Кефір: вісім корисних властивостей

Опубліковано:  02 травня 2023
На зображенні склянка наповнена кефіром над склянкою напис – Здоровий вибір на користь кефіру

🍶🍶🍶Цей популярний кисломолочний продукт є традиційним для багатьох культур і народів всього світу. Завдяки високому вмісту поживних речовин і пробіотиків він є корисним для травлення та здоров’я кишківника.


⚪️ ДЖЕРЕЛО ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН

Кефір походить зі Східної Європи та Південно-Західної Азії. Його назва бере початок від турецького слова «keyif», що означає гарне самопочуття після їди.

Це ферментований напій традиційно виготовляється з коров’ячого або козячого молока шляхом додавання колоній дріжджів і молочнокислих бактерій. Приблизно протягом 24 годин мікроорганізми розмножуються та ферментують цукор у молоці, перетворюючи його на кефір. Молочнокислі бактерії перетворюють лактозу молока на молочну кислоту. Це робить кефір кислим, як йогурт, але робить його рідкішим за консистенцією.

Склянка кефіру (250 мл) з помірним вмістом жиру містить 9 грамів білка, 24% від добової норми кальцію, 20% фосфору, 29% вітаміну B12, 25% рибофлавіну (B2), 7% магнію та 12% вітаміну D. Крім того, близько 104 калорій, 11,6 грама вуглеводів і 2-3 грами жиру, залежно від типу використовуваного молока.

Кефір також містить широкий спектр біологічно-активних сполук, включаючи органічні кислоти та пептиди, які сприяють його користі для здоров’я.


⚪️ ДЖЕРЕЛО ПРОБІОТІОТИЧНИХ БАКТЕРІЙ

Кефір насправді володіє потужнішими пробіотичними властивостями порівняно з суперпопулярним йогуртом чи іншими модними кисломолочними продуктами. Він містить до 61 штамів бактерій і дріжджів, що робить його багатим і різноманітним джерелом пробіотиків. Інші кисломолочні продукти виготовляються за участі набагато меншої кількості штамів і не містять дріжджів.


⚪️ МАЄ АНТИБАКТЕРІАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ

Вважається, що деякі бактерії у кефірі зменшують вразливість до інфекцій. Зокрема, пробіотична бактерія Lactobacillus kefiri унікальний для кефіру. Він може пригнічувати ріст різних шкідливих бактерій, включаючи Salmonella, Helicobacter pylori та E. coli. Кефіран, тип вуглеводів, присутніх у кефірі, також має антибактеріальні властивості.


⚪️ ПОКРАЩУЄ ЗДОРОВ'Я КІСТОК

Остеопороз характеризується зменшенням щільності кісткової тканини та погіршенням її пружності. Він особливо поширений серед літніх жінок і різко підвищує ризик переломів. Забезпечення достатнього споживання кальцію є одним із найефективніших способів покращити міцність кісток і уповільнити прогресування остеопорозу.

Кефір є не лише джерелом кальцію, але й вітаміну К2, який відіграє одну з центральних ролей у метаболізмі кальцію. Доведено, що прийом К2 знижує ризик переломів на 81%. Останні дослідження на тваринах пов’язують кефір з підвищеним засвоєнням кальцію в кісткових клітинах. Це призводить до покращення щільності кісток, що запобігає переломам.


⚪️ ЗАХИЩАЄ ВІД РАКУ

Рак є однією з головних причин смерті у світі. Вважається, що пробіотики в ферментованих молочних продуктах зменшують ріст пухлини, стимулюючи імунну систему. Отже, цілком можливо, що кефір може пригнічувати ріст ракових клітин. Ця захисна роль була продемонстрована в кількох дослідженнях in vitro. Зокрема, одне дослідження показало, що екстракт кефіру зменшив кількість клітин раку молочної залози людини на 56%, у порівнянні з екстрактом йогурту лише на 14%.


⚪️ ДОПОМАГАЄ ПРИ ПРОБЛЕМАХ З ТРАВЛЕННЯМ

Пробіотики, такі як кефір, можуть допомогти відновити баланс дружніх бактерій у кишечнику. Вони дуже ефективні при лікуванні багатьох форм діареї. Численні докази свідчать про те, що пробіотичні продукти здатні полегшити чимало проблем із травленням. Серед них — синдром подразненого кишківника, виразки, спричинені інфекцією H. pylori, та багато інших.


⚪️ МІСТИТЬ МАЛО ЛАКТОЗИ

Звичайні молочні продукти містять природний цукор — лактозу. Є люди, які не в змозі розщеплювати та перетравлювати належним чином значну кількість лактози. Цей стан називається непереносимістю лактози.

Молочнокислі бактерії в кисломолочних продуктах, таких як кефір і йогурт, перетворюють лактозу в молочну кислоту, тому ці продукти містять набагато менше лактози, ніж молоко. Вони також містять ферменти, які можуть ще більше розщепити лактозу. Ось чому кефір зазвичай добре переноситься людьми з непереносимістю лактози, принаймні порівняно зі звичайним молоком.


⚪️ ПОЛЕГШУЄ СИМПТОМИ АЛЕРГІЇ ТА АСТМИ

Алергічні реакції викликані реакціями гіперчутливості відносно певних харчових продуктів або речовин. Люди з надмірно чутливою імунною системою більш схильні до алергії, яка може спровокувати такі захворювання, як астма. Дослідження показують, що кефір пригнічує запальні реакції, пов’язані з алергією та астмою.

Якщо ви не впевнені в якості магазинного кефіру, кефір легко приготувати вдома, використовуючи закваски. У поєднанні зі свіжими фруктами або ягодами кефір стане корисним і смачним десертом.


#кефір #здоровехарчування