Листопад

Опубліковано:  22 серпня 2023

ФОКУС МІСЯЦЯ: 
ЧЕРВОНА РЕДЬКА, БРЮССЕЛЬСЬКА КАПУСТА, ШИПШИНА, АЙВА, НАСІННЯ ЛЬОНУ

Осінній продуктовий кошик — це поєднання ароматів гарбузів, капусти та десятків сортів яблук, груш і слив. Також ми маємо багато сезонних овочів та фруктів на додачу до тих, які доступні цілий рік.

Морква. Гарбуз. Ріпа. Червона редька. Цибуля порей. Цвітна капуста. Хрін. Брюссельська капуста.

ЧЕРВОНА РЕДЬКА

Корисний і універсальний з точки зору кулінарії овоч. Підійде для салатів, печені, каррі. Також можна вживати в сирому вигляді як закуску. Цей овоч має цікавий гіркуватий смак.

Червона редька досить низькокалорійна, містить велику кількість потужних рослинних сполук, які діють як антиоксиданти та імуностимулятори. Є прекрасним джерелом вітаміну С, який є важливим для здоров’я: він необхідний для функціонування імунної системи, а також росту і відновлення тканин. Крім того, червона редька містить фолієву кислоту, а також кальцій, магній, калій та мідь.

БРЮССЕЛЬСЬКА КАПУСТА

Ця маленька капуста смакуватиме і як самостійний гарнір, і як інгредієнт іншої страви, наприклад, салату. Перед приготуванням верхнє листя краще очистити.

Брюссельська капуста — низькокалорійний продукт, що містить багато клітковини, вітамінів С і К. В організмі останній відповідає за згортання крові і здоров’я кісток, а вітамін С є потужним антиоксидантом, допомагає нам боротися з хворобами, сприяє засвоєнню заліза, бере участь у відновленні тканин. Крім цього, брюссельська капуста містить вітамін А, фолієву кислоту й марганець, а також невелику кількість вітаміну B6, калію, заліза, тіаміну, магнію і фосфору.

Петрушка. Кріп.
Хурма. Груша. Айва. Шипшина. Журавлина.

АЙВА

Цей листопадовий фрукт чудово смакує свіжим, а також висушеним — як сухофрукт. У такому вигляді айва є гарним перекусом. Доповнюйте його горіхами й насінням. Ще варіанти вживання айви — компоти без цукру, а також як інгредієнт страв із м’яса та птиці.

Айва — соковита та поживна. За вмістом вітамінів вона не може позмагатися з рекордсменами — ягодами, проте невелика кількість цукру та низька калорійність роблять її чудовим доповненням до будь-якого раціону. Фрукт містить помірну кількість вітаміну С і міді, а також невелику кількість вітамінів групи В, заліза, калію і магнію.

ШИПШИНА

Шипшина — безумовний лідер серед інгредієнтів ароматного чаю. І пити його корисно як гарячим, так і охолодженим. Проте не обмежуйтеся звичним використанням цих плодів. Шипшина може стати цікавим компонентом десертів на основі желе. Всередині плодів є насіння, яке можна їсти, тим більше що основна кількість поживних речовин міститься саме в ньому, а не в шкірці.

Порція плодів шипшини (16 грамів) забезпечить вас потужною дозою вітаміну С та клітковини. Суперсила шипшини — це антиоксиданти. Крім вітаміну С, плоди містять катехіни, кверцетин і елагову кислоту, які допомагають боротися із захворюваннями та зменшують запалення в організмі. А лікопен і бета-каротин, завдяки яким шкірка шипшини має темно-помаранчевий колір, сприяють здоров’ю шкіри й очей. Також шипшина містить вітаміни А, В5 та Е.

Картопля. Яблуко. Насіння льону. Гарбузове насіння. Квасоля.

НАСІННЯ ЛЬОНУ

Є два типи льону: коричневий і золотий. Вони — однаково поживні. Ба більше: все частіше насіння льону відносять до «суперфудів», і все більше наукових досліджень вказують на користь продукту для здоров'я. Насіння льону — універсальний продукт. Додати його до раціону легко: можна покласти в йогурт, вівсянку чи інші каші. Додати до овочевих, листових, фруктових салатів, кисломолочного сиру чи у випічку та смузі.

Льон містить жирні олії та кислоти, зокрема дуже корисні Омега-3. Також у насінні є вітамін А та ферменти. Такий комплекс є прекрасним протизапальним засобом. А слиз, що виділяється, якщо насіння льону замочити, сприяє нормалізації роботи травного тракту, виведенню шлаків і зниженню рівня цукру в крові.

Цей суперфуд може похвалитися вмістом відразу двох типів харчових волокон: 20–40% розчинних та 60–80% нерозчинних. Такий дует призводить до більш регулярного випорожнення. Крім того, льон є хорошим джерелом рослинного білка. Додавайте його до своїх страв — і відчуття ситості буде з вами тривалий час.

Пам’ятайте, овочі, фрукти та ягоди складають 50% здорової тарілки, щоб отримувати всі необхідні корисні речовини та калорії, щодня потрібно вживати здорові продукти з основних п’яти груп:

  • різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові
  • фрукти та ягоди
  • цільнозернові продукти (каші, хліб, макаронні вироби, пластівці), горіхи та насіння
  • нежирне м’ясо, птиця, яйця, риба, морепродукти
  • молоко, йогурт, сир, кисломолочні напої

Більше інформації про них читай на нашому сайті.