок ІМТ

Показники ваги та зросту дитини потрібно занотувати і здійснити розрахунок індексу маси тіла за формулою: ІМТ=m:h2, де m — маса тіла в кілограмах, а h — зріст в метрах.

До прикладу,  якщо маса тіла становить 47 кілограмів, а зріст дитини – 1,54 м, то для розрахунку визначаємо квадрат зросту (в даному випадку це 1,54 х1,54 = 2,37) і ділимо масу тіла на число, що вийшло при множенні: 

ІМТ = 47 : 2,37 = 19,8 кг/м2

Інтерпретувати, про що свідчить цей показник для дитини, можна лише з урахуванням її статі та віку.

Таблиці оцінки показників ІМТ дітей віком від 5 до 19 років з урахуванням статі, розроблені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. У таблицях на осі Х вказується вік дитини в повних роках і місяцях. На осі Y вказується показник Індексу маси тіла дитини. Порівняння точок, нанесених на графіки зростання дитини, з лініями z-значень визначає стан дитини і можливі проблеми.

Точка на рівні медіани або нижче одного стандартного відхилення (-1) свідчить про відсутність проблем. Нижче -2 стандартних відхилень – виснажений, -3 стандартних відхилень– вкрай виснажений. Показник вище 1 стандартного відхилення свідчить про можливий ризик надлишкової ваги тіла, вище 2 стандартних відхилень – про надлишкову масу тіла, а вище 3 стандартних відхилень – про ожиріння.

Якщо періодично визначати індекс маси тіла і позначати точками отримані значення, ці графіки допомагають спостерігати динаміку розвитку та стану дитини.

Допомогти з’ясувати, чи вага дитини відповідає нормі, може медичний працівник закладу освіти, сімейний лікар або лікар-педіатр. Якщо є тенденція набору надмірної ваги, можна звернутись до дієтолога або ендокринолога.

Активний спосіб життя та здорове харчування допоможуть контролювати вагу та загальний стан здоров’я дитини. Упевніться, що дитина рухається та займається фізичними вправами не менше 60 хвилин на день.