Чому часник є суперфудом

На столі лежить часник, ціла головка та окремі почищені зубки часнику у верхній частині підпис - Десять причин не забувати про часник.

🧄 🧄 🧄 Додаючи часник до овочевих, рибних, м’ясних та багатьох інших страв ми отримуємо неперевершений смак, аромат і задоволення. Одночасно наш організм отримує численні корисні ефекти, комбінація яких є унікальною навіть для визнаних суперфудів.

«Нехай їжа буде вашими ліками, а ліки — вашою їжею», - ці слова приписують давньогрецькому лікарю Гіппократу, якого часто називають батьком західної медицини. Він застосовував часник для лікування різноманітних захворювань. І сучасна наука підтвердила багато з цих корисних для здоров’я ефектів.1. ПОТУЖНІ ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ

Часник належить до рослин родини цибулевих. В одній цибулині нараховується 10-12 сегментів, які називаються зубчики. Часник росте в багатьох країнах світу і є популярним інгредієнтом у кулінарії завдяки виразному запаху та смаку.

З давніх-давен часник використовувався переважно для оздоровлення та лікування. Зокрема, в єгиптян, вавилонян, греків, римлян і китайців. Тепер вчені знають, що користь часнику для здоров’я спричинена сполуками сірки, які утворюються, коли зубчик часнику подрібнюють, роздавлюють або жують. Найвідомішою з сірко-вмісних сполук є аліцин. Це нестабільна сполука, яка ненадовго присутня у свіжому часнику після того, як його нарізали або подрібнили. Також корисними є діалілдисульфід і s-аліл-цистеїн. Потрапляючи у травний тракт, ці сполуки сірки засвоюються організмом із подальшою реалізацією потужних біологічних ефектів.


2. МАЛОКАЛОРІЙНИЙ ТА ПОЖИВНИЙ

Один зубчик (3 грами) сирого часнику містить марганець (2% від добової норми), вітамін B6: (2%), вітамін С (1%), селен (1%), 0,06 грам клітковини, 1 грам вуглеводів, 0,2 грама білка і всього 4,5 калорії.


3. ЗАХИЩАЄ ВІД ІНФЕКЦІЙ

Часникові добавки стимулюють функцію імунної системи. Велике 12-тижневе дослідження показало, що щоденне споживання часнику зменшує кількість простудних захворювань на 63% у порівнянні з плацебо. А середня тривалість симптомів застуди скоротилася на 70% (з 5 днів у групі, яка приймала плацебо, до лише 1,5 дня у групі, що їла часник). За результатами іншого дослідження, висока доза витриманого екстракту часнику (2,56 грама на день) зменшує кількість днів захворювання на застуду чи грип на 61%.

Науковці вважають, що є підстави для додавання часнику у дієту людей, які часто і тривало хворіють на застуду.


4. СПРИЯЄ ЗНИЖЕННЮ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ

Серцево-судинні захворювання, такі як інфаркт та інсульт, є головними причинами смертності. Високий кров'яний тиск, або гіпертонія, є одним із найважливіших факторів, що можуть призвести до цих захворювань. Дослідження показали, що часникові добавки мають значний вплив на зниження кров’яного тиску у людей з високим кров’яним тиском.

В одному дослідженні 600–1500 мг екстракту витриманого часнику так само ефективно знижували артеріальний тиск протягом 24 тижнів, як і препарат атенолол. Для досягнення бажаного результату, дози добавки повинні бути досить високими. Необхідна кількість еквівалентна приблизно чотирьом зубчикам часнику на день.


5. ЗНИЖУЄ РІВЕНЬ ХОЛЕСТЕРИНУ

У тих, хто має високий рівень холестерину, часникові добавки знижують загальний холестерин і ЛПНЩ («поганий» холестерин) приблизно на 10–15%. Водночас вони не мають впливу на «хороший» холестерин та рівень тригліцеридів.


6. МАЄ АНТИОКСИДАНТНІ ВЛАСТИВОСТІ

Окисне пошкодження клітин вільними радикалами сприяє процесу старіння. Часник містить антиоксиданти, які підтримують захисні механізми організму. Так, високі дози часникових добавок збільшують антиоксидантні ферменти в організмі людини, а також значно знижують окислювальний стрес у людей з високим кров’яним тиском.

Комбінований вплив часнику на зниження рівня холестерину та артеріального тиску, разом з його антиоксидантними властивостями може зменшити ризик поширених захворювань мозку, як хвороба Альцгеймера та деменція.


7. ПОДОВЖУЄ ЖИТТЯ

Потенційну дію часнику на довголіття практично неможливо довести. Але враховуючи його сприятливий вплив на важливі фактори ризику, як артеріальний тиск, це твердження має сенс. Окрім того, він може боротися з інфекційними захворюваннями, які є поширеними причинами смерті, особливо у людей похилого віку або людей з дисфункцією імунної системи.


8. ПОКРАЩУЄ СПОРТИВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Часник традиційно використовували в стародавніх культурах для зменшення втоми та підвищення працездатності робітників. Зокрема, його давали олімпійським спортсменам у Стародавній Греції.

Лабораторні дослідження на гризунах показали, що часник допомагає їм виконувати фізичні вправи. Однак з людьми таких спостережень було мало. Так, в одному невеликому дослідженні у людей з серцевими захворюваннями, які приймали часникову олію протягом 6 тижнів, на 12% знижувалися максимальна частота серцевих скорочень і покращувалася фізична працездатність. Дослідження за участю дев’яти велосипедистів не виявило жодних переваг у продуктивності. За результатами інших дослідів, часник може зменшити втому, спричинену фізичними навантаженнями.


9. ДЕТОКСИФІКУЄ ВАЖКІ МЕТАЛИ В ОРГАНІЗМІ

У високих дозах сполуки сірки в часнику захищають організм від отруєння важкими металами. 4-тижневе дослідження за участю працівників заводу з виробництва автомобільних акумуляторів (які піддавалися надмірному впливу свинцю) показало, що часник знижує рівень свинцю в крові на 19%. Його споживання також зменшило багато клінічних ознак токсичності, включаючи головні болі та артеріальний тиск. Три зубники часнику щодня навіть перевершили препарат D-пеніциламін у полегшенні симптомів.


10. МОЖЕ СПРИЯТИ ЗДОРОВ'Ю КІСТОК

Жодне дослідження на людях не вимірювало вплив часнику на втрату кісткової маси. Проте дослід на гризунах показав, що він може мінімізувати втрату кісткової тканини внаслідок збільшення естрогену у самок.

Дослідження за участю жінок у період менопаузи встановило, що щоденна доза сухого екстракту часнику (дорівнює 2 грамам сирого часнику) значно знижує маркер дефіциту естрогену. Це означає, що ця добавка може сприятливо діяти й на здоров’я кісток у жінок. Крім того, часник і цибуля позитивно впливають на остеоартрит.


Часник дуже легко включити у свій раціон. Він додає смаку багатьом стравам, особливо супам і соусам.

Часник буває у різних формах: від цілих зубчиків і однорідної пасти до порошків і добавок, як екстракт часнику та часникова олія. Поширений спосіб його використання – почавити кілька зубчиків свіжого часнику за допомогою часнокодавки, змішати з оливковою олією першого віджиму та додати трохи солі. Це дуже проста і поживна заправка для салату.

❗️ Пам’ятайте, часник має деякі й негативні ефекти. Наприклад, неприємний різкий запах з рота. Також є люди, у яких на нього алергія. Якщо у вас є порушення згортання крові або ви приймаєте ліки, що розріджують кров, проконсультуйтесь з лікарем, перш ніж суттєво збільшити споживання часнику.

#здоровехарчування #харчування