Рослинне молоко замість коров’ячого – порівняння поживної цінності

Опубліковано:  20 вересня 2023
На зображенні склянки наповнені молоком які розміщені на фоні корів на пасовищі, у верхній частині підпис: Чи може рослинне молоко замінити коров’яче?

🥛🥛🥛 Лишаючись безсумнівним компонентом здорового харчування, коров’яче молоко і молочні продукти втрачають популярність. Особливо це стосується молоді, переважно дівчат, але й від юнаків можна почути розчарування відсутністю бананового молока у черзі за кавою. При цьому бариста перерахує ще 4-5 варіантів рослинного молока, які є в наявності.

Існує декілька поширених причин відмови від споживання традиційного коров’ячого молока (ймовірно прикметник «традиційне» невдовзі може опинитися під сумнівом). Вони можуть бути об’єктивними, наприклад, алергія на білок коров’ячого молока. Або суб’єктивними і необґрунтованими у випадку реальної або уявної непереносимості лактози або наявності безпідставного переконання у некорисності тваринного молока.

У будь-якому випадку важливим є розуміння того, які наслідки може мати відмова від споживання молочних продуктів з огляду на забезпечення організму важливими поживними речовинами.

Згідно з результатами дослідження науковців з Університету Міннесоти, у рослинному молоці, наприклад, мигдальному або вівсяному, переважно міститься менше кальцію, вітаміну D і білка, аніж у коров’ячому, яке розглядається в якості основних джерел незамінних поживних речовин.

Все більш поширеною є практика збагачення рослинного молока кальцієм і вітаміном D, але в більшості йому все ще не вистачає такого ж рівня білка, який має коров’яче молоко. Аналіз включав понад 200 варіантів рослинного молока ¬— з мигдалю, кеш’ю, кокосу, льону, фундуку, коноплі, вівса, фісташок, риса, сої та волоських горіхів. Половина з них були збагачені вітаміном D, дві третини збагачені кальцієм, і майже 20% мали рівень білка, подібний до коров’ячого молока. 

Звісно, ці поживні речовини можна отримати з інших джерел. Однак споживач може вважати, що рослинне молоко є рівноцінною заміною молочних продуктів, хоча насправді у більшості випадків це не відповідає дійсності.

Обравши рослинну альтернативу коров’ячому молоку, варто читати етикетки продуктів і вибирати ті варіанти рослинного молока, в яких зазначено кальцій і вітамін D як додані інгредієнти в достатній кількості, а також намагатися додавати до свого раціону інші джерела кальцію і вітаміну D.

☑️ Поточні рекомендації щодо харчування наголошують на тому, що рослинне молоко переважно не забезпечує отримання потрібної кількості деяких поживних речовин (передусім, білку, кальцію та вітаміну В12), оскільки його вміст не є еквівалентними коров’ячому молоку.

Більшість людей (крім випадків алергії на білки коров’ячого молока) отримують користь від споживання традиційних молочних продуктів без доданого цукру із помірним вмістом жиру.

#молоко #здоровехарчування