Всі на сонце: чому важливо підтримувати нормальний рівень вітаміну D
Опубліковано:
28 листопада 2022
Вітамін D вкрай необхідний для підтримки здоров’я кісток, зубів і м’язів. Але джерел його надходження в організм мало.
Дефіцит вітаміну D
Вітамін D допомагає регулювати кількість кальцію та фосфатів в організмі. Нестача цього вітаміну може призвести до деформації кісток, наприклад, рахіту у дітей і до болю в кістках, викликаного станом, який називається остеомаляцією у дорослих. Також вітамін D важливий для виділення серотоніну — природного стабілізатора настрою [1].
Джерело вітаміну D
У першу чергу організм виробляє вітамін D під впливом прямих сонячних променів під час перебування на вулиці [2].
Зазвичай, приблизно з кінця березня до кінця вересня сонячного світла достатньо, щоб організми більшості людей виробили весь необхідний вітамін D. Але з жовтня до березня сонячного світла замало, тому підтримувати необхідну кількість рекомендовано харчуванням.
Вітамін D міститься в небагатьох продуктах. Наприклад, у жирній рибі: лососі, скумбрії, макрелі, оселедці. Також у яєчному жовтку, молоці, у лісових грибах та печерицях, які вирощували під ультрафіолетовим освітленням.
Додаткові способи отримати вітамін D
Ще одним джерелом вітаміну D є дієтичні добавки. Ефективність прийому таких добавок доведена дослідженнями [3].
Дозу препарату вітаміну D потрібно узгоджувати з сімейним лікарем або педіатром. Безпечна профілактична доза для дорослих cтановить 2000 МО на добу. Лікарі радять здати аналіз на рівень вітаміну D (венозна кров, зранку натщесерце) для розуміння того, яку саме дозу вітаміну потрібно приймати. Можливо, у вас виявиться дефіцит або навпаки, цифра у нормі.
В організмах деяких людей під впливом сонячного світла не виробляється достатньо вітаміну D, тому що вони дуже мало або зовсім не виходять на сонце. Такі дорослі та діти старше 4-х років можуть приймати щоденну добавку вітаміну D протягом всього року [4].
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.