Що працює на користь імунної системи?

Опубліковано:  23 травня 2023
На зображенні усміхнена дівчина якій зробили щеплення в руку, праворуч підпис - Як поліпшити імунітет

Імунітет — сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, грибками, паразитами, різноманітними хімічними речовинами тощо. Разом з нейтралізацією агресивних агентів імунна система має толерувати безпечні зовнішні чинники, а також власні білкові та інші субстанції. 


Мабуть небагато людей лишаються необізнаними щодо важливості імунного захисту. Всі ми прагнемо мати міцний імунітет, особливо після уроків, які вивчили під час пандемії COVID-19. Цим користуються виробники різних таблеток, напоїв та дієтичних добавок, обіцяючи підвищити захисні властивості організму. 


Насправді ці продукти, як і занурення в холодну воду, далеко не завжди мають достовірні підтвердження здатності зміцнювати імунітет і сприяти кращому захисту від інфекції. Найкращою підтримкою для імунної системи є знані складові здорового способу життя - харчування, фізична активність, обмеження впливу негативних психо-емоційних факторів та достатній сон. 


🟦 ЯК ПРАЦЮЄ ІМУННА СИСТЕМА

Імунна система — органи, клітини та білки — бореться з мікробами та вірусами, щоб захистити організм від захворювання. Імунна система змінюється протягом життя, оскільки люди піддаються впливу вірусів, бактерій та інших мікробів. Цей вплив та щеплення навчають імунну систему ідентифікувати небезпеку та знищувати її.

Стани, при яких імунна система може бути значно ослабленою, на щастя, не є дуже поширеними. Найчастіше лише невелика частина імунної системи слабка, що підвищує ймовірність зараження конкретними, а не всіма мікроорганізмами. Деякі люди мають сильнішу імунну систему, ніж інші, тому вони стійкі до більшості типів інфекцій. Невелика кількість людей стійкі до всіх видів інфекцій.

Більшість людей дізнаються, що частина їхньої імунної системи має неоптимальний функціонал, коли вони заражаються. На жаль, не існує єдиного тесту, який би перевіряв всю імунну систему.

Велику роль відіграє вік. Маленькі діти, які вперше захворіли на інфекцію, частіше мають симптоми, ніж дорослі. А у літніх людей імунна система часто не може боротися з хворобою так само добре, як у молодості.


🟦 ЯК ПІДТРИМАТИ ІМУННУ СИСТЕМУ

Науковці вивчають прямий зв’язок між способом життя та міцною імунною системою. Доведено, що здоровий спосіб життя корисний для загального здоров’я, а щеплення є найкращим доступним допоміжним засобом.

Більшість досліджень показують, що дієтичні добавки корисні лише при дефіциті певної поживної речовини. Прийом добавок на додаток до здорового харчування не має значного впливу на роботу імунної системи.


Ось основні рекомендації для підтримки імунітету:


🔹 Щодня їжте якомога більше свіжих фруктів і овочів.

Поживні мікроелементи, які вони містять, зокрема цинк і вітамін А, необхідні імунній системі для боротьби з чужорідними мікроорганізмами. Більшість добавок має у складі менше поживних речовин, ніж ви можете отримати з їжі.

Клітковина з фруктів і овочів також допомагає мікробіому кишечника виробляти важливі сполуки для здорової імунної системи.


🔹 Залишайтеся фізично активними, гуляйте та займайтеся спортом.

Дослідження показують, що імунна система дуже чуйно реагує на фізичні вправи. Фізичні вправи та імунна регуляція взаємопов’язані та впливають одна на одну. Вправи змінюють імунну регуляцію, впливаючи на клітини, та мають протизапальну дію.


🔹 Спіть не менше семи годин на добу.

Коли організму бракує сну, це негативно впливає на імунну систему. Нестача сну знижує активність природних клітин-кілерів, що підвищує ризик розвитку раку та вірусних інфекцій, генерує вироблення запальних цитокінів, а також зменшує вироблення антитіл, що збільшує ризик інфекцій.


🔹 Мінімізуйте стрес.

Стрес будь-якого роду — психологічний і фізичний — безпосередньо послаблює частини імунної системи, збільшуючи ризик інфекцій або повторної активації вірусів. Оперізуючий лишай, болісний висип, який виникає внаслідок реактивації вірусу вітряної віспи, часто загострюється, коли люди переживають хронічний стрес.

Стрес також може спричинити збій «патрулів» у вашій імунній системі — певних клітин, які повідомляють імунній системі припинити атаку. Коли це відбувається, може виникнути занадто сильне запалення. Кропив’янка є одним із прикладів спричиненого стресом збою в роботі імунної системи.


🔹 Не пийте алкоголь.

Алкоголь порушує імунні шляхи, що погіршує здатність організму захищатися від інфекції, сприяє пошкодженню органів, пов’язаному зі споживанням алкоголю, і перешкоджає відновленню тканин.


🔹 Не куріть.

Куріння посилює патогенні (хвороботворні) імунні реакції та/або знижує імунний захист.


🔹 Зробіть рекомендовані щеплення.

Вакцини навчають імунну систему виробляти антитіла, які борються з інфекціями, перш ніж ви захворієте.