Із початком пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19) безліч сфер суспільного життя вимушені були перелаштуватись та навчитись жити за новими правилами. Сфера освіти не стала винятком та прийняла цей нелегкий виклик. Особливої уваги та окремих протиепідемічних заходів потребувала організація харчування, аби створити максимально безпечні умови у школах та садочках.
Такі протиепідемічні заходи щодо організації харчування в українських закладах освіти були затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря.
Основні принципи, на яких вони ґрунтуються, – забезпечення соціальної дистанції, зокрема за допомогою спеціально розробленого графіка харчування, а також суворе дотримання правил особистої гігієни та обов’язкове використання засобів індивідуального захисту.
ДИСТАНЦІЯ
На лінії роздачі у їдальнях закладів освіти потрібно забезпечити між учнями фізичну дистанцію мінімум в 1,5 метри.
Столи ж дозволено розміщувати на відстані не менше 1,5 метри, однак за умови, що за одним столом може перебувати не більше 4-х осіб.
ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ
Протиепідемічні заходи заборонили використовувати «шведський стіл» та самообслуговування як форми організації харчування.
Якщо ж заклад освіти не може забезпечити гаряче харчування під час карантинних обмежень, організувати харчування можна у такому разі шляхом роздачі попередньо фасованої харчової продукції, що, звісно, має відповідати нормам харчування.
ПИТНИЙ РЕЖИМ
Окрім «шведського столу», під заборону потрапили й питні фонтанчики. Тож питний режим в умовах COVID-19 можна організовувати лише за допомогою використання індивідуальних ємностей для рідини або фасованої питної продукції.
ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Кожного працівника харчоблоку потрібно забезпечити засобами індивідуального захисту – захисними масками (в розрахунку 1 маска на 3 години) та одноразовими рукавичками. Засоби індивідуального захисту мають бути в наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці працівника.
Той працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок, повинен бути забезпечений захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, а також одноразовими рукавичками.
ОСОБИСТА ГІГІЄНА ПЕРСОНАЛУ
Після кожного зняття засобів індивідуального захисту та перед одяганням чистих засобів працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити їх антисептичним засобом.
Із працівниками харчоблоку необхідно провести навчання щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, забезпечити контроль за виконанням цих вимог.
При організації харчування в період пандемії особливо важливо забезпечити належні умови для дотримання правил особистої гігієни працівниками їдальні - рукомийники, рідке мило, паперові рушники (або електросушарки для рук), антисептичні засоби для обробки рук тощо.
Детальніше про здоров’я та особисту гігієну працівників їдальні закладу освіти можна дізнатись в статті «Здоровя персоналу».