Наука про справедливість поради «пийте більше води»

На зображенні склянка води, в нижній частині напис: Вода: огляд свіжих досліджень

💧💧💧 Організм дорослої людини приблизно на 65% складається з води. Вона вважається ключовою незамінною речовиною, яка не може вироблятися в достатній кількості організмом у результаті метаболічних біохімічних перетворень.

Часто повторюваною рекомендацією є пити 8 склянок води на день. Іноді медичні працівники просто радять здоровим або хворим людям «пити більше води». Разом з цим, лишається відкритим питання щодо надійності доказів, які б обґрунтовували подібні поради.

Національна академія медицини (США) радить щоденне споживання приблизно 13 склянок рідини по 230 мл для чоловіків і 9 склянок для жінок відповідно. Ще одна рекомендація пропонує випивати щодня близько 30-40 мл рідини на кожен кілограм ваги. 

Враховуючи широку варіативність маси тіла, рівня активності та стану здоров’я, а також численні механізми, які регулюють водний баланс, визначити єдину оптимальна кількість щоденного споживання води є складним завданням. 

Науковці з Каліфорнійського університету підготували огляд даних 18 рандомізованих клінічних досліджень, що стосуються впливу рівня споживання води на здоров’я відповідно. За їх словами, це перше дослідження, яке широко оцінює переваги споживання води на появу і прояви різних патологічних станів. Результати огляду були опубліковані в журналі JAMA Network Open.


💧 ПОЗИТИВНИЙ ВПЛИВ ВОДИ

Науковці знайшли найбільше доказів на користь питної води для запобігання утворенню каменів у нирках і для втрати зайвої ваги.

🔹Споживання восьми склянок води на день значно зменшувало ймовірність рецидиву утворення конкрементів у нирках.

🔹 Кілька досліджень показали, що вживання приблизно шести склянок води на день допомагає дорослим схуднути. Але у дослідженні, яке включало підлітків, вживання понад вісім склянок води на день не дало жодного ефекту. Втім, заохочення пити воду перед їдою є простим способом для кращого контролю ваги.

🔹 За даними інших досліджень, адекватні кількості води допомагають контролювати діабет і низький кров'яний тиск, а також запобігти мігрені та інфекціям сечовивідних шляхів.

🔹 Дорослі з періодичними головними болями почувалися краще після трьох місяців збільшення споживання води. Вживання приблизно чотирьох склянок води на день позитивно вплинуло на хворих на діабет, у яких був підвищений рівень глюкози в крові.

🔹 Молодим людям із низьким артеріальним тиском відмічали поліпшення власного стану, коли вони пили більшу кількість води.

🔹 Вживання додаткових шести склянок води на день також допомогло жінкам з рецидивуючими інфекціями сечовивідних шляхів. А саме зменшило кількість загострень інфекцій і збільшило проміжок часу між ними.

Зрозуміло, що зневоднення є шкідливим, особливо для тих, хто має в анамнезі сечокам’яну хворобу або інфекції сечовивідних шляхів. З іншого боку, людині, яка іноді страждає від частого сечовипускання, може бути корисно менше пити. 

Огляд дослідників з Каліфорнійського університету акцентує увагу на аргументах, які можуть мотивувати споживати більше води. Але значна частина експертів лишається з переконаннями, нам варто все ж більше орієнтуватися на власну спрагу, лишаючи результатам досліджень другорядну роль.

Підготовлено проф. О. Швецем, президентом ВГО «Асоціація дієтологів України»