Недостатнє споживання їжі, яке не задовольняє потреби організму у поживних речовинах та енергії, є не мабуть більш складною проблемою ніж переїдання з його наслідками у вигляді порушень енергетичного балансу, метаболізму і надмірного набору ваги.
Основною функцією Їжі є забезпечення організму людини необхідними поживними речовинами, щоб підтримувати його сильним, і поповнення запасів енергії для повсякденної діяльності. Крім того, їда конкурує за роль одного з головних наших задоволень та виконує важливі функції інструменту соціалізації.
Через втрату апетиту їжа стає непривабливою. Недотримання збалансованого харчування робить людину слабкою та вразливою до впливу численних несприятливих факторів із негативними наслідками для фізичного і ментального здоров’я.
Це може статися через захворювання, передхворобливі стани, або може бути пов’язаним з певними етапами життя та відповідним функціональним статусом. Іноді зникнення/погіршення апетиту не пов’язане із якоюсь видимою причиною.
Втрата апетиту йменується медичним терміном — анорексія. Її не слід плутати з нервовою анорексією, яка є розладом харчової поведінки.
Найчастішими причинами втрати апетиту є: депресія, сильні емоції, такі як горе або смуток, перший триместр вагітності, нудота, деменція, рак товстої кишки, яєчників, шлунку або підшлункової залози, захворювання печінки або нирок, вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), гепатит, хронічне обструктивне захворювання легень, вживання наркотиків, використання певних ліків або методів лікування, недостатньо активна щитовидна залоза (гіпотиреоз), запор тощо.
Втрата апетиту поширена серед літніх людей і дітей. Так, діти з гострими захворюваннями часто не мають апетиту і важко утримують вагу. Літні люди худнуть через втрату апетиту, самотність, скрутний фінансовий стан, або внаслідок хронічних хвороб.
Стимулятори апетиту використовуються для лікування втрати апетиту і зазвичай призначаються медичними працівниками. Зокрема, такі засоби рекомендуються для набору недостатньої ваги.
Стимулятори апетиту використовуються для лікування втрати апетиту і зазвичай призначаються медичними працівниками. Зокрема, такі засоби рекомендуються для набору недостатньої ваги.
До стимуляторів апетиту або методів лікування його втрати належать:
♦️ Кортикостероїди. Досить поширені та відомі тим, що допомагають набирати вагу. Препарати кортикостероїдів є протизапальними засобами та забезпечують гарне самопочуття.
♦️ Препарати-нейромодулятори, які виправляють порушення функціоналу центральної нервової системи. Наприклад, дронабінол, що містить дельта-9-тетрагідроканабінол, активний інгредієнт медичної марихуани. Іншими поширеними препаратами є міртазапін, ципрогептадин і оланзапін.
♦️ Гормональна терапія. Часто застосовують препарат мегестролу ацетат, який стимулює продукцію гормонів для збільшення ваги.
♦️ Гормони. Новим гормональним фактором, який вивчається, є грелін. Він природним чином присутній в організмі, він сигналізує про вивільнення гормонів росту. Прийом додаткового греліну виконує ту ж функцію і допомагає набрати вагу.
♦️ Нетрадиційна медицина. Альтернативні методи лікування пропонують переважно природні засоби. Так, як натуральний стимулятор апетиту вивчаються довголанцюгові поліненасичені рибні жири. Як стимулятор апетиту для пацієнтів, що лікуються від онкологічних захворювань, в деяких країнах призначають медичну марихуану. Щоправда дані про ефективність такого підходу є суперечливими.
Людина може худнути з невідомих причин. Якщо ви швидко втрачаєте вагу, почніть з ведення харчового щоденника.
Записуйте, а краще фотографуйте все, що ви їсте, щоб зрозуміти, яку кількість калорій споживаєте. Середня щоденна потреба дорослої людини становить 2000 калорій. Ця кількість може змінюватися залежно від рівня активності та інших факторів.
Спробуйте збільшити щоденне споживання білка та калорій. Почніть із введення в їжу висококалорійних продуктів.
Людям зі зниженим апетитом важко споживати адекватну потребам кількість їжі. Це звичайна проблема для людей, які проходять лікування, наприклад, із використанням хіміотерапії або опромінення. Втім, важливо шукати шляхи для продовження вживання їжі та отримання необхідних поживних речовин та енергії.
Для покращення апетиту спробуйте такі рекомендації:
♦️ Зробіть їжу привабливою. Щоб збудити апетит, обирайте улюблені страви та різнокольорові продукти, робіть гарне сервірування столу.
♦️ Зробіть їжу доступною. Підготуйте легкодоступні висококалорійні продукти, такі як горіхи або сухофрукти. Покладіть їх на видному місці у квартирі чи офісі, щоб вони завжди були під рукою, коли захочеться поїсти.
♦️ Уникайте їжі з сильним смаком та запахом, а також тих продуктів, до яких відчуваєте відразу.
♦️ Зробіть легкі вправи перед їдою. Фізична активність може стимулювати апетит.
♦️ Також намагайтеся використовувати для рухів більшу частину свого вільного часу.
♦️Час від часу пробуйте урізноманітнити звичну їжу. Харчові смузі або добавки до напоїв збільшать споживання калорій без необхідності готувати. Вони особливо зручні в дорозі.
Підготовлено О. Швецем – головою Асоціації дієтологів України