Принципи харчування дітей дошкільного віку: поширені проблеми й дефіцит нутрієнтів

Опубліковано:  12 жовтня 2023

Кожна третя дитина в Україні має різні проблеми з харчуванням. Через це, зокрема, приблизно 30 % неповнолітніх українців страждають від надлишкової маси тіла. На відміну від дорослих, діти не можуть самотужки визначати, яку їжу їм споживати, звідки і у якій кількості брати вітаміни та мікроелементи. Тому повноцінне харчування малечі — завдання та виклик для їхніх батьків.

Професор, педіатр вищої категорії Сергій Няньковський майже 20 років досліджує харчування дітей різного віку. В інтерв’ю він розповідає про те, якими мають бути перекуси дошкільнят і що насправді необхідно для повноцінного розвитку дітей.


Якими є головні принципи харчування дітей дошкільного віку, про які мають знати батьки? Коли й наскільки можна від них відходити?

Потрібно розуміти, що діти відрізняються від дорослих по-перше тим, що швидко ростуть. Щоб оптимально розвиватися, малюкам, особливо найменшим, потрібно отримувати всі нутрієнти. Існує міф, що дитині немає від чого втомлюватися в дитсадку. Насправді ж дошкільні установи для малечі — як робота. Діти витрачають там чимало енергії, а тому мають її поповнювати завдяки їжі та відпочинку.

Дуже часто в дітей дошкільного віку виникає так званий синдром дезадаптації — порушення вироблення нових харчових звичок, що призводить до того, що вони перестають їсти. Приблизно третина дошкільнят відмовляються від сніданку. Річ у тому, що початок нового навчального року, нова атмосфера досить стресові. Зміна загальних принципів життя і харчування від домашнього до змішаного можуть призводити до розладів шлунково-кишкового тракту. Як наслідок, можуть також розвиватися дефіцитні стани, зокрема, нестача кальцію, заліза та різних груп вітамінів.

Але проблема не тільки в стресі, викликаному початком нового навчального року. А й у тому, що батьки часто вважають, що їхнє домашнє харчування нормальне, хоча це може й бути не так. Тому головний принцип харчування дітей дошкільного віку — це збалансованість у вигляді щонайкраще п’яти прийомів їжі. А ще контроль якості продуктів і страв спочатку вдома, а вже потім у дитсадку чи школі.

Як батькам зрозуміти, що харчування дітей у закладах дошкільної освіти відповідає цим принципам? На що насамперед звертати увагу?

Усе достатньо просто. По-перше, потрібно звернути увагу на апетит дитини. Якщо він задовільний і малеча повноцінно харчується, тобто від трьох до п’яти разів на добу, — це вже показник норми. По-друге, звернути увагу на масу тіла дитини. Причому тут мова йде про обидві сторони медалі — як про надлишкову вагу, так і про худорлявість. Знову-таки, діти несамостійні. Вони повторюють харчові звички своїх батьків. Багато їсти перед сном, вечеряти, переглядаючи щось по телевізору, дотримуватися дієти, яку не призначив лікар, бути вегетаріанцем — ось яскраві приклади наслідування родинних харчових звичок.

Усе достатньо просто. По-перше, потрібно звернути увагу на апетит дитини. Якщо він задовільний і малеча повноцінно харчується, тобто від трьох до п’яти разів на добу, — це вже показник норми. По-друге, звернути увагу на масу тіла дитини. Причому тут мова йде про обидві сторони медалі — як про надлишкову вагу, так і про худорлявість. Знову-таки, діти несамостійні. Вони повторюють харчові звички своїх батьків. Багато їсти перед сном, вечеряти, переглядаючи щось по телевізору, дотримуватися дієти, яку не призначив лікар, бути вегетаріанцем — ось яскраві приклади наслідування родинних харчових звичок.

Згідно з нашими дослідженнями, до 10 % малюків мають дієти, які їм нав’язують батьки. Але ж будь-яка дієта не є повноцінним харчуванням. Діти потребують усього — білків, жирів, вуглеводів. І не можна просто так, на власний розсуд, чогось їх позбавляти. 

Детально відслідковувати харчування в дитсадках буде досить важко, тому можна порадити батькам звертати увагу, зокрема, на кількість прийомів їжі. Під час активного росту малюкам потрібно їсти хоча б чотири рази на день. Двічі на тиждень дитині варто отримувати рибу, принаймні через день у її раціоні мають бути м’ясні продукти.

Які наслідки має неоптимальне споживання харчових речовин у дітей раннього віку?

Насправді дітям, повторюся, важливо отримувати всі нутрієнти. Тому будь-яка нестача може мати негативні наслідки. Наприклад, дефіцит кальцію може призвести до проблем із формуванням хребта, згортанням крові, викликати карієс, порушення серцево-судинної системи й ліпідного обміну та навіть призупинити ріст.

Нестача заліза призводить до анемії, яку, до речі, важко виявити, адже вона досить пізно проявляється. Спочатку дитина просто більше втомлюється та більше хворіє. А потім, коли вона пройшла обстеження, виявляється, що бракує заліза. Словом, брак, як і надлишок, будь-якого з вітамінів та мінералів, може бути небезпечним.

Чи можна за допомогою харчування скорегувати поширені проблеми, зокрема розвитку дітей дошкільного віку? Як саме?

В основі корекції завжди лежить харчування. Коли людина, навіть доросла, хворіє — згадайте, що їй найперше радять лікарі. Правильно — дотримуватися дієти. Проте тут важливо не забувати, що будь-яка корекція має бути комплексною. Не можна просто забрати щось з раціону. Тим паче, якщо мова йде про дітей. Дійсно, згідно з нашими дослідженнями, до 30 % неповнолітніх в Україні мають надлишкову масу тіла. Але причини такого явища, як і метод його корекції, має визначати не родина, а лікар. Є, звісно, загальні принципи — як-то, наприклад, збільшення споживання рослинної їжі.

Проте глобально корекцію мають призначати спеціалісти. І тут також можливий зворотний ефект — гіпотрофія, тобто білково-калорійна недостатність, яка призводить до низки порушень розвитку. Батькам можна порадити бути пильними до своїх дітей. І в разі, якщо вони помітили надлишок ваги або ж навпаки надмірну худорлявість, — звертатися до дієтолога.

Успіх корекції харчування дитини напряму залежить від родинних звичок. Якщо хочете допомогти — будьте прикладом і так само дотримуйтеся рекомендацій лікаря. Принципи харчування мають змінюватися в родині загалом.

Як визначити, чи є у дитини надлишкова вага, якщо батьки стверджують, що візуально її немає?

Це дуже болюче питання насправді. Воно напряму залежить від культури батьків. У моїй практиці не раз бувало, коли на огляд приводять, наприклад, п’ятимісячну дитину, а вона важить, як дев’ятимісячна. І мама з татом кажуть, що це нормально. Ні, не нормально. Норми не просто так вигадали — від цих показників, знову-таки, залежить розвиток дитини. Показники росту і ваги дитини слід порівняти з віковими і статевими нормами. Це може зробити педіатр, сімейний лікар або медсестра під час огляду дитини.

Синтетичні вітаміни для дошкільнят: за чи проти? Якщо за, то якими вони мають бути?

На жаль, дефіцит вітамінів у дітей трапляється досить часто. Це пов’язано з якістю наших харчових продуктів. Генетично модифіковані продукти та продукти, які довго зберігалися в спеціальних приміщеннях за певної атмосфери, мають у десять разів менше вітамінів, ніж ті самі продукти, але іншої якості, 20 років тому. Плюс кількість вітамінів зменшує також термічна обробка їжі. Тому додаткові вітаміни, придбані в аптеці, як правило, не будуть зайвими.

Існує два підходи — або за аналізом крові визначити, яких вітамінів бракує, або отримувати свою добову дозу вітамінів за віком. Важливо, щоб синтетичні вітаміни та мікроелементи були гарної якості. Їх можна споживати комплексом або кожен окремо. Але також важливо не перегнути. Надлишок одного або кількох вітамінів може викликати серйозні порушення.

 
«Перекуси» для дошкільнят: за чи проти? Якщо за, то з чого вони мають складатися?

«Перекуси» для дошкільнят — однозначно "за". Дітям не бажано робити тривалі перерви між прийомами їжі, тому в проміжках між сніданком, обідом і вечерею можна робити «перекуси». Головне правило — це не має бути фастфуд. Підійдуть овочі, фрукти, прості снеки і, наприклад, солодкі продукти, які не мають доданого цукру, — пастила, натуральне желе.

Чи потрібна спеціальна дієта для дітей з розладами аутистичного спектра?

Наразі не існує спеціальної дієти для дітей з розладами аутистичного спектра. Загалом такі малюки можуть і мають вживати всі групи харчових продуктів. Водночас існують й певні рекомендації. Дослідження показують незначні покращення під час дотримання безглютенової дієти. Проте все індивідуально і на рівні теорії.

Інша річ, що якраз на фоні порушень аутистичного спектра діти можуть навідріз відмовлятися споживати якісь продукти. Крупи, наприклад. У такому випадку батькам потрібно пристосовуватися й думати, яким з продуктів замінити той, від якого відмовилася дитина.