Відчуття власного тіла підлітками – як запобігти наслідкам невдоволення?

На зображенні дівчина яка дивиться на себе в дзеркало, у нижній частині зображення підпис: Сприйняття підлітками власного тіла, що важливо знати батькам

Коли підлітки ростуть, а їх тіла змінюються, вони можуть відчувати сором’язливість і занадто гостро сприймати кожну, на їх думку, ваду у власному вигляді чи засуджувати себе за уявний зайвий кілограм. 

Через телешоу, фільми та зображення у соціальних мереж у дівчат-підлітків може скластися враження, що моделі та знаменитості мають ідеальне тіло та бездоганну шкіру. Чимало хлопців-підлітків порівнюють себе зі спортсменами та кінозірками. Вони відчувають незадоволення, якщо їхні власні тіла не відповідають штучним стандартам. 

Намагаючись досягти того, що вони вважають ідеальним тілом, підлітки можуть «заробити» депресію, розлади харчової поведінки та інші небезпечні наслідки для свого здоров’я. 

Хлопці зазвичай не так багато говорять про проблеми зі зовнішнім виглядом, як дівчата, але це не означає, що їх у них немає. Вони також можуть страждати від розладів харчової поведінки. Разом з тим, батькам та лікарям їх важче розпізнати. 


🟦 ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ДИТИНА МАЄ НЕГАТИВНЕ ВІДЧУТТЯ ВЛАСНОГО ТІЛА


Щоб своєчасно помітити проблему, батькам слід розуміти, що сигналізує про ознаки нездорового образу тіла у дітей. Зверніть увагу на таке:  

🔹 дитина розглядає та оцінює себе лише з зовнішнього вигляду

🔹 як дитина описує себе, свій фізичний розвиток і привабливість

🔹 дотримується рестриктивних дієт, пов’язаних з обмеженнями у харчуванні

🔹 часто коментує вагу та зовнішній вигляд інших підлітків

🔹має низьку самооцінку

Батьки можуть мати більший вплив, ніж вважають у тому, щоб допомогти дитині пережити цей важкий період та створити позитивний сприйняття власного вигляду, незалежно від розміру чи форми тіла.

🟦 ПІДЛІТКИ ТА ВІДЧУТТЯ ВЛАСНОГО ТІЛА: 5 ПОРАД ДЛЯ БАТЬКІВ


🔵 Будьте зразком для наслідування.

Дитина уважно стежить за способом життя, харчовими звичками та поглядами батьків. Зверніть увагу що ви транслюєте та починайте зміни з себе. Наприклад, більше рухайтеся, займайтеся спортом та харчуйтеся здоровіше.

Пам’ятайте, дитина переймає й ваше ставлення до вашого власного тіла. Якщо ви постійно критикуєте свою вагу, шкіру чи волосся, дитина навчиться зосереджуватися на своїх недоліках, а не на позитивних якостях. Слідкуйте за коментарями, які ви робите про зовнішність інших людей. Уникайте стереотипів, упереджень і таких слів, як потворний, огрядний тощо.


🔵 Будьте позитивними.

Ніколи не робіть критичних зауважень щодо зовнішності вашої дитини. Якщо є проблеми із зайвою вагою, дитина й так про це знає. Ваші коментарі можуть лише погіршити проблему. Замість цього робіть підлітку компліменти: про гарну усмішку чи сорочку, яка пасує до очей.


Коли ви даєте позитивний відгук, ви створюєте здоровий образ тіла. Заохочуйте інші здорові звички, як-от особиста гігієна та постава, здоровий сон та регуляція стресу, прогулянки та відвідування спортзалу. Можливо, варто звернутися до спеціалістів, щоб розробити для дитини план харчування та фізичної активності.


🔵 Навчіть ставитися скептично до популярних образів.

На екранах та соціальних мережах нас оточують «ідеальні», часто покращені зображення тіла. Які можуть переконати будь-кого, що вони занадто товсті чи худі, занадто низькі або високі. Поясніть дитині, як працює індустрія зірок та краси: що часто зображення є відредагованими, а над образами працюють стилісти, візажисти та навіть хірурги. 


🔵 Надавайте пріоритет іншим якостям над зовнішністю.

Підтримуйте таланти та навички дитини, які не базуються лише на зовнішньому вигляді, як музика, спорт, мистецтво та волонтерська діяльність. Виявляйте інтерес до їхніх занять. Хваліть все, що вам подобається: почуття гумору, увагу до навчання, піклування про молодших братів та сестер. 


🔵 Зробіть здоров’я сімейною справою.

Уся родина буде здоровішою, якщо ви відмовитеся від шкідливої їжі, готуватиме здорові корисні страви та вестимете активний спосіб життя. Почніть з невеликих поступових змін. Зробіть здорові звички сімейними ритуалами: як-то готування їжі, спільні прогулянки та відвідування спортзалу. Якщо ви зробите здоровий спосіб життя частиною сімейної культури, дитина матиме хороші звички на все життя.


🟦 ОЗНАКИ РОЗЛАДУ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ


Зверніть увагу на зміни ваги чи харчових звичок дитини. Дівчата частіше страждають від негативних наслідків для здоров’я, пов’язаних із незадоволенням своїм тілом, у тому числі розладів харчової поведінки, таких як нервова анорексія чи булімія.

До симптомів анорексії відносяться: велика втрата ваги, заперечення голоду, суворі обмеження у харчуванні, забагато тренувань, слова, що дитина почувається товстою, небажання бути в соціумі.

Серед симптомів булімії: відвідування вбиральні відразу після їди, споживання великих порцій без збільшення ваги, застосування проносних або сечогінних засобів, ізоляція. 

Якщо ви помітили будь-які з цих ознак у дітей, зверніться до лікаря. Пам’ятайте, головне — це профілактика. Якщо вжити заходи на ранній стадії формування образу тіла у дітей, це допоможе запобігти проблемам із самооцінкою, які можуть призвести до розладу харчової поведінки.


Олег Швець

Лікар-терапевт, лікар-гастроентеролог, лікар-дієтолог, Президент ВГО «Асоціація дієтологів України».