Буфет як торговельна точка у закладі освіти

Опубліковано:  20 січня 2022

Їдальня і буфет, як правило, є цілісною структурою у системі харчування у закладах загальної середньої освіти. Призначення першої - надавати повноцінні сніданок та обід, у другому ж знайдете швидкі перекуси, проте такі перекуси будуть здоровими, корисними та якісними.

Організація роботи та асортимент

Буфети організовуються при закладах освіти як пункти роздрібної торгівлі продуктів харчування задля забезпечення збалансованого раціону споживачів такої продукції.

У 2021 році в Україні почали діяти нові норми організації харчування для школярів. МОЗ розробило санітарний регламент, в якому серед іншого передбачено, які продукти дозволені для використання у закладах освіти, а які заборонено через їхню шкідливість.

Таким чином, буфетам довелося «очиститися» від газованих та енергетичних напоїв; кавових напоїв; кондитерських виробів з великим вмістом цукру та крему; ковбас, сосисок, консервів; морозива та ще великої кількості «нездорових» продуктів.

Окрім вказаного, у шкільних буфетах заборонено продукти, що містять:

  • синтетичні барвники,
  • ароматизатори,
  • підсолоджувачі,
  • підсилювачі смаку,
  • консерванти.

Детальніше пропонуємо ознайомитись з вимогами до асортименту шкільних буфетів і їх облаштуванням на нашому сайті.

УВАГА!!!

Асортимент продукції в буфетах повинен бути погоджений у Держспоживслужбі. Без такого погодження дозволено використовувати лише меню, рекомендоване МОЗ.

Рекомендації по формуванню асортименту

Наявність шкільного буфету забезпечує різноманітність харчування і, як наслідок, задоволення споживачів, налаштування на продуктивне та плідне навчання.

Продукти, які пропонуються у буфетах мають бути не тільки смачними, але й корисними. Фахівці з питань здорового харчування радять включати до асортименту буфетів та готувати страви із застосуванням молока та молочних продуктів, до яких додано вітамін D, що підвищує імунітет, покращує захисні функції організму, долає слабкість, а також укріплює кісти і суглоби.

УВАГА!

Відповідальність за планування та організацію харчування в закладах освіти, матеріально-технічне забезпечення їдальні та буфету, безпечність та якість сировини, харчових продуктів та готових страв, дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства з питань безпечності та якості харчових продуктів, виконання норм харчування, відповідність меню та асортименту буфету несе засновник (засновники), керівник відповідного закладу, а також постачальник (постачальники) харчових продуктів та/або послуг з харчування.

Детальніше про вимоги до асортименту буфетної продукції та облаштування буфетів ми розповідаємо в інших матеріалах нашого сайту.

Про послуги буфету у школах. З досвіду

Цю інформацію підготовлено за сприяння Департаменту освіти Київської міської державної адміністрації.

Освітні заклади повинні забезпечуватись, у першу чергу, продуктами харчування натурального походження з високою харчовою і біологічною цінністю. І буфетна продукція – не виняток! Тому, розпочинаючи процедуру закупівлі послуг шкільного харчування, варто спланувати, чи буде підприємець, організація чи підприємство, яке стане переможцем тендера відповідати і за шкільний буфет.

Саме на цьому етапі в тендерну документацію треба закласти усі вимоги до асортименту буфету і системи його роботи, яку адміністрація закладу вважає оптимальною. Не забувайте і про вимоги щодо персоналу, який буде обслуговувати шкільний буфет. Окремо варто визначити заздалегідь і цінову політику на реалізацію буфетної продукції в школі.

Асортимент шкільного буфету в закладі може визначатися медичним працівником разом із завідувачем виробництва/кухарем їдальні (харчоблоку) такого закладу або постачальником послуг з харчування (технологом, завідувачем виробництва) та затверджуватися керівником відповідного закладу чи керівником оператора ринку харчових продуктів, що здійснює постачання готових страв та/або послуг з харчування.

Харчові продукти, які входять до асортименту буфету, повинні супроводжуватися документами, що передбачені законодавством про безпечність та містити інформацію про окремі показники якості харчових продуктів.

УВАГА !

Контроль буфетної продукції повинна здійснювати особа зі складу адміністрації, яка призначається керівником закладу освіти та буде відповідальною за організацію харчування  дітей.

Усі страви та вироби, які пропонуються здобувачам освіти у буфетах, повинні формувати уявлення про те, що таке здоровий, якісний, поживний, а головне смачний перекус.

До прикладу, послуги із забезпечення буфету продукцією у навчально-виховному комплексі № 240 «Соціум» міста Києва здійснює КП «Шкільне харчування». У асортименті буфету є випічка: ватрушки, пиріжки, булочки, а також фрукти, соки, чаї та інші гарячі напої. Серед запропонованої буфетної продукції відсутні чіпси, сухарики, газовані напої та інші продукти, що містять консерванти та приносять шкоду дитячому організму.

У комунальній установі "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47 Маріупольської міської ради Донецької області", на громадських засадах працює такий собі дитячий омбудсмен по харчуванню – це заступник директора з виховної роботи, яка слідкує за тим, як харчуються учні.

Учень 4-А класу, школи І-ІІІ ступенів №132 м. Києва, Костя Майок зазначив: «Їдальня в нас супер, ніби в ресторані. Я із задоволенням сюди біжу. Особливо у буфеті булочки, о-о-ой, смакота». Такі слова є найвищою оцінкою нової реформи шкільного харчування».