Все корисне й необхідне — в одній тарілці. Що в ній має бути?

Опубліковано:  12 жовтня 2023

Свіжа та різноманітна їжа — це не лише цікаво й смачно. Саме різні корисні продукти дарують нам здоров’я. Кожен із них має унікальний склад поживних речовин та вітамінів. І що різноманітніше ми харчуємося, то більше корисного отримуємо. 

Зрозуміти, які саме продукти, у якій кількості і якому співвідношенні споживати щодня, допоможе тарілка здорового харчування.

ПОЛОВИНУ ТАРІЛКИ МАЮТЬ СКЛАДАТИ ОВОЧІ ТА ФРУКТИ.

Чим вони різноманітніші, чим більше кольорів представлені, тим краще. І овочів має бути все ж більше, ніж фруктів. Але пам’ятай, що картопля в будь-якому вигляді не вважається овочами, які мають бути на цій половині тарілки. 

Фрукти і свіжі ягоди корисно їсти і цілими, і нарізаними. А ще це чудовий перекус, набагато корисніший за чіпси або шоколадки. Вони і апетит втамовують не гірше, і інколи навіть солодші (наприклад, свіжий інжир чи груші). Однак не варто замінювати фрукти соками, адже в останніх багато цукру і користі вони приносять менше.

ЧВЕРТЬ ТАРІЛКИ — ЦІЛЬНОЗЕРНОВІ ПРОДУКТИ.

Що менше оброблені зерна, то більше в них користі. Це вівсянка (але не вівсяні пластівці!), гречка, неочищений рис, ячмінь, зерна пшениці, а також продукти, виготовлені з них. Корисні (але не на щодня!) макарони з твердих сортів пшениці і хліб із цільних зерен.

ЩЕ ЧВЕРТЬ ТАРІЛКИ — ЗДОРОВИЙ І КОРИСНИЙ БІЛОК.

Він є в рибі, яйцях, м’ясі курки, індички, квасолі, бобах, горіхах, сочевиці. Ці продукти їсти корисно на відміну від червоного м'яса (яловичина, свинина, баранина) і ковбаси з сосисками.

Основу тарілки здорової їжі ми склали! Але є ще кілька продуктів, про які варто згадати.

У багатьох продуктах є жири. Вони також бувають корисними і не дуже. Корисні — це ненасичені жири. Вони є в рибі, горіхах, оливках, насінні та деяких оліях, які мають виражений запах і колір. 

До речі, про олії. По-перше, їх варто вживати в помірній кількості. По-друге, найкорисніші з них — оливкова холодного віджиму, лляна, з гарбузового насіння і сиродавлені олії з горіхів. 

Молочні продукти також корисні, але їх наш організм потребує небагато — десь менше чверті тарілки. Обирай нежирне молоко, несолодкий йогурт, твердий і кисломолочний сир. 

Не забувай про воду! Вона завжди повинна стояти біля твоєї тарілки з корисною їжею. Вода найкраще втамовує спрагу і дуже потрібна організму, щоб він лишався здоровим і нормально працював протягом дня. А ще звичайна питна вода на відміну від таких напоїв, як кава та чай, абсолютно не шкодить зубам і не зіпсує їх колір. 

І наостанок ще одна умова, завдяки якій все, що ти з’їси, принесе організму максимальну користь. Будь фізично активним/активною! Адже саме активність допомагає організму засвоїти те, що ми з’їдаємо.