Мапа смачних пригод

1. Пий регулярно, орієнтуйся на відчуття спраги. Нехай на столі та з тобою завжди буде чиста питна вода.

Пий. Пий воду. Пий воду регулярно. Це допомагає підтримувати температуру тіла, сприяє травленню, засвоєнню поживних речовин, виведенню продуктів обміну з потом та сечею. Достатнє зволоження також необхідне для здорової та гарної шкіри.

Відчуття спраги — це сигнал твого організму про те, що час поповнити запас рідини. Якщо ти ігноруєш спрагу, це може призвести до зневоднення, спричинити головний біль, втому і навіть зниження когнітивних функцій.


2. Їсти овочі кожного дня — база. Вибирай різні за сезоном.

Овочі багаті на вітаміни, мінерали, антиоксиданти та клітковину. Розмаїття сезонних овочів підтримує мікрофлору кишківника, сприяє нормальному травленню, зміцнює імунітет. Регулярне вживання овочів допомагає запобігти хворобам серця й судин, ожирінню, цукровому діабету другого типу та іншим хронічним захворюванням.

Кожен овоч містить унікальний набір поживних речовин. Чергуючи різні овочеві страви, отримаєш максимум користі. Експериментуй із кольорами, подачею, способом приготування, консистенцією щодня. Що різноманітніше — то краще.


3. Не пропускай сніданок. Ранкова тарілка задає вайб і впливає на апетит протягом усього дня.

Сніданок не лише дає тобі поживні речовини, а й допомагає стабілізувати рівень цукру у крові, покращити концентрацію та настрій. Сніданок має містити 25–30% калорій добового раціону. Він є не лише важливим компонентом харчового графіка, а й необхідним стимулятором розумової активності першої половини дня (зазвичай у цей час ти навчаєшся, тож лови лайфхак).

До того ж люди, які їдять уранці, як правило, краще контролюють розмір порцій протягом усього дня, а отже, не переїдають.


4. Кожні 45 хвилин навчання роби паузу, щоб розім’ятися.

Ти, звісно, можеш навчатися не відволікаючись протягом довгих годин. Проте з невеличкими перервами вийде краще. Регулярні паузи дозволяють уникнути втоми, допомагають ефективно засвоювати матеріал і виконувати завдання, а ще — сприяють чіткому розпізнаванню сигналів голоду та спраги.

Під час перерви корисно розім’ятися або зробити кілька вправ на розслаблення. Це поліпшить кровообіг в організмі та збільшить рівень енергії. Вправи допоможуть зберігати концентрацію та продуктивність під час навчання.


5. Додай фану до тарілки: вибирай овочі та фрукти всіх кольорів веселки.

Як переконатися, що у твоєму раціоні є всі потрібні вітаміни та мінерали?

Веселка допоможе! Добирай овочі та фрукти так, щоб на тарілці були всі кольори веселки.

Кожна група кольорів представляє речовини, які сприяють якимось аспектам здоров’я, наприклад, підтримують роботу серця чи допомагають запобігти онкологічним захворюванням. Споживаючи продукти різних кольорів, ти забезпечуєш збалансований раціон.

Харчуйся яскраво, різноманітно і фаново!


6. Під час їди відклади гаджети, вимкни відео, щоб відчути смаки й текстури.

Коли ти переглядаєш відео або чатишся під час їди, це відволікає тебе, заважає насолоджуватися смаком, пахощами, текстурами страв. Жуєш собі на автоматі й навіть не зауважуєш, скільки та чого з’їдаєш. Це може призвести до занадто швидкого й неконтрольованого споживання.

Харчуйся усвідомлено, зосереджуйся на самому процесі їди. Звичка їсти без гаджетів допомагає контролювати порції й уникати переїдання, сприймати смаки та текстури їжі, бути уважним до відчуттів у власному тілі. Саме так ти отримаєш максимальну користь від продуктів.


7. Їда — це ритуал. Виділи на неї 15–20 хвилин та їж повільно й усвідомлено.

Їда — це можливість дослідити свої смаки, отримати задоволення, пізнати нове та виробити власну культуру. Це ритуал, який виходить за межі простого харчування.

Присвятивши їді 15–20 хвилин, ти оціниш смак, консистенцію й аромат страви, отримаєш приємні враження. Повільне й усвідомлене споживання їжі сприяє глибшому усвідомленню сигналів голоду та насичення. Ця практика допомагає контролювати розмір порції, а отже, запобігає переїданню. І, звісно ж, дає змогу насолоджуватися кожним шматочком і ковточком!


8. Сніданок, обід і вечерю формуй за правилом «здорової тарілки».

Правило «здорової тарілки» враховує баланс білків, вуглеводів і здорових жирів, що забезпечуватимуть тебе енергією протягом дня. Правильне співвідношення цих складників дає організму необхідні речовини, запобігає різким коливанням рівня цукру у крові та забезпечує тривале відчуття ситості.

«Здорова тарілка» — це спосіб запобігти багатьом хронічним хворобам і поліпшити самопочуття.


9. За потреби роби перекуси 1–2 рази на день. Вибирай здорові опції: горіхи, хрумкі овочі та фрукти, сезонні ягоди, несолодкі кисломолочні продукти.

Перекуси 1–2 рази на день, наприклад, горіхи, овочі, фрукти, ягоди, підтримують баланс поживних речовин, зокрема клітковини, білка, вітамінів і мінералів.

Здорові перекуси забезпечують тебе стабільною енергією, дають відчуття ситості та запобігають переїданню під час основних прийомів їжі.


10. Екстрапродукти необов’язкові на тарілці, бо не дають користі. Обмежуй ковбаси, плавлений сир, фастфуд, вафлі тощо.

Екстрапродукти бідні на харчові волокна, вітаміни та мінерали, а тому не мають достатньої харчової цінності. Ба більше, продукти, що пройшли сильну переробку, містять надмірну кількість цукру, солі, насичених жирів та трансжирів, а також штучних добавок, консервантів. Ці речовини шкодять здоров'ю, зокрема збільшують ризик серцево-судинних захворювань, ожиріння та цукрового діабету другого типу.

Навіщо їсти те, від чого тільки шкода? Є купа корисних і смачних альтернатив.


11. Формуй топову звичку: тримати поруч із собою поживну їжу (овочі, горішки, насіння).

Подбай про зручний і корисний перекус заздалегідь. Такі корисні продукти, як овочі, горіхи та насіння, містять купу корисного, а отже, допомагають регулярно поповнювати запас вітамінів та мінералів в організмі.

Коли корисна їжа легкодоступна, ти радше віддаси перевагу їй, а не менш здоровій альтернативі. Тримаючи під рукою корисний перекус, ти формуєш здорові харчові звички.


12. Норма споживання солі на день — не більше ніж одна чайна ложка. Пам’ятай про сіль у готових продуктах, тож варто обмежити… солоні снеки, чипси, соуси.

Надмірне споживання солі шкідливе. Зокрема, її надлишок може призводити до підвищення артеріального тиску та розвитку серцево-судинних захворювань.

Пам’ятай: сіль — не тільки те, що ти додаєш під час приготування страв. Значна частка солі надходить в організм із продуктами, які ми купуємо готовими. Ось чому важливо обмежити споживання солоних снеків, ковбас, соусів, твердих сирів.

Звертай увагу на етикетки та вибирай той продукт, у якому міститься менше солі (на етикетці вона може бути зазначена як «натрію хлорид» чи «глутамат натрію»). Продукти, які містять понад 1,5 г солі на 100 г, вважаються такими, що містять багато солі. Наприклад, соломка із сіллю містить понад 4,5 г солі на 100 г.


13. Ізі спосіб створити яскравий смак — додати спецій і ароматних трав.

Духмяні прянощі й трави роблять нашу їжу приємнішою на смак та цікавішою. Крім того, спеції корисні для здоров’я: наприклад, деякі з них мають протизапальні, антиоксидантні властивості, а також сприяють травленню. Використовуючи різноманітні прянощі, ми не лише вивчаємо кулінарію, а й зменшуємо свою потребу в солі, цукрі або некорисних ароматизаторах.

Пам’ятай два важливих моменти. По-перше, не переборщи зі спеціями, щоб не спотворити смак самої страви. По-друге, деякі люди чутливі до певних спецій або мають алергію на них. Тож варто вивчити свої особливості та уподобання.

У прянощах, як і загалом у харчуванні, головний принцип — це помірність.


14. Лови ритм не тільки в навушниках. Їж «у ритмі», наприклад: 7:30 — 10:30 — 13:00 — 16:30 — 19:30.

Нерегулярні прийоми їжі можуть провокувати надмірний голод (за яким часто слідує переїдання), а також перепади настрою через різкі коливання рівню глюкози.

Коли ми харчуємося за графіком, то залишаємося енергійними й ефективними протягом усього дня. Регулярний розклад також поліпшує перетравлення та засвоєння поживних речовин.


15. Необов’язково доїдати до останньої крихти — орієнтуйся на відчуття ситості.

Якщо ти відчуваєш голод, то варто доїсти порцію, щоб насититися. Проте важливо дослухатися до сигналів власного тіла і припиняти їсти, коли відчуваєш ситість. Так ти уникнеш дискомфорту, переїдання, а отже, і споживання зайвих калорій.

Дослухайся до свого організму: так ти сформуєш здорові харчові звички та знайдеш баланс доброго самопочуття й задоволення.


16. Намагайся їсти останній раз за три години до сну.

Коли ти їси перед сном, робота шлунку може заважати тобі заснути або навіть будити тебе посеред ночі. Важка та жирна їжа спричиняє особливу тяжкість, печію і дискомфорт.

Якщо їжа перетравлюється за кілька годин до сну, сон стає якіснішим, вага залишається нормальною, а шлунково-кишковий тракт встигає відновитися. Тож намагайся повечеряти щонайменше за три години перед сном.


17. Щоб гарно відпочити й відновитися, уникай додаткових перекусів перед сном.

Вечерю закінчено? Гаразд. Більше жодних перекусів до самого ранку! Уникати перекусів перед сном важливо для хорошого нічного відновлення і травлення. Їда перед сном може викликати дискомфорт і заважати заснути (бо організм буде зайнятий травленням).

Уникаючи додаткових вечірніх чи нічних перекусів, ти створюєш собі умови для доброго сну, поліпшуєш свій обмін речовин і почуваєшся краще.


18. Їсти солоденьке після кожного прийому їжі — це фейл. Спробуй відмовитися від цього на день, на тиждень, на місяць. І звичка зникне.

Їсти смаколики після основної страви допустимо. Проте солодощі не мають бути обовʼязковим ритуалом після кожного прийому їжі.

Тобі точно потрібен зараз десерт? Ти справді хочеш це тістечко? Прагни до усвідомленого споживання, яке продиктоване справжніми бажаннями організму, а не звичками, впливом оточення, зовнішнім виглядом продукту чи настроєм.


19. Підбери розмір порцій під свій вік і рівень активності та орієнтуйся на нього.

Різним людям потрібна різна кількість їжі. Школярі потребують більше поживних речовин та енергії, ніж, наприклад, старші люди.

Щоб отримувати достатньо поживних речовин для зростання й розвитку, щоб контролювати свою вагу й запобігати надмірному споживанню калорій, знайди оптимальний для себе розмір порції. Їж стільки, скільки вимагає твій вік і рівень фізичної активності, — і почувайся на всі сто.


20. Додавай у раціон продукти, багаті на залізо: яловичину, печінку, сочевицю, гарбузове насіння.

Залізо — незамінний мікроелемент. Він відіграє ключову роль у транспортуванні кисню по всьому організму через еритроцити. Коли в людини низький гемоглобін (залізовмісний білок), то всім тканинам не вистачає кисню. Ось чому важливо отримувати залізо з їжею. Недостатнє споживання заліза може призвести до анемії, а отже, до швидкої втомлюваності, слабкості та зниження імунітету й когнітивних здібностей.

Вживання залізовмісних продуктів, як-от яловичина, боби, сочевиця та гарбузове насіння, допоможе підтримувати оптимальний рівень заліза в організмі.


21. Плануй не менше ніж 60 хвилин активності протягом дня: тренування вдома, плавання, прогулянка.

Рух — важливий складник розвитку. По-перше, регулярна фізична активність допомагає тримати масу тіла в нормі, розвиває міцність м'язів та кісток, підтримує здоров'я серця й судинної системи. По-друге, рух стимулює роботу мозку, покращує когнітивні функції та сприяє кращій концентрації й навчанню. По-третє, активність допомагає підтримувати психічне здоров'я, зменшуючи стрес та покращуючи настрій.

За рекомендацією ВООЗ, дітям 5–17 років потрібно щонайменше 60 хвилин фізичної активності щодня. Це може бути і прогулянка на свіжому повітрі, й інтенсивне тренування. Рухаючись понад годину на день, ти приносиш своєму здоров’ю ще більше користі.


22. Щодня вживай йодовмісні продукти: морську капусту, морську рибу, молочні продукти, яйця.

Йод — надважливий. По-перше, він потрібен для нормальної роботи щитоподібної залози, від якої залежить зростання та розвиток дітей. По-друге, йод необхідний для роботи мозку й нервової системи. Недостатній рівень йоду може спричинити відставання в розвитку та погіршення когнітивних функцій (і серйозні проблеми з навчанням також).

Отже, сіль удома — тільки йодована! І щодня вживай продукти, багаті на йод: морську рибу, морську капусту, молочні продукти та яйця.


23. Ненасичені жири можна та треба додавати в кожен прийом їжі — шукай їх в оливках, оліях, льоні, горіхах.

Вживання ненасичених жирів необхідне для здорової роботи серця та мозку, для зростання клітин і вироблення гормонів. До того ці жири допомагають знизити рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ, тобто «поганого» холестерину) та запобігати серцево-судинним захворюванням.

Ненасичені жири (звісно, в помірній кількості) треба споживати щодня. Для цього включай у свій раціон оливки, олії, льон та горіхи — звучить нескладно і смачно, еге ж?


24. Риба жирних сортів (оселедець, скумбрія тощо) — топ для організму. Їж її мінімум два рази на тиждень.

Риба жирних сортів є важливим джерелом омега-3 жирних кислот, корисних для здоров'я серця, мозку та зору. Споживання омега-3 сприяє нормальному розвиткові мозку та покращенню когнітивних функцій у дітей, особливо в період інтенсивного зростання.

Крім того, жирна морська риба багата на вітамін D, необхідний для зростання кісток і зубів.


25. Пам’ятай про кальцій: вживай молочні продукти, кунжут, зелень.

Для здорового розвитку та зростання кісток потрібен кальцій. Цей мінерал має вирішальне значення в дитячому й підлітковому віці, коли кістки формуються та досягають максимальної щільності.

Отже, у твоєму раціоні має бути їжа, багата на кальцій: наприклад, молочні продукти, насіння кунжуту й листова зелень.


26. Віддавай перевагу локальним сезонним продуктам. Вони завжди більш свіжі й поживні.

Найсмачніші й найкорисніші — овочі та фрукти, котрі ростуть у твоїй місцевості і достигають саме зараз! Їх збирають саме в той момент, коли вони найбільш стиглі, тому вітамінів та інших поживних речовин у них більше.

Вживання локальної та сезонної їжі краще і для довкілля. Що менше перевезень — то менші викиди в атмосферу.

Коли продукти везуть здалеку, їх часом обробляють різноманітними розчинами (наприклад, сульфітами), щоб зберегти «товарний» вигляд. Натомість місцева їжа безпечніша. І значно дешевша.


27. Приготування їжі вдома — це ок двіж! Запропонуй допомогу батькам або приготуй щось самостійно.

Дослідження показують, що готувати вдома корисно. А коли діти готують разом із батьками — це ще корисніше. По-перше, ти контролюєш, з яких інгредієнтів і в який спосіб готується їжа, а тому маєш здоровіший раціон. По-друге, коли ви з батьками, наприклад, разом нарізаєте салат — це нагода поспілкуватися. По-третє, кулінарія — це креатив і натхнення!

Отже, готуючи вдома, отримуєш суцільний позитив: здорові харчові звички, міцніші стосунки в родині, можливість експериментувати й творити.


28. Накриваючи на стіл, ти не тільки створиш атмосферу, а й підготуєш себе до вживання їжі.

Є щонайменше три причини витратити п’ять хвилин на сервірування столу. По-перше, приємний вигляд страв, їхні пахощі стимулюють вироблення шлункового соку та інших ферментів, що сприятиме кращому травленню.

По-друге, ти засвоюєш правила етикету та поведінки за столом. Вони ще знадобляться тобі в дорослому житті.

По-третє, ти їси усвідомлено: контролюєш вибір страв і розмір порцій.


29. Вечеряти всією сім’єю — це любов. Нехай це стане вашою звичкою.

Спільна вечеря — це звичка, яка зміцнює стосунки в родині. Зібравшись із рідними за столом, ви ділитеся тим, як пройшов ваш день, обговорюєте важливі питання й підтримуєте одне одного.

Крім того, спільна їда сприяє здоровішим харчовим звичкам, адже для такої нагоди сім’я радше обере збалансовану домашню їжу, а не фастфуд чи напівфабрикати.

Візьміть за правило вечеряти разом. Це добре і для фізичного, і для психічного здоров’я, і для стосунків у родині.


30. Цільні продукти завжди кращі за перероблені. Вибирай фрукт (не сік!), зерна (не пластівці!), м’ясо (не сосиски!).

Цільні продукти, як-от свіжі фрукти, цільні зерна та свіже м'ясо, мають значні переваги порівняно з переробленими.

Причина перша: вища харчова цінність. Цільні продукти зберігають важливі вітаміни, мінерали й антиоксиданти. Так, свіжі фрукти містять більше вітаміну С, а цільні зерна багатші на клітковину (яка може руйнуватися під час обробки).

Причина друга: перероблені продукти часто містять додані цукри, надлишок солі, різноманітні консерванти та інші штучні складники, котрі використовують для посилення смаку, більш тривалого зберігання та привабливого вигляду. На жаль, регулярне споживання цих речовин шкодить твоєму здоров’ю.

Вибираючи цільний продукт, ти можеш контролювати, що саме їси, та уникати шкідливих інгредієнтів.


31. Бабусині квашені огірки або капуста, кефір, натуральний йогурт — це трендова ферментація. Го куштувати!

Ферментовані продукти містять бактерії, корисні для травлення, адже підтримують здоров’я кишківника.

Крім того, ферментація покращує смак і засвоюваність їжі. Регулярне вживання квасних і ферментованих продуктів добре впливає на загальне самопочуття.


32. Рослинні білки — це краш. Бо це і насичення, і різноманіття, і допомога травленню. Їж бобові два рази на тиждень: у супах, гарнірах, намазках.

Квасоля, горох, нут, соя, сочевиця — це все бобові. Лови три причини їх полюбити! По-перше, бобові містять рослинний білок, необхідний дітям для зростання та розвитку. По-друге, в бобових купа клітковини, яка сприяє нормальному травленню: підтримує мікрофлору, забезпечує тривале насичення й регулярне випорожнення. По-третє, бобові багаті на важливі вітаміни й мінерали. Зокрема, фосфор та вітаміни групи В потрібні твоїй нервовій системі, а залізо допомагає доносити кисень у кожну клітину твого організму.

Поєднуй бобові з овочами або споживай як окрему страву. Додавай до супів і салатів, роби намазки, використовуючи різноманітні спеції. Щоб бобові не викликали здуття, їх краще замочувати на ніч.


33. Цукор може ховатися не тільки в солодощах, а й у хлібі, соусах, йогуртах. Споживай його якомога менше, 5 чайних ложок на день — це максимум.

Надмірне споживання цукру пов’язане з хворобами серця, діабетом другого типу й іншими метаболічними розладами. Воно також може посилювати запальні процеси й погіршувати стан зубів.

Щоб запобігати хронічним захворюванням, вживай якомога менше цукру. В ідеалі — до 5 чайних ложок на день. Врахуй: цукор ховається не лише в цукорниці, а й у готових соусах, солодких йогуртах, газованих напоях та хлібі. Кількість доданого цукру зазвичай зазначають на етикетках.

А ще лови лайфхак: коли їси цільну їжу (наприклад, яблуко, горіх чи морквину) — точно знаєш, що туди цукру не додавали.


34. Заміни запаси солодощів удома на суміші горіхів, хрумких овочів, цільнозернових хлібців і сухариків.

На відміну від солодощів здорові перекуси (горішки, хлібці, сухофрукти) містять багато речовин, справді потрібних твоєму організму. Так, горіхи багаті на ненасичені жирні кислоти, корисні для серцево-судинної системи, а в сухофруктах — купа вітамінів і мінералів.

Коли ти споживаєш швидкі вуглеводи (скажімо, цукерки), рівень глюкози у твоїй крові різко підстрибує, а потім так само різко падає. Натомість горіхи й цільнозернові хлібці дозволяють контролювати рівень цукру у крові й уникати стрімких коливань енергії. Білок, клітковина, здорові жири, котрі містяться в здорових снеках, забезпечують тривалу ситість.


35. Ходити за продуктами — не кринж. Роби це самостійно або разом із батьками.

Тобі ж не байдуже, що ти їси? Значить, і не байдуже, які продукти купувати. Ходити з батьками до супермаркету корисно не тільки тому, що ти допомагаєш штовхати візок. По-перше, батьки діляться з тобою лайфхаками, як обрати продукти з високою харчовою цінністю.

По-друге, можливо, ти вже також щось можеш дещо розповісти батькам про здорове харчування.

По-третє, ви обговорюєте, кому що до смаку, й разом купуєте найкорисніше та найсмачніше. Так і формуються здорові харчові звички.


36. Запропонуй батькам разом скласти список покупок перед походом до супермаркету.

Скласти список перед походом до магазину — проста, але ефективна стратегія, яка допомагає зробити закупи приємнішими, а харчові звички здоровішими.

По-перше, список допомагає зосередитися й гарантує, що ви купите все потрібне й нічого не забудете. По-друге, так легше дотриматися бюджету, запобігти імпульсивним покупкам і зайвим витратам. По-третє, планування допомагає обходити стороною некорисні або перероблені продукти. Зрештою, продуманий список заощадить час і зменшить стрес, адже ви точно знатимете, що шукати в супермаркеті.


37. Важливо читати, що написано на етикетках. Варто знати, чим себе наповнюєш.

Обирай їжу свідомо. На етикетках має бути інформація про склад і харчову цінність. Не лінуйся читати те, що надруковано дрібним шрифтом. Тільки так ти напевно знатимеш, чи містить продукт доданий цукор, некорисні жири, штучні добавки чи потенційні алергени.

Люди дотримуються різних дієт, мають різні харчові переконання. Читати етикетку обов’язково, якщо тобі або твоїм рідним потрібні, скажімо, веганські, органічні, безглютенові продукти чи продукти з низьким вмістом натрію.

Увага до етикеток допомагає купувати здоровішу їжу, дотримуватися збалансованого та поживного харчування, а отже, відповідально ставитися до власного здоров’я.


38. Їжу треба планувати. Але воно того варте! Думай наперед, яким буде твій сніданок або перекус. Роби заготівлі.

Завчасне планування дозволяє включити в раціон продукти, які забезпечують організм необхідними поживними речовинами, вітамінами та мінералами.

Така організованість допоможе тобі споживати менше незапланованої їжі (часто некорисної й малопоживної) та легше досягати своїх цілей, як-от зниження ваги або покращення фізичної форми.

Плануючи раціон заздалегідь, ти уникнеш стресу, пов'язаного з вибором страв в останній момент. А ще планування допомагає купувати лише потрібні продукти — це реальна економія!


39. Частіше готуй їжу вдома. Це прокачує самостійність, впевненість і креативність.

Готуючи їжу самостійно, ти маєш можливість вибирати здоровіші інгредієнти та способи приготування, самостійно контролювати кількість доданої олії, солі та цукру, включати більше свіжих овочів, фруктів і зелені — все це важливо для здоров’я.

Твори, куштуй, експериментуй з різноманітними смаками, прянощами, текстурами. Тільки так ти дізнаєшся, яка саме їжа тобі до вподоби.


40. Май у нотатках декілька «фірмових» рецептів, щоб приготувати швидко й ізі, коли знадобиться.

Швидких «фірмових» рецептів вимагає сучасний спосіб життя: інколи готувати з нуля просто немає часу. Завчасно продумані рецепти дозволяють швидко приготувати поживну і здорову страву з попередньо розфасованих або підготовлених інгредієнтів.

Такі рецепти зазвичай містять чіткі інструкції та доступні інгредієнти, а тому підходять людям із різним рівнем кулінарного досвіду. Крім того, це відмінний варіант для зайнятих людей, які прагнуть дотримуватися збалансованого харчування.


41. Знайди заняття, яке приносить задоволення та покращує настрій.

Коли ти робиш улюблену справу, то отримуєш задоволення і не нудьгуєш.

Хобі не лише зменшують ризик переїдань, а й роблять нас упевненішими в собі, допомагають сформувати адекватну самооцінку та краще сприймати образ свого тіла.


42. Немає «хорошої» та «поганої» їжі. Спирайся на знання й поважай своє тіло.

Жоден продукт не можна назвати «поганим» або «хорошим». Тут важливий баланс.

Менш поживна їжа повинна займати значно менше місця на тарілці (приблизно до 10%) порівняно зі здоровою. Проте якщо частка солодощів буде збільшуватися, це може призвести до цукрового діабету, серцево-судинних захворювань і та інших халеп.

Тож дослухайся до потреб свого організму й памʼятай: розумний баланс — це основа здорового харчування.


43. Вчися усвідомлювати, що всередині: відчуття насичення, голоду, спраги.

Дослухайся до свого тіла. Для здорового способу життя важливо усвідомлювати такі відчуття, як насичення, голод і спрага.

Розуміння сигналів голоду дозволяє тобі правильно живити своє тіло та підтримувати рівень енергії протягом дня. Розпізнавання ситості допомагає запобігати переїданню, контролювати вагу та покращувати травлення. Вчасно реагуючи на відчуття спраги, ти випиватимеш достатньо води (від належної гідратації залежить не тільки вся робота організму, а й когнітивні функції та гарне самопочуття).

Увага до внутрішніх сигналів допомагає сформувати здорові стосунки з їжею та напоями, підтримувати оптимальне самопочуття.


44. Якщо у твоєму оточенні є вегетаріанці або вегани, поважай їхній вибір. Будь френдлі!

Люди мають різні переконання, різні життєві стилі та харчові вподобання. І це нормально.

Харчові вподобання — погана тема для оцінок, жартів і кпинів. Не порушуй чужих кордонів. Наприклад, якщо твій однокласник не їсть мʼяса, не пропонуй йому свій бутерброд із ковбасою. Поважай вибір людини, навіть якщо він відрізняється від твого. Це стосується не тільки їжі.


45. Їжа не має бути нагородою або покаранням. Найкраща мотивація — це зацікавленість процесом, а не «цукерочка» в кінці.

Є сотні способів мотивувати людину, не використовуючи для цього їжу.

Люди, які звикли щось робити «за цукерочку», гірше розпізнають сигнали, які надсилає їм власний організм, і тому схильні до емоційного споживання їжі. Використання їжі як покарання викликає почуття провини та сорому.

Їжа має бути приємною та корисною сама по собі. Концентруючись на насолоді від споживання страв та заряді бадьорості, яке отримує тіло, ти розвиваєш збалансовані харчові звички і дбаєш про власне здоров’я.


46. Не заїдай погані емоції. Дихай, ходи, медитуй. Побий подушку. Але не зазирай у холодильник.

Коли людина «заїдає» стрес, це може перерости в залежність, спричинити переїдання, зайву вагу, розлади харчової поведінки. Впоратися з поганим настроєм можна і без шкоди для здоров’я. Пострибай, помедитуй, потанцюй, погорлань улюблену пісню, зміни зачіску, сплети светра, зателефонуй другові, покривляйся перед дзеркалом — ми впевнені, ти знаєш сотні способів самозаспокоєння.


47. Знання та планування важливі, але уникай надмірного контролю за харчуванням. Усе корисне — просте й природне.

Плануєш свій раціон, ретельно вибираєш продукти, рахуєш калорії, маєш чіткі цілі щодо здоров’я? Це супер! Проте надмірний контроль за харчуванням може призвести до стресу та зіпсувати твої стосунки з їжею.

Шукай баланс між усвідомленим харчуванням і гнучкістю, залишай простір для насолоди та спонтанності. Здорове харчування — це не про обмеження, а про дослухання до власних потреб, адже ти обираєш те, що піде на користь як фізичному, так і психологічному здоров’ю.


48. Не свари себе. Усі можуть помилятися, і ти теж.

Не докоряй собі за помилки в харчуванні. Самозвинувачення тільки зіпсує твій настрій, погіршить самопочуття і призведе до нових «зривів».

Краще діяти конструктивно. Кожна помилка — це можливість для вдосконалення. Проаналізуй, що саме пішло не так. Що можна зробити, щоб уникнути цього надалі? Такими позитивними кроками можуть бути вивчення здорового харчування та психології, консультація з фахівцями.

Став перед собою досяжні цілі. Так ти уникнеш розчарувань. Поступові зміни зазвичай ефективніші за радикальні. І не залишайся сам на сам із проблемами, заручися підтримкою друзів, родини, вчителів або експертів.


49. Експериментуй із кухнями різних країн, регулярно пробуй нову їжу.

Смакові враження — це спосіб пізнавати світ і розвивати естетичне чуття. Ба більше, знайомство з різноманітними кулінарними традиціями розширює кругозір та культурну обізнаність, навіть виховує толерантність. Тож гайда куштувати нове, досліджувати присмаки, пахощі, текстури, інгредієнти!

Чи є в кулінарних експериментах користь для здоров’я? Безперечно! Вживання різноманітних продуктів допомагає людині з’ясувати власні вподобання і сформувати здорові харчові звички.


50. Відкрито проговорюй, що відчуваєш. Знайди людину, якій довіряєш, або веди щоденник.

Не варто тримати негатив у собі: це погано впливає на психічне та фізичне здоров'я. Частіше розмовляй із людьми, яким довіряєш, висловлюй свої емоції й переживання. Так ти зменшиш напругу та стрес, зокрема повʼязані з їжею.

Краще розібратися в собі допоможе ведення щоденника. Роблячи нотатки, ти побачиш справжні причини, які впливають на твій настрій, стан і харчові звички. Ти зрозумієш свої цінності й потреби, а ще — знайдеш дієві способи долати стрес.

Вправи, прогулянки, будь-яка інша фізична активність також допоможуть розслабитися. Практики медитації і глибокого дихання дадуть тобі змогу зосередитися на внутрішньому стані та краще зрозуміти себе.


51. Енергетики, слабоалкогольні напої, снеки та фастфуд шкідливі, їх краще уникати.

Деякі продукти мають дуже низьку поживну цінність або взагалі не мають жодної. Користі від них — нуль, суцільна шкода через високий рівень доданого цукру, некорисних жирів і штучних добавок. Наприклад, високий вміст кофеїну та цукру в енергетичних напоях спричиняє прискорене серцебиття, безсоння, особливо в дітей та підлітків.

Енергетичні напої, слабоалкогольні напої, снеки та фастфуд можуть витіснити з твого раціону більш поживну та здорову їжу, що призводить до дефіциту вітамінів і мінералів.

Відмовляючись від фастфуду й інших некорисних продуктів, ти ставиш своє здоров’я та добре самопочуття у пріоритет.


52. Довіряй лише перевіреним джерелам інформації про здорове харчування. Наприклад, на платформі znaimo.gov.ua ти знайдеш купу корисних і надійних порад.

Знай, що їси. Остерігайся фейкових новин. Не поширюй міфи. Формуй свої харчові звички на основі перевіреної інформації.

Додай до улюблених сайт znaimo.gov.ua! Там ти знайдеш купу корисних і перевірених порад.

Наталя Самойленко, лікар ендокринолог, дієтолог, спеціаліст з розробки програм здорового харчування, засновниця ГО «Асоціація дорослого та дитячого харчування».

Софія Шпак, лікар-дієтолог, лікар загальної практики — сімейної медицині, медичний директор Клініки, членкиня ГО «Асоціація дорослого та дитячого харчування».

Олена Зінченко, лікар-дієтолог, ендокринолог, терапевт , спеціаліст з внутрішньої медицини, членкиня ГО «Асоціація дорослого та дитячого харчування».