Серпень

Опубліковано:  22 серпня 2023

Фокус місяця: баклажан, помідор, солодкий перець, персик, кавун

На обід «ікра» з баклажанів та солодкого перцю, на вечерю овочевий пиріг чи простий і швидкий варіант страви з овочів: салат із п’яти видів помідорів і свіжої зелені. В серпні різноманіття сезонних овочів таке велике, що можна навіть не встигнути випробувати всі рецепти. Зробіть овочі основою свого раціону, додавайте зелень до кожної страви, насолоджуйтеся багатоманіттям фруктів і ягід.

Ріпчата цибуля. Червоноголова капуста. Огірок. Морква. Баклажан. Кабачок. Цукіні. Цвітна капуста. Помідор. Броколі. Солодкий перець. Молода кукуруза. Редиска. Редька. Бруква. Фенхель

Баклажан

1500 років тому у Східній Індії можна було зустріти дикий вид цього овочу. Потім він був окультурений, вирощувався здебільшого в Китаї та країнах Центральної Азії, а в Європу потрапив завдяки арабам. Баклажан — незамінний інгредієнт літніх рагу та страв із запечених овочів. Додавайте приправи, щоб підкреслити його унікальний смак.

Це низькокалорійний овоч, у якому містяться вітаміни С, В, В2, РР та каротин. До складу мінеральних речовин входять калій, натрій, кальцій, магній, фосфор та залізо.. Калій, що міститься в м’якоті овочу, позитивно впливає на роботу серцевого м'яза.

Солодкий перець

Цей овоч дістався Європи разом із Христофором Колумбом. «Болгарським» перець став завдяки селекціонерам з Болгарії, які вивели солодкі великі його сорти. 

Перець містить дуже багато вітамінів і мікроелементів та є надзвичайно важливим продуктом у раціоні. В перці є вітаміни С, В1, В2, В9, Р, РР і каротин, тому його потрібно обов’язково включати в меню тим, хто страждає на депресію, цукровий діабет, скаржиться на погіршення пам'яті, безсоння, втрату сил. До речі, за кількістю вітаміну С перець перевершує лимони й чорну смородину. А поєднання аскорбінової кислоти та вітаміну Р сприяє зміцненню кровоносних судин та зниженню проникності їхніх стінок. Також овоч багатий на калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, фтор, залізо, хлор, цинк, марганець, мідь, йод, хром, сірку, кобальт.

Помідор

Цей овоч (насправді фрукт!) — душа літньої та осінньої українською кухні. Хіба існує страва, якій не пасуватиме стиглий помідор? Салати, рагу, супи — скрізь він буде доречним.

Помідор може похвалитися великою кількістю поживних речовин. Він містить антиоксиданти, вітаміни, мінерали, фітонутрієнти. Нумо придивімося до його вітамінно-мінерального складу: вітаміни A, B, C, D та K необхідні для зміцнення кісток, нейтралізації вільних радикалів, зниження рівня холестерину, збереження здоров’я очей, шкіри та волосся; калій, кальцій, цинк та залізо — основні мінерали, які організм використовує для контролю артеріального тиску, профілактики серцево-судинних захворювань, згортання крові та функціонування клітин. Крім того, в помідорах багато лікопену — каротиноїдного пігменту, що пов'язаний зі здоров'ям кісток та серця.

Крес-салат. Качанний салат. Кріп. Мʼята. Мелісса. Шніт-цибуля. Петрушка. Кінза
Диня. Абрикос. Нектарин. Персик. Кавун. Слива. Чорниця. Лохина. Обліпиха. Малина. Ожина

Кавун

Поважний і великий, зазвичай кавун є самостійним десертом. Проте він може бути і інгредієнтом свіжих салатів. Експериментуйте і відкривайте нові смаки страв із цією незвичною ягодою.

На 91% кавун складається з води. Отже, вживання кавуна в літню спеку може допомогти уникнути зневоднення. Крім того, кавун цінується за вміст лікопену — каротиноїду, необхідного для роботи легенів, печінки і здоров’я шкіри. Також кавун містить вітаміни А та С. Перший допомагає імунній системі і сприяє здоров'ю очей. Дві чашки нарізаного кавуна містять 30% денної норми вітаміну А. А вітамін С є сильним антиоксидантом, а також допомагає нашому організму оговтатися після травм. Дві чашки нарізаного кавуна містять 25% необхідної денної норми вітаміну С.

Персик

Соковиті персики чудові як десерт, а також можуть бути інгредієнтом солоних страв, наприклад, салатів.

Ці фрукти надзвичайно корисні для роботи шлунково-кишкового тракту, тому що містять багато клітковини — близько 10% денної потреби організму. Крім того, завдяки вмісту пребіотиків персики позитивно впливають на кишковий мікробіом.

Персики корисні і для здоров’я очей: каротиноїди лютеїн і зеаксантин захищають сітківку та кришталик ока. До речі, ці каротиноїди містяться і в інших рослинних продуктах. Якщо дбаєте про здоров’я очей, включайте в раціон також петрушку і груші. При цьому персики і груші обов’язково їжте зі шкіркою.

Лимон

Тривале зберігання

Лимон — незамінний інгредієнт на кухні у будь-яку пору року. Цей цитрус надасть стравам цікавого смаку.

Пам’ятайте, овочі, фрукти та ягоди складають 50% здорової тарілки, Щоб отримувати всі необхідні корисні речовини та калорії, щодня потрібно вживати здорові продукти з основних п’яти груп:

  • різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові
  • фрукти та ягоди
  • цільнозернові продукти (каші, хліб, макаронні вироби, пластівці), горіхи та насіння
  • нежирне м’ясо, птиця, яйця, риба, морепродукти
  • молоко, йогурт, сир, кисломолочні напої

Більше інформації про них читай на сайті

Пам’ятайте, овочі, фрукти та ягоди складають 50% здорової тарілки, щоб отримувати всі необхідні корисні речовини та калорії, щодня потрібно вживати здорові продукти з основних п’яти груп:

  • різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові
  • фрукти та ягоди
  • цільнозернові продукти (каші, хліб, макаронні вироби, пластівці), горіхи та насіння
  • нежирне м’ясо, птиця, яйця, риба, морепродукти
  • молоко, йогурт, сир, кисломолочні напої

Більше інформації про них читай на нашому сайті.