Чи можна запобігти нападам бронхіальної астми завдяки дієті?

Опубліковано:  22 серпня 2023
На зображенні дівчина тримається за шию, внизу напис: АСТМА-що їсти та чого уникати

Бронхіальна астма – важке мультифакторне захворювання, його основним проявом є напади ядухи, які супроводжуються гострим порушенням функції зовнішнього дихання із страхом смерті та іншими важкими психологічними та соматичними наслідками. 

Астма часто дебютує у дитячому віці. На щастя, у значній частині випадків може мимовільно проходити у дорослому віці. Існує досить багато профілактичних та лікувальних підходів для полегшення стану пацієнтів, включно із фармакологічними та немедикаментозними інтервенціями.

Дотепер не отримано переконливих доказів того, що певна дієта впливає на частоту або тяжкість нападів астми. У той же час, споживання свіжої, натуральної і поживної їжі може покращити загальне здоров’я, а також полегшити прояви бронхіальної астми. 

Відповідно до результатів деяких досліджень, перехід від свіжих фруктів та овочів до оброблених харчових продуктів може бути пов’язаний зі збільшенням захворюваності на цю важку недугу в останні десятиліття в різних країнах світу. Тому людям, які страждають на астму, безумовно буде корисне здорове збалансоване харчування з максимальним споживанням натуральних продуктів.

Їжа також має значення, оскільки вона часто виступає тригером алергії. Харчова алергія виникає, коли імунна система надмірно реагує на певні білки в їжі. У деяких випадках це може призвести до проявів, які відповідають симптомам бронхіальної астми.


🟠 АСТМА І ОЖИРІННЯ

У звіті Американського торакального товариства (ATS) зазначено, що ожиріння є основним фактором ризику розвитку астми. Крім того, астма в людей, які страждають на ожиріння, може протікати складніше і бути важчою для лікування. Збалансоване харчування з дефіцитом калорій та зниження ваги і її підтримка на нормальних показниках здатні полегшити контроль проявів астми.

Більшість людей, які починають дотримуватися здоровішої дієти, помічають поліпшити енергетичний рівень, фізичну та розумову працездатність. Таке харчування також допомагає втратити вагу, знизити артеріальний тиск та рівень холестерину, оптимізувати травлення. Все це змінює на краще загальний стан здоров’я, і позитивно впливає на симптоми астми зокрема.


🟠 ПРОДУКТИ, ЯКІ ВАРТО СПОЖИВАТИ

Не існує спеціальної дієти, як можна рекомендувати при бронхіальній астмі, але є деякі продукти та поживні речовини можуть підтримувати функцію зовнішнього дихання.


🔶 Продукти з високим вмістом вітаміну D

За результатами досліджень достатня кількість вітаміну D допомагає зменшити частоту нападів астми у дітей віком від 6 до 15 років. До джерел вітаміну D відносять лосось та іншу жирну морську рибу, фортифіковане молоко та інші харчові продукти, збагачені вітаміном D.

Слід зауважити, що алергія на білок коров’ячого молока є найбільш поширеним варіантом харчової алергії. Крім того, досить поширеними є й алергічні реакції на рибу та морепродукти. Нагадаю, що елімінація (виключення з харчування встановлених харчових алергенів) є обов’язковим компонентом лікування харчової алергії.

🔶 З високим вмістом вітаміну А

Дослідження 2018 року показало, що діти з астмою зазвичай мають нижчий рівень вітаміну А в крові. Водночас у дітей з астмою вищий рівень вітаміну А також відповідав кращій функції легенів. Серед продуктів, багатих вітаміном А,- морква, листова зелень, капуста та шпинат, броколі, яблука.

Зокрема, вживання лише одного яблука на день може бути потужним профілактичним засобом. Результати дослідження, опубліковані нещодавно в Nutrition Journal, вживання яблук асоціюється з меншим ризиком астми та кращим станом функції зовнішнього дихання.

🔶 Банани

Опитування, опубліковане в European Respiratory Journal, показало, що споживання бананів зменшуює вираженість симптомів бронхіальної астми у дітей. Це може бути пов’язано з вмістом у фруктах антиоксидантів і калію, які покращують функцію зовнішнього дихання.

🔶 Багаті магнієм

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в American Journal of Epidemiology, підлітки віком від 11 до 19 років, які мали низький рівень магнію, також мали гірший кровообіг і менший об’єм легенів. Покращити рівень магнію можна, вживаючи шпинат, гарбузове насіння, мангольд, темний шоколад, лосось. Вдихання магнію (через небулайзер) є ще одним із перспективних способів лікування нападів астми.


🟠 ПРОДУКТИ, ЯКИХ УНИКАТИ


🔶 З сульфітами

Це тип консервантів, що можуть погіршити прояви бронхіальної астми. Вони містяться у вині в пляшках, сухофруктах, маринованій їжі, коктейльних (зацукрованих) вишнях, креветках, промислових соках лимона і лайма.

🔶 Які провокують надмірне утворення кишкового газу

Вживання великої кількості такої їжі спричиняє тиск на діафрагму, особливо при наявності кислотного рефлюксу. Це може викликати стиснення в грудях і спровокувати загострення астми. До таких продуктів належать квасоля, капуста, газовані напої, цибуля, часник, смажені страви, надмірна кількість ягід і фруктів, які вживаються за один прийом.

🔶 Із вмістом саліцилатів

Деякі люди з астмою можуть бути чутливими до саліцилатів, природних хімічних сполук, які містяться в каві, чаї, деяких травах і спеціях.

🔶 Зі штучними харчовими добавками

Хімічні консерванти, ароматизатори та барвники часто містяться в оброблених продуктах і фаст-фудах. Деякі люди з астмою можуть мати чутливість або алергію на ці штучні інгредієнти.

🔶 Алергени

Люди з харчовою алергією також можуть страждати на бронхіальну астму. До найпоширеніших алергенів відносяться молочні продукти, яйця, морська риба та молюски, пшениця, горіхи.


🟠 ЛІКУВАННЯ АСТМИ

Щоб краще контролювати стан, більшість лікарів рекомендують вести здоровий спосіб життя, а саме дотримуватися принципів здоровог збалансованого харчування та регулярно виконувати фізичні вправи. Зміна дієти та способу життя має на меті доповнити існуюче лікування астми. Навіть за кращого самопочуття, не слід припиняти прийом призначених препаратів від астми без консультації з лікарем.

Традиційні методи лікування астми включають: інгаляційні кортикостероїди, бета-антагоністи тривалої дії (LABA), комбіновані інгалятори, які складаються з кортикостероїдів і LABA, пероральні модифікатори лейкотрієну, екстрені препарати швидкої дії, препарати для контролю алергічних проявів.


🟠 ЗАПОБІГАННЯ ПОГІРШЕННЮ СИМПТОМІВ

Велике значення має запобігання впливу тригерів астми. Оскільки прояви бронхіальної астми може бути небезпечною для життя, дуже важливо визначити тригери та уникати їх.

Тригером астми для багатьох людей є тютюновий дим. Тим, хто страждає на астму, повинні обов’язково кинути курити, а також попросити домочадців не курити у помешканні.

Серед інших рекомендацій, які можуть допомогти запобігти нападам астми:

  • Складіть разом зі своїм лікарем план дій щодо астми та дотримуйтесь його.
  • Щороку робіть щеплення від пневмококової інфекції, грипу та COVID-19, щоб уникнути захворювань, які можуть спровокувати важкі напади астми.
  • Приймайте ліки від астми згідно з призначенням.
  • Відстежуйте захворювання та спостерігайте за диханням, щоб визначити ранні ознаки загострення астми.
  • Використовуйте кондиціонер, щоб зменшити вплив пилових кліщів і зовнішніх забруднювачів і алергенів, таких як пилок
  • Одягніть пилозахисні чохли на ліжко та подушки, щоб зменшити вплив пилу.
  • Прикривайте ніс і рот під час перебування на вулиці в мороз.
  • Використовуйте зволожувач або осушувач повітря, щоб підтримувати вологість у помешканні на оптимальному рівні.
  • Регулярно прибирайте оселю, щоб усунути спори цвілі та інші алергени в приміщенні.