Залізо в зоні уваги: чому важливо контролювати рівень заліза у дівчат

Опубліковано:  23 листопада 2022
На столі стоїть пательня в ній приготовлено салат з обсмаженого м'яса, шпинату та гранату

Чи чули ви коли-небудь про залізодефіцит? Насправді цей стан може завдати серйозних проблем зі здоров’ям. Особливу увагу на це варто звернути батькам дівчат-підлітків. Як дізнатися чи є у вашої дитини залізодефіцит і як варто харчуватись, щоб попередити його появу.

Для чого потрібне залізо?

Залізо входить до складу гемоглобіну – білка еритроцитів, який транспортує кисень від легень до тканин організму. Залізо необхідне для фізичного росту, неврологічного розвитку, функціонування клітин і синтезу деяких гормонів [1].

Дефіцит заліза є основною причиною анемії – стану, при якому зменшується кількість еритроцитів у крові внаслідок чого порушується функціонування всього організму. Потреба в цьому елементі збільшується у підлітків під час статевого дозрівання, пік якого припадає на 11,5-13,5 років.

У дівчат потреби в залізі зазвичай будуть більші через втрату крові під час менструацій.

Які симптоми дефіциту заліза в організмі

Якщо ви помітили у підлітка ламкість нігтів, випадіння волосся, блідість та сухість шкіри, виразки в куточках рота, втомлюваність, головний біль, порушення сну, зниження витривалості під час фізичного навантаження, порушення уваги, пам’яті та концентрації, зверніться до лікаря. Ці симптоми можуть бути першими ознаками нестачі заліза в організмі.

Але буває і так, що симптомів немає, а залізодефіцит вже є. Саме тому, у підлітків, незалежно від наявності проблем, варто щорічно оцінювати фактори ризику залізодефіциту. Найбільш ефективним і економічним тестом для діагностики латентного дефіциту заліза є вимірювання концентрації феритину в сироватці крові [2].

Якщо за результатами аналізу лікар визначив діагноз анемія – це свідчитиме про глибокий залізодефіцит. В такому разі він рекомендуватиме препарати заліза, а також збалансувати раціон для поповнення дефіциту. Важливо пам'ятати, що зміна раціону не здатна вилікувати сформований залізодефіцит, а лише запобігти його розвитку.


Яке харчування може стати профілактикою залізодефіциту

Регулярне вживання певних харчових продуктів допоможе уникнути залізодефіциту. Варто зазначити, що залізо буває двох типів.

Гемове залізо – міститься в їжі тваринного походження і добре засвоюється. На негемове залізо багаті продукти рослинного походження, а саме бобові, шпинат, гарбузове насіння тощо. Тому надавайте перевагу салатам із зеленню та різним додаткам, як то насіння, квасоля чи сочевиця. Негемове залізо гірше засвоюється організмом, тому краще поєднувати їжу тваринного походження з рослинною [3].

Варто зауважити, що деякі продукти та напої здатні зв’язувати залізо та погіршувати його засвоєння. Наприклад, це чай та кава, які містять танін, а ще зернові – каші та хліб, які містять фітинові кислоти. У молочних продуктах засвоєнню заліза заважають сполуки кальцію. Тому намагайтеся не поєднувати м’ясні продукти з кашами, а доповнюйте їх зеленими салатами зі шпинатом або бобовими.

Покращити засвоєння заліза допоможуть продукти багаті вітаміном С, наприклад, томати, солодкий перець, цитрусові та ківі.


Відмова від відповідальності. Ця стаття має інформаційний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.