Діти з харчовими алергіями повинні споживати збалансований набір харчових продуктів з енергетичною і поживною цінністю відповідно до вікових та статевих потреб для забезпечення оптимального росту і розвитку. Виключення продукту, який зумовлює харчову алергію, повинно бути компенсованим індивідуальною модифікацією харчування для запобігання дефіциту харчових речовин.
При наявності медичного заключення щодо підтвердженої харчової алергії із відповідними рекомендаціями щодо харчування рекомендується виключення з дієти продукту, який провокує появу реакції гіперчутливості.
Такі виключення мають назву елімінаційна дієта. Доцільно відмовитись від споживання лише того продукту або продуктів, які спричинюють алергічну реакцію.
Показати детальний опис
Інфографіка
- Найбільш алергенні харчові продукти:
-
- горіхи
- риба
- арахіс
- соя
- молюски та ракоподібні
- злакові вироби що містять глютен
- молочні продукти
- яйця
- горіхи
- горіхи
Харчова непереносимість
Харчова непереносимість іншу природу і механізми розвитку порівняно із харчовою алергією. Прояви харчової непереносимості розвиваються повільно, часто через декілька годин після вживання їжі. До них відносяться нудота, виражене здуття живота, біль у животі та діарея.
На відміну від харчової алергії, прояви непереносимості харчових речовин не становлять загрозу життю. Крім того, у таких випадках немає необхідності в елімінаційній дієті, достатньо лише обмежити вживання погано переносимих продуктів під час одного прийому їжі.
Аналогічно із випадками харчової алергії, діагноз непереносимості харчових речовин має бути підтверджений медичним висновком із наданням відповідних дієтичних рекомендацій.
Непереносимість лактози
Стан, який виникає внаслідок зменшення продукції ферменту лактази. Останній відповідає за розщеплення дисахариду лактози на моносахариди глюкозу і галактозу у просвіті тонкого кишківника.
Зменшення продукції лактази може бути фізіологічним процесом, який починається у пізньому підлітковому або ранньому дорослому віці та носить назву первинна гіполактазія. Цей стан є дуже поширеним і спостерігатється у 15%-20% дорослих людей у країнах Європи.
Захворювання тонкого кишківника спричинюють вторинну гіполактазію, частота якої у десятки разів менша порівняно з первинним варіантом. І надзвичайно рідкими є випадки вродженої алактазії, коли з народження у дитини зовсім не виробляється або виробляється дуже низька кількість ферменту лактази.