Чому ваша дитина має споживати менше доданого цукру

Опубліковано:  01 грудня 2022
На столі поднос в якому розміщено різні смачні страви печіво, варення, запіканка спіла полуниця поруч три виделки.

Серйозний ворог: чому ваша дитина має споживати менше доданого цукру

Існує міф, що якщо дитина не буде їсти цукор, то в неї не вистачить сил на навчання, а мозок буде погано працювати. Але чи так це насправді. Дійсно, мозок і дорослих, і дітей для свого функціонування потребує глюкози. Проте її можна отримувати не лише з солодощів, а також з овочів та фруктів, що безперечно принесе вам більше користі. Чому доданий, наприклад, до чашки чаю цукор може наробити проблем зі здоровʼям і яких саме, розповідає лікар-дієтолог Софія Шпак.

Чим небезпечний надлишковий цукор

Надмірне споживання цукру може стати причиною ожиріння у дітей та появи раннього карієсу. У дорослому віці це може спричинити захворювання серцево-судинної системи та діабету 2 типу. Крім того, вживаючи занадто багато цукру чи солодощів дитина не споживає достатню кількість овочів, фруктів, ягід, цільнозернових та корисних білкових продуктів. При повноцінному харчуванні додатково вживати цукор не має потреби, адже мозок може отримувати необхідну енергію не лише з доданого цукру [1].

Де ховається цукор

У супермаркетах ми чи не щодня бачимо кетчупи, соуси, маринади, заморожене тісто, морозиво. В усі ці продукти цукор додають для підсилення смаку або у якості консерванту. Також він міститься у великих кількостях в цукерках, тістечках, тортах, протеїнових батончиках, молочних коктейлях, готових сухих сніданках, йогуртах з наповнювачем та солодкій газованій воді. Одним словом, цукру достатньо багато у різних продуктах.

Крім доданого цукру є поняття так званого вільного цукру, до якого відносимо мед, патоку, сиропи, фруктові соки, карамель, солод та будь-які солодкі концентрати.

Існує також природний цукор, який міститься у фруктах, сухофруктах, молочній продукції. Саме цей цукор має бути частиною здорового раціону дитини. У фруктах і сухофруктах, до того ж, міститься клітковина, яка перешкоджає швидкому всмоктуванню цукру.

Норми споживання надлишкового цукру

Дітям до 2-х років вживання цукру не рекомендовано, а після цього віку його кількість не повинна перевищувати 10% від добового споживання калорій. Ще краще для здоров’я – зменшити споживання цукру до 5% від денного раціону, а це приблизно 25 г на день [2].

Наприклад, середнє споживання доданого цукру американськими дітьми віком 12-19 років становить від 14 до 20 чайних ложок цукру - це дуже багато [3]. В нас ситуація приблизно така сама, а можливо й гірше.

Якщо денний калораж дитини становить в середньому 2000 ккал, то частка доданого цукру має становити не більше 100 ккал, тобто лише 6 ч. л. цукру на день. Але в сучасному світі рекомендовану межу легко перейти. Наприклад, якщо дитина з’їсть на сніданок гранолу з йогуртом і зап’є це солодким чаєм – автоматично перевищить рекомендований денний ліміт. Додавши до цього пляшку солодкої газованої води в середині дня, цей ліміт буде перевищено в багато разів. Тож варто зосередитись на вживанні натуральних продуктів з природним вмістом цукру.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.