Особливі дієтичні потреби

Опубліковано:  09 листопада 2022
Мати та донька, сидячи за столом, розмовляють, посміхаються та п'ють сік.

Особливими потребами в харчуванні як дітей, так і дорослих, як правило вважають різні проблеми зі споживанням і травленням їжі, підтверджені медичним висновком із наданням відповідних дієтичних рекомендацій.

Спеціальні дієти має призначати лікар, вони передбачають особливі набори продуктів для дітей та підлітків, які внаслідок певних причин, не можуть вільно обирати їжу та страви із запропонованих для усього контингенту закладу освіти. Причиною призначення такого харчування є захворювання – харчова алергія, харчова непереносимість, целіакія та цукровий діабет.

Крім того, дитина та підліток можуть дотримуватись релігійних або культурних обмежень у харчуванні. Вочевидь, зростає кількість сімей, які сповідують вегетаріанські та веганські дієти, тому відповідні можливості вибору страв мають бути передбачені у закладах освіти.

Харчова алергія


Поширеність харчової алергії у дитячому віці коливається від 3% до 9% за даними різних наукових джерел. Найчастіше у ранньому дитячому віці алергічні реакції провокують молоко (2%-3% з усіх випадків харчової алергії) та яйця (1%-2%). 

У більшості випадків алергії на молоко, яйця та злакові зникають при досягненні дитиною шкільного віку. Напроти, реакції на горіхи і рибу зазвичай зберігаються у дорослому житті. 

Фрукти і овочі провокують легкі форми алергічних реакцій у маленьких дітей з швидко минаючими проявами, які проходять до однорічного віку. У той же час, після двох років можуть з’являтись алергії на фрукти і овочі, пов’язані із підвищеною чутливістю (сенсибілізацією) до атмосферних полютантів.

Симптоми харчової алергії включають сверблячку слизової оболонки рота та горла та вух, появу червоної висипки з сверблячкою (кропив’янка)  та набряк обличчя, губ, навколоочних ділянок, язика та піднебіння, а також нудоту і блювання. 

У найважчих випадках алергічних реакцій, які носять назву анафілаксії, спостерігаються проблеми з диханням, запаморочення та втрату свідомості. Такі стани є небезпечними для життя та потребують невідкладної допомоги з боку медичного, педагогічного та іншого персоналу закладів освіти.

Діти з харчовими алергіями повинні споживати збалансований набір харчових продуктів з енергетичною і поживною цінністю відповідно до вікових та статевих потреб для забезпечення оптимального росту і розвитку. Виключення продукту, який зумовлює харчову алергію, повинно бути компенсованим індивідуальною модифікацією харчування для запобігання дефіциту харчових речовин.

При наявності медичного заключення щодо підтвердженої харчової алергії із відповідними рекомендаціями щодо харчування рекомендується виключення з дієти продукту, який провокує появу реакції гіперчутливості. 

Такі виключення мають назву елімінаційна дієта. Доцільно відмовитись від споживання лише того продукту або продуктів, які спричинюють алергічну реакцію.


Показати детальний опис

Інфографіка


Найбільш алергенні харчові продукти:
  • горіхи
  • риба
  • арахіс
  • соя
  • молюски та ракоподібні
  • злакові вироби що містять глютен
  • молочні продукти
  • яйця
  • горіхи
  • горіхи

Харчова непереносимість

Харчова непереносимість іншу природу і механізми розвитку порівняно із харчовою алергією. Прояви харчової непереносимості розвиваються повільно, часто через декілька годин після вживання їжі. До них відносяться нудота, виражене здуття живота, біль у животі та діарея.  

На відміну від харчової алергії, прояви непереносимості харчових речовин не становлять загрозу життю. Крім того, у таких випадках немає необхідності в елімінаційній дієті, достатньо лише обмежити вживання погано переносимих продуктів під час одного прийому їжі. 

Аналогічно із випадками харчової алергії, діагноз непереносимості харчових речовин має бути підтверджений медичним висновком із наданням відповідних дієтичних рекомендацій.

Непереносимість лактози

Стан, який виникає внаслідок зменшення продукції ферменту лактази. Останній відповідає за розщеплення дисахариду лактози на моносахариди глюкозу і галактозу у просвіті тонкого кишківника.  

Зменшення продукції лактази може бути фізіологічним процесом, який починається у пізньому підлітковому або ранньому дорослому віці та носить назву первинна гіполактазія. Цей стан є дуже поширеним і  спостерігатється у 15%-20% дорослих людей у країнах Європи. 

Захворювання тонкого кишківника спричинюють вторинну гіполактазію, частота якої у десятки разів менша порівняно з первинним варіантом. І надзвичайно рідкими є випадки вродженої алактазії, коли з народження у дитини зовсім не виробляється або виробляється дуже низька кількість ферменту лактази. 

Прояви непереносимості лактози включають нудоту, біль та здуття живота, збільшення утворення кишкового газу та діарею. Зазвичай симптоми з’являються через одну-дві години після вживання страв та напоїв, які містять значну кількість лактози.  

Під значною кількістю лактози розуміють понад 10 г на один прийом їжі.  Нижче наведено показники кількості лактози у деяких молочних продуктах. 

Кількість лактози у молочних продуктах: 


Назва продуктуОб'єм/маса, мл/гКількість лактози, г
Цільне молоко200 мл10,84
Молоко 2,5% жиру200 мл10,77
Молоко 1% жиру200 мл11,2
Сметана 20% жиру300 мл12,0
Йогурт340 мл12,0
Домашній сир400 г12,0
Вершкове масло1 200 г12,0
Твердий сир2 400 г12,0

Відсутність наведених проявів непереносимості лактози після вживання склянки молока (або еквівалентної кількості інших молочних продуктів) говорить про надзвичайно низьку ймовірність непереносимості і недоцільність обмеження продуктів з лактозою. Позитивні результати генетичних, водневих тестів та досліджень крові не говорять про наявність непереносимості лактози якщо відсутні її симптоми.  

Невелика кількість лактози, наприклад, 6-7 грамів не викликає симптомів непереносимості у переважної кількості дітей та підлітків з цією патологією. Зважаючи на це, при наявності підтвердженої непереносимості лактози рекомендується її обмеження на один прийом. Повне виключення продуктів і напоїв із лактозою є недоцільним, може зумовлювати дефіцит низки харчових речовин та провокує проблеми соціальної адаптації дітей та підлітків.

Целіакія

Це захворювання зумовлене непереносимістю глютену - білка злакових культур (пшениці, жита, та ячменю). Дотепер єдиним ефективним способом лікування целіакії є пожиттєва безглютенова дієта. При її дотриманні у пацієнтів зникають симптоми, значно поліпшується якість життя, розумова та фізична працездатність. 

Основними проявами целіакії є шлунково-кишкові розлади (абдомінальний біль, здуття живота, діарея), шкірні прояви (екзема, атопічний дерматит), погіршення нутритивного статусу (зниження маси тіла, залізодефіцитна анемія) та наслідки порушення обміну речовин (погіршення структури кісток, репродуктивної функції).

Якщо дитина з особливими дієтичними потребами перебуває у закладі освіти

У харчуванні дітей та підлітків дозволені усі продукти, страви і напої, які складають здорову, збалансовану дієту за виключенням тих, в яких присутні пшениця, жито, ячмінь та овес, який вміщує глютен. Детальніше про особливості організації харчування хворих на целіакію тут

До безглютенових продуктів та приготування безглютенових страв висуваються суворі вимоги.

Якщо у вашій родині є ця проблема, то корисною буде загальна пам’ятка для перевірки харчових продуктів на вміст глютену, що дозволить краще зрозуміти, на які продукти необхідно звернути особливу увагу при виборі безглютенових інгредієнтів. 


Матеріал підготовлено ВГО «Українська спілка целіакії»