Поводження з відходами

Опубліковано:  21 серпня 2023
Утилізація, поводження  з відходами. Перекреслене зображення сміття в пакеті та свіжих продуктів поряд

Важливим заходом безпеки на харчоблоці, який запобігає ризику забруднення продуктів та появи шкідників, є правильне поводження з відходами. Законодавство визначає чіткі норми, яких мають дотримуватися всі оператори ринку харчових продуктів.

Як правильно поводитися з відходами у закладах освіти?

По-перше, для сміття на харчоблоці має бути достатньо спеціально маркованих контейнерів з кришкою. Їх потрібно розмістити в окремо відведених для цього місцях. Побутові відходи слід виносити з приміщень щодня після завершення роботи, а якщо сміттєві контейнери заповнюються швидше, то і частіше.

Місце, куди щодня виноситься сміття, має розташовуватися не менше, ніж за 10 м від харчоблока та зон постачання продуктів. Сміття в цьому місці складається також у контейнери з кришками, що легко миються та дезінфікуються.

Прибирання, миття та дезінфекцію контейнерів, ємностей для зовнішнього зберігання відходів проводять окремо від іншої тари. Контейнери для внутрішнього зберігання відходів можуть бути одноразовими або повертатися в приміщення після їх очищення, миття та дезінфекції.

Несанкціоноване вивезення відходів виробництва в непризначені для цього місця заборонене. Тож оператори ринку укладають договори з відповідними організаціями, які мають право на поводження з відходами — їх вивезення та утилізацію. Нагадаємо, що відповідно до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освітисаме засновник має забезпечити своєчасне вивезення побутових відходів.

Зазначимо, що захист продуктів від сторонніх домішок, поводження з відходами виробництва та сміттям, їх збір та видалення з потужності — є однією з програм-передумов системи НАССР, які мають бути розроблені на виробництві.


Програма-передумова має забезпечити:

  • виконання операторами ринку всіх передбачених законодавством вимог щодо утилізації відходів;
  • інформацію про місця збору відходів у зонах поводження з харчовими продуктами;
  • визначення графіків і способів вивезення відходів з приміщень, у яких здійснюється поводження з харчовими продуктами, з метою уникнення їх накопичення. При цьому має враховуватися можливість перехресного забруднення продуктів під час їх вивезення;
  • місця зберігання відходів за межами приміщень, де здійснюються операції з харчовими продуктами, вимоги до зберігання відходів;
  • стан контейнерів, ємностей для відходів, їх маркування, очищення, миття та дезінфекцію;
  • вивезення відходів з території потужності та їх утилізацію, у тому числі за укладеними відповідними угодами.

Підказки експертів:

  1. Акти виконаних робіт з вказанням кількості вивезених відходів і фіксуванням часу вивезення чи інші підтверджувальні документи є достатнім доказом виконання вимог законодавства.
  2. Послуги з поводження з побутовими відходами надаються за правилами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 (зі змінами)