Харчування при вугрових висипах

Опубліковано:  04 січня 2024
На зображенні усміхнене обличчя дівчини у верхній частині напис: “Харчування при вугрових висипах”

Акне — це шкірне захворювання, яке виникає внаслідок підвищеної активності сальних залоз та одночасних запальних проявів і змін мікробної композиції шкіри. Певні фактори впливають на перебіг та посилюють прояв акне: 

  • неправильний догляд за шкірою, недостатнє дотримання правил гігієни;
  • гормональні зміни (сальні залози стимулюються, коли гормони активізуються під час статевого дозрівання);
  • погодні фактори: вітер, сонце, холод, вологість;
  • прихильність до нездорового харчування з великою кількістю цукру та некорисних жирів.

Тож харчування не є причиною висипів, а є лише одним із факторів, що впливають на їхній прояв. Варто пам’ятати, що перш за все акне — це дерматологічна проблема, з якою треба звернутися до лікаря-дерматолога, а не займатися самолікуванням.

Низка досліджень говорять про користь «низькоглікемічного» харчування, яке демонструє ефективність у полегшенні проявів акне. Тож на що варто звернути прицільну увагу у вашому раціоні задля зменшення появи вугрів?


1. Глікемічний індекс продуктів (ГІ)

Якщо коротко та по-простому, то цей показник характеризує здатність різних продуктів підвищувати рівень цукру у крові. Коли він зростає, це провокує запалення у всьому тілі. Ці стрибки також змушують ваше тіло виробляти більше сала у вашій шкірі. Як запалення, так і надлишок шкірного сала можуть призвести до появи прищів. Тож до «червоної», небажаної зони потрапляють ті продукти, які мають ГІ 70 та вище. Таблиці ГІ є у вільному доступі. 

Приклади продуктів і напоїв із високим ГІ: білий хліб, кукурудзяні пластівці, картопляні чипси, пончики й інша випічка, картопляне пюре або картопля фрі, цукор (сахароза), білий рис, газовані солодкі напої, фруктовий сік і соковмісні напої, компоти та морси з цукром, батончики, молочний шоколад або шоколад із фруктозою. 

Їхнє обмеження буде на користь, навіть якщо у вас немає проявів акне. 

Зробіть основою свого харчування продукти з низьким глікемічним індексом. Це перш за все овочі, зелень, ягоди, фрукти, бобові. Замість білого хліба споживайте цільнозерновий, з білого рису перейдіть на коричневий, а як альтернативу сокам та напоям із сиропами вибирайте чисту питну воду та цільні фрукти/ягоди. 


2. Молоко та молочні продукти

Результати досліджень не дозволяють зробити остаточні висновки щодо взаємозв’язку споживання молочних продуктів і виникнення та прогресування акне. Водночас у деяких спостереженнях така тенденція простежується, причому частіше це стосується знежирених молочних продуктів. 

Попри те, що коров’яче молоко потенційно може збільшити ризик розвитку прищів, жодне дослідження не виявило, що продукти, виготовлені з молока, як-от натуральний йогурт або сир, призводять до збільшення кількості висипань.

Якщо інші заходи виявилися недостатньо ефективними, можна тимчасово (до 14 днів) виключити з раціону молочні продукти. Але, якщо за цей період ситуація з проявом акне не покращиться, їх можна повернути до меню.


3. Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 є дуже важливим компонентом харчування людини, зокрема завдяки імуномодулювальній і протизапальній дії.

Включення до раціону жирної риби, оливкової олії, бобових, горіхів, насіння допомагають зменшити запалення в організмі та полегшити перебіг акне. 


4. Пробіотики

Кишкова мікробіота має велике значення у формуванні акне.

Вживаючи пробіотичні продукти, ви можете покращити здоров’я кишківника та зменшити кількість висипів, зменшити запалення в усьому тілі, покращити травлення і засвоєння поживних речовин, а також роботу імунної системи. 

Ферментовані продукти, як-от натуральний йогурт із живих культур, кефір, квашена капуста, є відомими джерелами пробіотиків.

Підсумуємо: вибір здорового харчування та формування здорової тарілки можуть покращити результати дерматологічного лікування акне та зменшити ризик його повернення після припинення лікування.

Олена Зінченко, лікарка-дієтологиня, членкиня ГО "Асоціація дорослого та дитячого харчування"