Харчування на основі напівфабрикатної кулінарної лінійки

Опубліковано:  20 січня 2022

Цю інформацію підготовлено за сприяння Департаменту освіти Київської міської державної адміністрації.

Наразі в закладах освіти України реалізуються три моделі мультипрофільного харчування:

  • «шведський стіл», що передбачає пропозицію самостійного вибору основної страви, салату, фруктів тощо;
  • «Дабл-меню», що передбачає пропозицію двох страв на вибір,
  • напівфабрикатна лінійка «Шкільне харчування», що передбачає використання напівфабрикатів, визначених для харчування дітей в закладах освіти.

Навчальні заклади мають різні позиції з приводу використання напівфабрикатних виробів у шкільному харчуванні, проте, варто враховувати, що належна перевірка документації виробника напівфабрикатів або здійснення ударної заморозки страв, виготовлених у навчальному закладі у відповідності до усіх вимог, передбачених новою реформою шкільного харчування, значно полегшить обслуговування здобувачів освіти.

До того ж, запас заморожених напівфабрикатів завжди виручає у випадку невчасного завезення окремих продуктів і є виправданою альтернативою за відсутності локальних постачальників продуктів чи послуг харчування, особливо у віддалені райони.

Харчування на основі напівфабрикатної кулінарної лінійки зазвичай негативно сприймається серед людей старшого покоління. Але варто звернути увагу на те, що сучасні технології, зокрема автомати ударної заморозки дають можливість виготовляти у промислових умовах корисні та поживні смаколики: гречаники, сирники, котлетки для бургерів, млинці з різноманітними начинками, тощо. За таких умов значно легше контролювати якість напівфабрикатів, заклади завжди забезпечені запасом продуктів, і жодні транспортні колапси чи недобросовісні постачальники не загрожують зриву харчування дітей.

Питання формування меню з таких напівфабрикатів – кожен заклад вирішує сам. Там же відбувається і фінальний етап приготування – тушкування, смаження, пароваріння чи вакуумна обробка.

До прикладу, Комунальна установа "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47 Маріупольської міської ради Донецької області" вважає за доцільне запровадження у систему харчування шкіл Маріуполя напівфабрикатів Пирятинського підприємства дитячого харчування. У закладі відмічають, що котлети, гречаники, сирники, млинці глибокої заморозки значно здешевляють порцію.

У Житомирській міській гімназії №3 їдальня побудована із врахуванням сучасних вимог, облаштована новим енергозберігаючим обладнанням, є лінія гарячої роздачі, в достатній кількості виробничі та складські приміщення, цехи та кімнати для персоналу. Окрім вказаного, м'ясо-рибний цех містить простір для виготовлення напівфабрикатів.

Кухонне обладнання
Кухонне обладнання

У 12-ти школах Шевченківського району м. Києва молодші школярі харчуються за принципом «забезпечення напівфабрикатами» (напівфабрикатна лінійка "Шкільне харчування", ТОВ "Пирятинський делікатес")".

На противагу, у минулих роках у НВК № 240 «Соціум» Оболонського району м. Києва частково постачалися заморожені напівфабрикати ТОВ «Пирятинський делікатес» ТМ SmaCom. У 2021-2022 н.р. дані продукти не постачаються і не входять до раціону здобувачів освіти.

Гімназія №179 міста Києва також відмовилася від використання напівфабрикатів, надаючи перевагу гарячому свіжому харчуванню.

Зверніть увагу

У разі закупівлі напівфабрикатів закладами освіти, виробник, у якого здійснюється закупка, повинен підтвердити якість своїх продуктів, надавши наступні документи:

  • витяг з реєстру операторів ринку про реєстрацію потужностей виробництва, за класами продукції XVI, РР-Потужність виробництва;
  • дійсний сертифікат системи управління безпечністю харчових продуктів ДСТУ ISO 22000:2007 (ISO 22000:2005 IDT), дійсний сертифікат системи управління якістю ДСТУ ISO 9001:2009 (ISO 9001:2008 IDT), або ДСТУ ISO 9001:2015 (ISO 9001:2015 IDT), або копія чинної документації системи ISO 9001 Учасника закупівель;
  • дійсний сертифікат НАССР на системи менеджменту безпечності харчових продуктів PN-EN ISO 22000:2006, або копія чинної документації НАССР Учасника.
  • дійсний сертифікат ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) системи екологічного управління;
  • дійсний сертифікат IFS.
  • акт відповідності виробництва НАССР, виданий Головним управлінням Дерспоживслужби України.