Правила закупівлі продуктів або послуг з організації харчування в закладі освіти визначені вимогами Закону України «Про публічні закупівлі».Замовником закупівлі зазвичай є орган управління освіти місцевої ради або адміністрації, яка є засновником закладу. Утім, сам заклад також може проводити закупівлі, якщо має фінансову автономію.
За оцінкою експертів швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» Decide, у 73 % громад закупівлі для харчування в освітніх закладах відбуваються централізовано, у 12 % самі заклади закуповують продукти або послуги.
Перш ніж розпочати процедуру закупівлі замовник планує її, визначає кількість дітей, для яких слід організувати харчування коштом бюджету засновника; предмет закупівлі відповідно до кодів державного класифікатора; очікувану вартість продуктів або послуг, які має закупити.
Процедури закупівлі різняться залежно від вартості. Закон встановлює такі види торгів:
- євроторги — понад 133 тисячі євро;
- відкриті торги — від 200 тисяч гривень до 133 тисяч євро;
- спрощена закупівля — від 50 тисяч до 200 тисяч гривень;
- допорогові процедури — менше ніж 50 тисяч гривень;
- закупівлі через електронні каталоги.
Оголошення про євроторги публікується англійською мовою, щоб у них могли взяти участь іноземні компанії. Євроторги та відкриті торги — це конкурентні процедури, які вимагають участі більше, ніж двох учасників та близько двох місяців для проведення. Щоб провести їх успішно, замовнику варто організувати попередні ринкові консультації з потенційними учасниками; це дозволить зменшити ризики оскарження процедур. Лише у виняткових випадках, коли закуповуються товари чи послуги у сфері харчування в закладах освіти на понад 200 тисяч гривень, можна провести переговорну процедуру.
Процес спрощеної закупівлі триває близько двох тижнів. Для нього достатньо навіть одного постачальника: якщо він відповідає вимогам замовника, з ним можна відразу укласти договір. Але окремі документи, що супроводжують спрощену процедуру, замовник має оприлюднювати на електронних майданчиках.
Допорогові закупівлі не регламентуються Законом України «Про публічні закупівлі». Замовник може або укласти прямий договір й опублікувати звіт, або провести допорогову закупівлю, скориставшись каталогом Prozorrо Маркет.
Зараз для проведення закупівлі відповідають тендерний комітет, але з 1 січня 2022 року закупівлі проводитиме лише уповноважена особа — це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і відповідає за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель. Уповноважена особа призначається керівником закладу освіти чи органу управління освіти або може працювати за трудовим договором (контрактом).
У розділі «Інформація про закупівлі» ви знайдете актуальні поради, методичну підтримку, а також корисні посилання. Також пропонуємо ознайомитись з відео матеріалами сайту - навчальними вібінарами, порадами та короткими інструкціями від провідних фахівців з питань публічних закупівель.