Харчування школярів під час дистанційного навчання

Опубліковано:  05 грудня 2022
Харчування дітей під час дистанційки: Планування прийому їжі, питний режим, обов'язковий набір продуктів харчування та перекуси.

Вторгнення російського війська в Україну здійснює багатовимірний вплив на ментальне і фізичне здоров’я українських дітей та підлітків. Очевидно, що жодні репараційні виплати не в змозі компенсувати заподіяної шкоди цілому поколінню наших синів і доньок, які переживають лихо війни.

Ракети, якими майбутні підсудні військових трибуналів обстрілюють наші міста і села, руйнують інфраструктуру і унеможливлюють нормальне життя. Внаслідок значної небезпеки багато регіонів України змушені перевести навчання у закладах освіти у дистанційний формат.

Такі безальтернативні зміни створюють додаткові складнощі в організації навчального процесу для закладів освіти і батьків. Останні мають взяти на себе значну частину відповідальності за харчування школярів вдома у перервах між онлайн- уроками.

Запровадження реформи шкільного харчування розпочате у 2019 році мало на меті створення забезпечення виключно здорового вибору харчових продуктів, страв і напоїв у закладах освіти. Надалі, цей вибір, підкріплений відповідними знаннями, мав впливати на харчування дітей і підлітків вдома, у закладах громадського харчування, за святковим столом.

Загальні рекомендації щодо харчування школярів вдома під час дистанційного навчання базуються на сучасних принципах науки про харчування та кращій міжнародній практиці, які стали підґрунтям для реформи шкільного харчування в Україні.


  • Планування прийомів їжі

Одна з найважливіших складових у харчуванні дітей та підлітків. Під час онлайн-навчання має бути узгоджене із адміністрацією школи і класним керівником. Зокрема, необхідно встановити час і тривалість перерви на другий сніданок і обід.

Перерву на другий сніданок бажано організувати з 10.00 до 11.00, її тривалість має становити не менше 20 хвилин. Орієнтовно з 13.00 до 14.00 має бути передбачена перерва на обід тривалістю 25-30 хвилин. Слід зважати на те, що школярі часто готують або розігрівають страви самостійно, що потребує додаткового часу.

Загалом протягом дня дітям та підліткам шкільного віку необхідно три стандартні прийоми їжі плюс один-два перекуси.


  • Питний режим

Пріоритетно слід забезпечити потребу школяра у рідині за рахунок чистої питної води. Вода має бути постійно доступною протягом навчального дня та особливо під час фізичної активності.

Кількість необхідної рідини для дітей та підлітків передусім зумовлена відчуттям спраги. Більша кількість рідини потрібна при значних і тривалих фізичних навантаженнях.

Гарячі напої – чай, какао мають споживатись у помірній кількості бажано без доданого цукру. Фруктовий сік слід обмежити не більше однієї склянки (200 мл) на день.


  • Харчові продукти для обов’язкового регулярного споживання

Під час кожного прийому їжі діти шкільного віку мають споживати різноманітні овочі (крім картоплі), включаючи свіжі, приготовлені, морожені або консервовані без значного вмісту солі у кількості 100 г на кожний основний прийом їжі три рази на день.

Аналогічну кількість фруктів і ягід (100 г) слід передбачити для школярів під час основних прийомів їжі або перекусів. Крім свіжих сезонних фруктів меню може включати морожені, консервовані фрукти і ягоди без додавання великої кількості цукру, а також висушені ягоди з фруктами.

Щоденне меню школярів всіх вікових груп має включати цільнозернові продукти (каші, цільнозернових хліб, макаронні вироби) а також бобові. Загальна кількість становить 150 г для молодшого шкільного віку і 200 г – для старшого.

Для забезпечення фізіологічного росту та розвитку організму у дитячому і підлітковому віці слід щоденно споживати три порції молочних продуктів, одне куряче яйце, два три – рази на тиждень рибу (бажано жирні морські сорти), два – три рази на тиждень м’ясо птиці, один – два рази на тиждень – червоне м’ясо.


  • Перекуси

Слід передбачити певний перелік корисних харчових продуктів, які школярі можуть швидко знайти і спожити без спеціального приготування. Для цих цілей найкращими варіантами можуть бути овочі (наприклад, морквяні палички), фрукти, сушені фрукти і ягоди, горіхи та насіння, цільнозернові крекери тощо.


  • Солодощі

ВООЗ та національні професійні лікарські асоціації рекомендують обмежити споживання цукру менше 25 грамів на день. Загалом, десерти, які споживають діти і підлітки слід обмежити менше 10% від загальної добової калорійності.


  • Сіль

Діти молодшого шкільного віку мають споживати менше трьох грамів солі, а школярі старших вікових груп не більше п’яти грамів на день. Слід усвідомлювати, що основна кількість солі споживається у складі перероблених харчових продуктів: хлібу, оброблених м’ясних виробів, снеків, сиру, консервів, соусів.


Резюме

Здорове і збалансоване харчування дітей та підлітків разом із регулярною фізичною активністю забезпечують не лише здоров’я школярів, але й безпосередньо впливають на успішність навчання.

Сьогодні Україна проходить через найскладніші випробовування у нашій історії. Але здоров’я дітей лишається головним пріоритетом, не зважаючи на обставини.

Адміністрація закладів освіти, батьки і самі діти мають спільно забезпечити умови для сприяння здоровому вибору і дотримання принципів збалансованого харчування під час дистанційного навчання, а також у вільний від уроків час.