Принципи роботи системи Прозорро

Опубліковано:  22 серпня 2023

ЩО ТАКЕ PROZORRO

Щодня держава оголошує тисячі тендерів на закупівлю продуктів харчування, офісної техніки, громадського транспорту, будівельних матеріалів, ліків, медичного обладнання, ІТ-систем і багато-багато іншого.

Щороку з державного та місцевих бюджетів витрачаються мільярди гривень на те, щоб українцям було де навчатися, чим лікуватися та як мандрувати. 

У будь-якій країні публічні закупівлі це величезний ринок та величезна відповідальність для держави. В Україні цей ринок ще й є повністю прозорим.

Електронна система публічних закупівель Prozorro це онлайн-платформа, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість поставити це державі.

Все, що відбувається на торгах, може побачити будь-хто на веб-порталі prozorro.gov.ua.

Сфера публічних закупівель в Україні регулюється Законом УкраїниПро публічні закупівлі”. Політику у цій сфері формує Мінекономіки, а державне підприємство “Прозорро” визначено адміністратором електронної системи закупівель Prozorro.

Державне підприємство “Прозорро” разом з електронною системою Prozorro на 100% належать державі Україна.

Система Prozorro побудована на відкритому коді: будь-хто може використовувати та поширювати дані системи, у тому числі в комерційних цілях. Інформація про API Prozorro доступна за цим посиланням.

ПРИНЦИПИ PROZORRO

 • Усі бачать все. На порталі Prozorro видно весь процес закупівель: від оголошення до переможців. Система Prozorro наче увімкнула світло в темній кімнаті закупівель, і стало можливим розгледіти, що там відбувається.
 • Конкуренція понад усе. Публічні закупівлі вперше стали конкурентним ринком саме завдяки системі Prozorro. Що більше учасників на торгах, то більша конкуренція і відтак — економія коштів платників податків.
 • Золотий трикутник партнерства. Prozorro об'єднує і враховує інтереси держави, бізнесу та громадянського суспільства.

МЕТА І СТРАТЕГІЯ PROZORRO : підтримка здорової екосистеми публічних закупівель, а також рух до утримання прозорості, підвищення конкуренції, побудови професійності у закупівлях, розвиток та експорт філософії електронних закупівель за кордон.

НАГОРОДИ PROZORRO

 1. World Procurement Awards 2016. Найкраще рішення у публічному секторі
 2. Open Government Awards 2016. Найкраща система електронних закупівель
 3. Communication For Future Davos Awards 2016. Номінація “Technology of the Future”
 4. C4F Davos Awards 2017. Номінація “Trust of the Future”
 5. Fair Sourcing Awards 2017. Номінація “Майстер”
 6. World Procurement Award 2017. Шортліст у номінаціях “Transformation award» and «Cross Functional Collaboration Award”
 7. Global Public Service Teams of the Year 2019, Apolitical. Номінація в категорії “Doing More with Less”
 8. Найбільш прозора система публічних закупівель 2020, Transparent Public Procurement Rating

Також Європейський банк реконструкції та розвитку назвав Prozorro рекомендованою моделлю для реформи закупівель.

Prozorro є зразковим прикладом для навчання від міжнародної організації Open Contracting Partnership.

Згідно з аналізом Світового банку, Prozorro відповідає загальноприйнятим вимогам Міжнародного банку розвитку (англ. multilateral development bank) щодо проведення електронних закупівель.