Яка вага є нормальною

Якщо людина багато їсть, при цьому вживаючи дуже калорійні продукти, але мало рухається, виникає енергетичний дисбаланс — організм отримує калорій більше, ніж витрачає.

Дітям до 18 років з’ясувати, чи їхня вага є нормальною, допоможе сімейний лікар або лікар-педіатр. Дорослі визначити відповідність маси тіла нормі можуть, обчисливши Індекс маси тіла (ІМТ). 

Пам’ятай! 

Поки ти ростеш, з тобою відбуваються так звані «стрибки росту». 

  • Наприклад, хлопець починає швидко рости вгору, а м’язи ще недостатньо розвинулися, тому він може здаватися надто худим. Такі пропорції тіла є здебільшого тимчасовими. 
  • Для дівчат підліткового віку певний набір ваги під час статевого дозрівання — це норма. 
  • Статуру й вагу можна коригувати за допомогою фізичних вправ і здорового збалансованого харчування, а не суворої дієти на межі голодування. 
  • Здоров’я — це про гарне самопочуття, а не про цифри на вагах чи ростомірі. Вага та параметри тіла не мають впливати на твій настрій та самооцінку. 

ОСЬ КІЛЬКА ПОРАД, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ТОБІ ДОТРИМУВАТИСЯ БАЛАНСУ МІЖ СПОЖИВАННЯМ ТА ВИТРАЧАННЯМ КАЛОРІЙ:

Не плутай голод зі спрагою чи психологічним дискомфортом.

Спочатку потрібно випити води. Потім спитати себе, чого насправді хочеться в цій ситуації. Дехто заїдає стрес, хтось тягнеться за їжею, намагаючись компенсувати брак уваги до себе або уникнути неприємної роботи. І якщо ти впевнений/впевнена, що справді хочеш їсти — візьми помірну кількість корисних продуктів і випий напій без калорій.

Не забувай про фізичну активність!

Твій день має складатися з ранкової зарядки, невеликих розминок кожних 45 хвилин у разі тривалого сидіння за уроками чи комп’ютером, а також мінімум години інтенсивної фізичної активності. Заплануй на кожен день відвідування спортивної секції, або рухливі ігри з друзями на вулиці, або прогулянку на велосипеді (роликах, скейті). Правилом «10 тисяч кроків на день» теж не варто нехтувати.

Контролюй споживання солодкого.

Із солодощів у тарілці здорового харчування мають бути переважно фрукти. Але активним дітям або під час розумового навантаження невелика кількість солодощів не завадить. Щоб зрозуміти, скільки солодкого можна з’їсти, скористайся правилом «ОК»: склади вказівний та великий пальці в кільце (жест «ОК») — скільки поміститься солодощів у ньому, стільки і є твоя денна норма. Другий варіант — так званий «шведський». У Швеції є загальноприйняте правило: діти їдять солодощі виключно по суботах. У цей день вони отримують від батьків кишенькові гроші й можуть купити у крамниці все що хочуть (або на що вистачить грошей).

Дотримуйся режиму сну.

Зі сном дуже тісно пов’язаний добовий ритм вироблення гормонів. Порушення цього режиму збиває діяльність усіх систем організму, ламає баланс кількості спожитих і витрачених калорій, навіть якщо дотримуватися всіх викладених вище правил. Недостатня кількість сну також може сприяти набору надмірної ваги.