Харчування при синдромі порушення уваги та активності: що їсти та чого уникати

На фото різні овочі (кабачки, огірки, томати, перець, капуста, кукурудза, цибуля, буряк, морква) викладені по колу в середині надпис: Акценти та обмеження у харчуванні при синдромі порушення активності та уваги.

😟😟😟 Синдром порушення уваги та активності (СПУА) — це порушення, пов’язане із особливостями розвитку нервової системи, обумовленими біологічними особливостями мозку. Зустрічається у близько 5% дітей та 3% дорослих.


Синдром може збільшувати ймовірність інших психічних розладів та негативно впливати на соціалізацію, стосунки в парі та з дітьми, навчання, кар’єру. Проявляється в неуважності, розсіяності, нездатності зосередитися, постійній рухливості, гіперактивності, імпульсивності.


Немає переконливих наукових доказів, що харчування може покращити увагу чи зосередженість. Водночас результати досліджень демонструють те, що певна їжа, впливає на симптоми та здатна їх полегшити. Харчові звички допомагають мозку працювати краще та зменшують такі симптоми, як неспокій або відсутність концентрації.


🟠 РЕКОМЕНДОВАНА ЇЖА

Роль харчування при СПУА дотепер досліджена недостатньо. Дані спостережень обмежені, а їхні результати неоднозначні. Експерти у галузі охорони здоров’я вважають, що все, що корисно для мозку, швидше за все, буде корисним і для людей з цим синдромом. Зокрема:

  • Харчування з високим вмістом білка. Його гарними джерела є квасоля, сир, яйця, м’ясо та горіхи. Їжте їх вранці та як перекуси. Це може покращити концентрацію та, ймовірно, подовжити дію ліків проти СПУА.
  • Складні вуглеводи. Додайте у раціон овочі та фрукти (апельсини, мандарини, груші, грейпфрути, яблука та ківі). Вживання їх ввечері допомагає заснути.
  • Більше Омега-3 жирних кислот. Найбільше їх у тунці, лососі та іншій холодноводній білій рибі. Також містяться в рослинній їжі, як волоські та бразильські горіхи, оливкова олія та ріпакова олія. При недостатності цих продуктів у дієті варто розглянути прийом дієтичних добавок з Омега-3 жирними кислотами.


🟠 ПРОДУКТИ, ЯКИХ СЛІД УНИКАТИ

Насамперед це прості вуглеводи. Слід зменшити споживання продуктів із вмістом вільного цукру: цукерки, кукурудзяний сироп, мед, цукор, фруктовий сік, вироби з білого борошна, білий рис, картопля без шкірки.


🟠 ВІТАМІНИ ТА МІНЕРАЛИ

Щодо цього думки різняться. Одні експерти рекомендують людям із СПУА щодня приймати вітамінно-мінеральні комплекси. Інші вважають, що при збалансованому харчуванні, додаткові вітаміни та мікроелементи не потрібні. Наукові докази того, що вітамінні чи мінеральні добавки допомагають усім, хто страждає на цей розлад, відсутні. Навпаки, завеликі дози вітамінів можуть бути токсичними.

Симптоми СПУА у різних людей відрізняються, аналогічно можуть бути суттєві відмінності у потребі в нутрієнтах. Перш ніж приймати дієтичні добавки, порадьтеся зі своїм лікарем.


🟠 ЕЛІМІНАЦІЙНА ДІЄТА

Передбачає, що ви виключаєте з раціону певний продукт чи інгредієнт, який потенційно може погіршувати ваші симптоми. Якщо стан покращується або симптоми зникають, ви продовжуєте уникати цієї їжі.

Дослідження щодо ефективності елімінаційної дієти тривають, і результати не є однозначними. Більшість вчених не рекомендують цей підхід для лікування СПУА. За деякими винятками.


У 1975 році вперше було висловлено припущення, що штучні барвники, ароматизатори та консерванти можуть призвести до гіперактивності у деяких дітей. Відтоді дослідники та експерти з дитячої поведінки широко обговорюють це питання. Одне дослідження показало, що деякі харчові барвники та консерванти роблять дітей більш гіперактивними. Але ефекти змінювалися залежно від віку та добавки.


Виключення консервантів і харчових барвників з раціону є розумним варіантом для дітей із СПУА. Експерти рекомендують людям із СПУА уникати таких речовин:

  • Штучні барвники, особливо червоний і жовтий.
  • Харчові добавки, такі як аспартам, глутамат натрію і нітрити. Деякі дослідження пов’язують гіперактивність з консервантом бензоатом натрію.
  • Цукор. Після вживання цукерок або інших солодких продуктів деякі діти стають гіперактивними. Проте доказів, що саме це є причиною синдрому, немає. Солодкі продукти мають бути обмежені та складати лише невелику частку у харчуванні. Але можна спробувати мінімізувати їх кількість, щоб побачити, чи покращаться симптоми.
  • Кофеїн. Дослідження показали, що кофеїн у невеликій кількості може допомогти при деяких симптомах СПУА у дітей. Втім, побічні ефекти кофеїну переважають будь-яку потенційну користь. Більшість експертів рекомендують вживати його якнайменше або уникати. Якщо ви приймаєте ліки проти СПУА, кофеїн може посилювати їхні побічні ефекти.

#спуа #здоровехарчування