Чим бізнес може допомогти школам у впровадженні здорового харчування

Опубліковано:  22 серпня 2023

Український бізнес готовий долучатися до соціально важливих проєктів змін у державі. Сьогодні в Україні одним із таких проєктів, що потребує підтримки бізнесу, є розпочата реформа шкільного харчування.

Постачання продуктів, обладнання харчоблоків, експертна підтримка й навчання, допомога з налагодженням контактів — ось далеко не повний перелік реальних потреб шкіл, які впроваджують реформу харчування. Водночас компанії, які хочуть допомогти школам, мають різні можливості це зробити — від надання власної продукції до фінансування закриття окремих потреб школи. 

Світовий досвід засвідчує: формат допомоги школі з боку бізнесу може бути дуже різним. Тож які партнерства український бізнес може створити зі школами вже сьогодні?


Обладнати харчоблоки 

В межах реформи розроблено перелік сучасного обладнання для шкільних харчоблоків. Це список конкретних потреб, заснований на нормах здорового харчування та досвіді шкіл, і в ньому найрізноманітніше обладнання й допоміжні засоби: від пароконвекційних печей, овочерізок і вітрин-прилавків до аксесуарів для кулінарних систем і миючих засобів.

Із виробництвом, закупівлею, доставкою обладнання з переліку школам може допомогти бізнес, і зробити це можна різними шляхами. Так, компанія-виробник обладнання може надати його школам, а будь-який інший бізнес може профінансувати закупівлю такого обладнання для закладу освіти.


Забезпечити продуктами 

Відтепер якісні та корисні продукти завжди будуть потребою шкіл. Водночас велика площа території України є викликом для постачальників продуктів у школи. Однак якщо зі школою окремого регіону співпрацюватиме саме локальний бізнес, це значно полегшить взаємодію.

Досвід компанії з США свідчить: ставка на локальність може водночас допомогти розширити бізнес (що дасть змогу допомагати ще більшій кількості шкіл). Компанія використовує саме локальні продукти, що усуває потребу перевозити їх на великі відстані. Це дозволяє їй успішно працювати у 48 штатах, які за площею сумарно майже у 15 разів перевищують площу територію України.


Ділитися знаннями

Корисні продукти, умови зберігання, закупівлі, устаткування — це не повний перелік того, щодо чого школам сьогодні не вистачає експертизи. Реформа шкільного харчування потребує також і нових знань шкільних кухарів. Бізнес, який знається на таких темах, може ділитися своїми знаннями із закладами освіти. Водночас інші компанії можуть надати ресурс для організації передачі знань — влаштовувати тренінги, готувати матеріали тощо. Так, американська компанія консультує школи, допомагає створювати меню за стандартами здорового харчування, підбирати необхідне обладнання та навчати персонал.


Допомагати з налагодженням контактів

Рекомендовані вами зв’язки не лише допоможуть школам знайти постачальників і партнерів, а й позитивно вплинуть на бізнес-клімат, оскільки компанії матимуть постійних клієнтів серед шкіл. Перевірені контакти постачальників продуктів та обладнання, компаній, що можуть допомогти фінансово, — одна з ключових потреб закладів освіти на нинішньому етапі реформи шкільного харчування.

Так, наприклад, робить компанія-постачальник з США: вона створила майданчик, який об’єднав виробників продуктів, з одного боку, і клієнтів-школи, з іншого. Школам вона допомагає обрати за чітким запитом необхідних постачальників, а виробників може скерувати в зону росту.

Школи потребують допомоги українського відповідального бізнесу вже сьогодні. Поділитися знаннями, допомогти з налагодженням контактів, відкрити виробництво під потреби шкіл — це лише кілька шляхів, як можна підтримати школи у розвитку здорового харчування.


Хочете допомогти? Ось три простих кроки, з яких можна розпочати.

  • Поміркуйте, як саме ви бажаєте й можете допомогти: продукцією, фінансами, контактами, експертизою тощо.
  • Визначте, якій саме школі ви бажаєте й можете допомогти. Для початку це може бути один заклад.
  • Зв’яжіться зі школою і розпочніть перемовини.