Знання вимог до організації харчування у шкрлі чи садочку, суті змін і новацій та інших важливих нормативних нюансів, передбачених порядком організації харчування, обов’язково стануть в нагоді під час підготовки та здійснення батьківського контролю за організацією харчування.
Зокрема пропонуємо звернути увагу на таке.
- За наявності медичної довідки, що засвідчує особливі дієтичні потреби із встановленням діагнозу, (така довідка може бути видана лікарем загальної практики - сімейним лікарем чи лікарем-педіатром) засновник (засновники), керівники закладів освіти та закладів оздоровлення та відпочинку створюють умови для забезпечення харчування здобувачів освіти/дітей з особливими дієтичними потребами, у тому числі з непереносимістю глютену та лактози.
- У їдальні мають щодня зберігатися добові проби кожної страви раціону. Проби відбираються в чистий посуд з кришкою (попередньо помитий та перекип’ячений) до видачі їжі дітям в об’ємі порцій для найменшої вікової групи, зберігаються у холодильнику в їдальні (харчоблоці) за температури +4 —+8С° із зазначенням дати та часу відбирання. Проби страв кожного прийому їжі зберігаються протягом доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня, зокрема сніданок до закінчення сніданку наступного дня, обід до закінчення обіду наступного дня.
- Працівники їдалень і харчоблоків мають бути у спецодязі, волосся має бути підібране і заправлене під головний убір. На роботу до їдальні допускаються тільки особи, які мають дані про проходження медичного огляду, мають особову медичну книжку (ОМК). У разі відсутності такого документу або відсутності у ОМК відповідного переліку необхідних обстежень, роботодавець має право не допустити працівника до виконання своїх обов'язків.
- У їдальні або поруч із нею мають бути створені умови для особистої гігієни (рушники, мило біля раковини, антисептики тощо). Миття рук водою з милом перед прийомом їжі є обов’язковим заходом для запобігання поширенню інфекцій серед здобувачів освіти/дітей. Миття рук повинно бути належним чином організоване як складова частина відповідного прийому їжі з ретельним наглядом з боку працівників закладу освіти.
- Тривалість перерви між навчальними заняттями для організації прийому їжі для здобувачів освіти 1-4 класів повинна становити не менше ніж 30 хвилин, для здобувачів освіти 5-11 (12) класів – не менше ніж 20 хвилин.
- Засновник (засновники) та керівники закладів освіти та закладів оздоровлення та відпочинку повинні забезпечити зміну страв, їх приготування та врахування відгуків і пропозицій здобувачів освіти/дітей, їх батьків або інших законних представників та персоналу закладів щодо задоволення якістю харчування з метою обмеження обсягу харчових відходів.
Пропонуємо ознайомитись з порадами як пересвідчитись, чи належно організовано харчування у школі або садку, де вчиться ваша дитина.
Матеріал підготовлено у співпраці з громадською організацією «Батьки SOS»