Мультивітамінно-мінеральні комплекси: Очікування, ефективність, безпечність

Мультивітамінно-мінеральні комплекси: Очікування, ефективність, безпечність

Опубліковано:  22 грудня 2022
На зображенні баночка з ліками в якій таблетки та капсули, баночка лежить на боку і відкрита, з неї розсипані ліки над ліками підпис: Чи є користь від вітамінно-мінеральних комплексів?

💊 💊 💊 Серед великого різноманіття на багатоміліардному ринку дієтичних добавок комплекси із вмістом набору вітамінів, мінералів, мікроелементів та деяких інших поживних речовин традиційно знаходяться серед лідерів.

Популярність сезонного, курсового або постійного вживання подібних комплексів є стабільно високою. Вони продаються не лише в аптеках, а й у звичайних супермаркетах та через безліч онлайн-ресурсів.

Вважається, що полівітамінно-мінеральні комплекси можуть покращити здоров’я, компенсувати неоптимальне харчування та вплинути на ризик як гострих інфекційних, так і хронічних неінфекційних захворювань.

Стандартні комплекси зазвичай містять майже увесь спектр вітамінів і мінералів із вивченим впливом на фізіологічні процеси в організмі людини. Конкретний перелік та дозування компонентів можуть відрізнятися у різних виробників та брендів.


💊 СКЛАД ПОЛІВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНИХ КОМПЛЕКСІВ

Організм людини потребує постійного надходження 13 вітамінів і близько 15 мінералів. Всі вони беруть участь у синтезі ферменти та гормони, зміцнюють імунітет і підтримують нормальне функціонування органів. Ці поживні речовини потрібні для відтворення, підтримки, росту та регуляції безупинних процесів у наших клітинах, тканинах та органах.

У вітамінно-мінеральних комплексах присутні більшість з цих вітамінів і мінералів. Вони також можуть містити інші інгредієнти: трави, амінокислоти та жирні кислоти. Дерегуляція обігу дієтичних добавок призвела до того, що їхній склад ретельно не контролюється і є відповідальністю виробника.

Менше з тим, можливості такого контролю все ж існують, але він не є постійним. Зважаючи на це, доцільно купувати комплекси у виробників з належною репутацією і бажано з виробництвом, що відповідає стандартам GMP (Good Manufacturing Practice).

Варто також звернути увагу, що певні інгредієнти полівітамінів можуть взаємодіяти з медичними препаратами. Тож перш ніж їх приймати, варто порадитися з лікарем.


💊 ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ І ХВОРОБИ СЕРЦЯ

Ця група захворювань є головною причиною смерті у світі. Зокрема, в Україні серцево-судинні захворювання зумовлюють понад 2/3 всієї смертності, тобто майже 430 000 смертей у 2021 році за даними Державної служби статистики України.

Перспектива пошуку рятівної профілактичної пігулки є дуже привабливою. Але результати досліджень щодо ефективності вітамінно-мінеральних комплексів у зниженні ризиків патології серця і судин лишаються суперечливими.

Деякі дослідження демонструють, що регулярне вживання таких комплексів пов’язанзі зниженням ризику серцевих нападів і смерті, тоді як інші не виявляють такого ефекту. У Physicians’ Health Study II вивчали вплив щоденного вживання полівітамінів у понад 14 тисяч чоловіків середнього віку протягом більш як десять років і не виявили зниження частоти інфарктів, інсультів або смертності. Проте нещодавнє дослідження показало, що серед жінок — але не чоловіків — прийом полівітамінів протягом більш як 3 років зменшує ризик смерті від серцевих захворювань.


💊 ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ І РАК

Переконливих доказів, що прийом полівітамінів знижує ризик раку, також немає. В одному огляді оцінили результати п’яти рандомізованих контрольованих досліджень, які включали понад 47 тисяч осіб. Було виявлено зниження ризику раку на 31% у чоловіків, які приймали полівітамінно-мінеральні комплекси, тоді як у жінок не було встановлено такого ефекту.

Два інших обсерваційних дослідження пов’язали тривале вживання вітамінно-мінеральних комплексів зі зниженим ризиком раку товстої кишки. Physicians’ Health Study II зазначає, що щоденне вживання полівітамінів протягом тривалого часу знижує ризик раку у чоловіків.


💊 ПОКРАЩУЮТЬ ПАМ'ЯТЬ І НАСТРІЙ

Кілька досліджень виявили, що комплекси вітамінів і мінералів покращують пам’ять у літніх людей. Також вони впливають на настрій. Існує зв’язок між поганим настроєм і дефіцитом поживних речовин, а також між вживанням дієтичних добавок та зменшенням симптомів тривоги та депресії.


💊 ЗБЕРІГАЮТЬ ЗДОРОВ’Я ОЧЕЙ

Вікова дегенерація жовтої плями є однією з головних причин сліпоти. За результатами дослідження, прийом антиоксидантних вітамінів і мінералів уповільнює її прогресування та допомагає запобігти захворюванню. Деякі дані свідчать про те, що полівітаміни знижують ризик розвитку катаракти, ще одного поширеного захворювання очей.


💊 КОЛИ ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ МОЖУТЬ НАШКОДИТИ?

Дозування є важливим фактором, який слід враховувати при прийомі полівітамінів. Завеликі дози можуть мати негативний вплив. Водорозчинні вітаміни (B, C, PP) складно передозувати, адже їх надлишок виводиться з сечею. Жиророзчинних (А, D, Е, К) тілу позбутися складніше, тому їх надмірна кількість може накопичуватися у печінці.

Вагітним варто бути особливо обережними з вітаміном А. Його надмірне споживання пов’язують із вродженими вадами. Курцям також слід уникати полівітамінів із великою кількістю бета-каротину або вітаміну А, оскільки вони збільшують ризик раку легенів.

Високі дози деяких мінералів, наприклад заліза, можуть призвести до розладу шлунку, запору, блювоти та непритомності. Залізо також обмежує здатність організму засвоювати цинк.

Чоловіки, як правило, накопичують залізо більше, ніж жінки. У людей із гемохроматозом (спадкове захворювання, що проявляється порушенням обміну заліза) може бути накопичення токсичних рівнів мінералу, що спричинює цироз чи рак печінки та серцеві захворювання. Людям із гемохроматозом також не рекомендований вітамін С.

Якщо ви приймаєте полівітаміни та їсте багато корисних продуктів з високим вмістом поживних речовин, ви можете перевищити рекомендовану добову норму споживання багатьох речовин. Іншим ризиком є недосконалі виробничі процеси, через які комплекси вітамінів і мінералів містять набагато більшу їхню кількість, ніж це зазначено. Саме тому варто враховувати репутацію виробника та наявність у нього сертифікату відповідності стандарту GMP.


💊 КОЛИ І КОМУ ВАРТО ПРИЙМАТИ

Стандартні вітамінно-мінеральні комплекси можуть не підходити всім людям, не забезпечуючи індивідуальну вищу потребу у певних вітамінах чи мінералах. А варіанти із збільшеним вмістом окремих нутрієнтів можуть навіть завдати шкоди певним категоріям споживачів. Водночас, для багатьох груп населення їхнє вживання може бути корисним:

  • Літні люди. З віком засвоєння вітаміну В12 зменшується. Також літнім людям може знадобитися більше кальцію та вітаміну D.
  • Вегани та вегетаріанці. Оскільки вітамін В12 міститься переважно в продуктах тваринного походження, ті, хто дотримується рослинної дієти, мають більший ризик дефіциту цього вітаміну. Їм також може не вистачати кальцію, цинку, заліза, вітаміну D і омега-3 жирних кислот.
  • Ті, хто дотримується низькокалорійної дієти або не отримує достатньо поживних речовин з їжі.


Полівітамінно-мінеральні комплекси – не квиток до оптимального здоров’я. Докази того, що вони покращують здоров’я у більшості людей, суперечливі. Їхньою перевагою є зручність застосування та безпечність при стандартних кількостях інгредієнтів.

При наявносіті дефіциту окремих вітамінів чи мінералів їх варто приймати окремо у дозах, які рекомендовані лікарем.

Менше з тим, вітамінно-мінеральні комплекси в жодному разі не мають розглядатися альтернативою збалансованому харчуванню. Повноцінний набір натуральних харчових продуктів з присутністю всіх корисних представників здатний забезпечити наш організм і його ефективну діяльність разом із гарантією на міцне здоров’я та тривале життя.

Інші теми