Правила харчування при діареї

На зображенні їжа приготовлена з рису, картоплі, м’яса та чай, у верхній частині підпис «Що їсти при діареї

Швидке поширення інфекційних збудників в умовах високої температури повітря, споживання неякісної води, умови міграції десятків тисяч людей, виклики військового стану, підвищують загрозу на ймовірні спалахи кишкових інфекцій.

Не можна ігнорувати застережень і рекомендацій МОЗ України, Центру громадського здоров’я та регіональних центрів з контролю та профілактики захворювань, оскільки їх дотримання здатне суттєво зменшити ризик небезпеки для вас і ваших рідних та близьких людей.

Кишкові інфекції мають низку типових проявів, включаючи нудоту, блювання, біль у животі, підвищення температури тіла і у більшості випадків – діарею. 

Діарея є симптомом, що проявляється наявністю неоформлених або рідких випорожнень тричі або більше разів на день (або частіше ніж зазвичай для конкретної людини).

Незалежно від того, чи викликана ваша діарея кишковою інфекцією, або є проявом харчової непереносимості, чи є проявом загострення хронічної хвороби захворювання, як запальні захворювання кишечника, синдром подразненого кишечника - харчування має велике значення у процесі лікування та подальшого відновлення кишкових функцій.

Навіть при наявності тривалого захворювання травної системи, їжа постійно впливає на якість життя і здатна як погіршувати, так і полегшувати симптоми. 


🟣 РЕКОМЕНДОВАНІ ПРОДУКТИ

При діареї варто дотримуватися дієти BRAT — ця абревіатура з перших латинських букв англійських назв продуктів, які вона включає: банани, рис, яблучне пюре, тости (грінки з білого хліба). Вони є м’якими та мають низький вміст клітковини, тому не погіршать роботу травної системи. Також вони допомагають поліпшити консистенцію випорожнень. Можна поєднувати ці інгредієнти, наприклад їсти яблучне пюре або банани з тостами або рисом.

Додатковими продуктами і стравами, які у більшості випадків добре толеруються, є варені вівсяні пластівці, печену або варену картоплю.

Щоб компенсувати втрачену рідину, треба більше пити. Окрім води, можна смоктати шматочки льоду, споживати прозорі бульйони (овочевий, курячий або яловичий з видаленим жиром), воду з підвищеним вмістом електролітів, а також не дуже міцний чорний або зелений чай. Модифікація дієти BRAT з додаванням чаю носить відповідну назву – BRATT.

На етапі одужувати варто почати додавати до меню омлет та варені овочі.


🟣 ПРОДУКТИ, ЯКИХ ВАРТО УНИКАТИ

Певна їжа може погіршити або подовжити діарею. До продуктів, які слід виключити з меню, належать: молоко та молочні продукти (включаючи білкові напої на молочній основі), смажені, жирні та гострі страви, оброблені харчові продукти, особливо з добавками, свинина і телятина, сардини, сирі овочі, цибуля, кукурудза, всі цитрусові, ананаси, вишні та інші ягоди з кісточками, інжир, смородина та виноград, алкоголь, кава, газована вода, кофеїновмісні або газовані напої, продукти і напої із вмістом штучних підсолоджувачів: сорбітолу, маннітолу, ксилітолу, еритрітолу.

Фруктовий сік не є розумним вибором для компенсації втрати рідини при діареї. Адже фруктоза, яка міститься в ньому у значній кількості, може мати додаткову послаблюючу осмотичну дію.


🟣 ЛІКУВАННЯ

Більшість випадків діареї є короткочасними та добре піддаються домашньому лікуванню. Потрібно дотримуватися модифікованої дієти, збільшити споживання рідини, використовувати протидіарейні препарати, такі як лоперамід, що допоможуть зупинити або уповільнити діарею, та відпочивати.

Діарея також може розвинутися через бактеріальну інфекцію. У цих випадках лікар може порекомендувати антибіотики. Прийом пробіотиків після прийому антибіотиків повертає здорові бактерії у травну систему та допомагає запобігти подальшим випадкам діареї.

При сильній діареї може знадобитися госпіталізація для внутрішньовенного введення рідини, щоб запобігти зневодненню.


🟣 КОЛИ НЕОБХІДНА ДОПОМОГА

Діарея, яка триває більше одного-двох днів без покращення або виникає при зневодненні, може потребувати медичної допомоги.

Зверніться до відділення невідкладної допомоги, якщо маєте такі тривожні симптоми: чорний або кривавий стілець, сильний біль у животі, лихоманка (температура від 39°C).

Дитині потрібна екстрена допомога, якщо її стан не покращується за 24 години, є висока температура (38°C у дітей віком до трьох місяців, 39°C і вище у дітей віком від трьох до 36 місяців), спостерігається сухість у роті, плач без сліз, впалий живіт, щоки або очі, чорний або кривавий стілець.


🟪 Отже, якщо почалася діарея, багато відпочивайте, пийте воду та за кілька годин починайте вводити продукти дієти BRAT. Після одного-двох днів харчування м’якою їжею, можете додати нежирне куряче м’ясо та омлет. Це допоможе швидше одужати та повернутися до улюблених страв.

Якщо діарея довго не проходить або ви помітили тривожні симптоми, негайно звертайтеся до лікаря. 


#діарея #здоровехарчування