10 українських суперфудів

Опубліковано:  21 жовтня 2024
На тарілці нарізано відварений червоний буряк, листя шпинату, нарізана шматками солодка жовта груша, відварна сочевиця

Вживайте з задоволенням: 10 українських суперфудів, на які варто звернути увагу

Поняття «суперфуди» зʼявилось не так давно, хоча ці продукти люди вживають протягом тривалого часу. Це вдалий маркетинговий хід, щоб швидше і дорожче продати той чи інший продукт, так би мовити, в новій обгортці. Під «суперфудами» розуміють високу концентрацію корисних речовин на невеликий об'єм продукту. Виявляється, що серед доступних нам продуктів є чимало таких. І найбільшу користь можна знайти в тих, які знайомі нам ще з дитинства.

Насіння льону

Насіння льону

Насіння льону є джерелом корисних для серця жирних кислот Омега-3. Окрім захисту від серцевих хвороб, вони мають протизапальні властивості. До того ж насіння льону містить два типи клітковини — розчинну та нерозчинну. Вони ферментуються бактеріями у кишківнику, що підтримує його здоров’я та покращує роботу. Насіння льону часто додають до випічки та хліба або виробляють олію. Все це варте споживання у раціоні. Щоб насіння льону краще засвоювалось, подрібнюйте або перемелюйте його у блендері.

Буряк

Буряк

Буряк містить пігменти беталаїни, які мають ряд протизапальних властивостей та виражений антиоксидантний ефект. Буряк також є хорошим джерелом клітковини, яка сприяє здоровому травленню та знижує ризик хронічних захворювань кишківника. Його можна вживати в перших стравах, салатах в сирому вигляді, або відварювати. Слід зауважити, що окрім самих коренів, корисно вживати й листя буряка.

Гарбуз

Гарбуз

Гарбуз містить лютеїн та зеаксантин, які запобігають розвитку катаракти. Одна порція гарбуза (приблизно 125 г) – це 100% рекомендованої для дорослих добової норми вітаміну А. Ще гарбуз містить вітаміни С, Е, залізо та фолієву кислоту. З цього овочу можна вживати все, крім шкірки. М’якуш і насіння використовують у багатьох рецептах – від закусок до десертів. Гарбуз коштує відносно дешево і прекрасно зберігає свої корисні властивості аж до пізньої весни.

Яблуко

Яблуко

У англійців є навіть прислів’я, присвячене корисним властивостям цього фрукту: “An apple a day keeps the doctor away”, що перекладається як «Хто яблуко в день з’їдає, той у лікаря не буває». І це дійсно так, бо яблука є хорошим джерелом антиоксидантів, клітковини, води, вітаміну С, калію. Також ці фрукти містять багато дубильних речовин, органічних кислот та пектину. Останній запобігає різким коливанням рівня цукру в крові. Надзвичайно корисна у яблуках шкірка, тож якщо хочете отримати максимум вітамінів, не чистіть яблука, а просто добре помийте їх перед вживанням.

Груша

Груша

Груші, особливо з червоною шкіркою, містять каротиноїди, флавоноїди та антоціани. Це рослинні сполуки, які мають ряд переваг для здоров’я та діють як антиоксиданти. Також груші багаті клітковиною та відносно низькокалорійні, при тому, що солодкі на смак. Окрім того, що грушу можна просто з’їсти, її додають до салатів, випічки або запікають в духовці як десерт. Більшість сортів груш дуже добре зберігаються, не втрачаючи своїх корисних властивостей.

Обліпиха

Обліпиха

Ягоди обліпихи — чудове джерело каротиноїдів, що запобігають проблемам з зором. З цієї рослини виготовляють вкрай корисну олію, в якій є ненасичені жири, антиоксиданти, вітамін Е і К. Обліпиху можна перетерти на пюре та заморозити, а згодом додавати у чай.

Журавлина

Журавлина

Журавлина багата антиоксидантами та вітаміном С і має протизапальні властивості. Ягоди журавлини досить кислі на смак, проте бажано вживати їх без попереднього вимочування в цукровому сиропі. Готуйте журавлину у вигляді соусу, додавайте у випічку та запіканки.

Листова зелень

Листова зелень

Молода цибуля, шпинат, петрушка, різні салати та рукола – вся ця їстівна зелень багата на фолієву кислоту, вітамін К, що бере участь у кровотворенні та згортанні крові, а також каротиноїди – антиоксиданти. Листову зелень бажано вживати щодня і без попередньої термічної обробки, щоб максимально зберегти корисні властивості.

Квашені продукти

Квашені продукти

Пробіотики, вироблені під час бродіння, можуть відновити баланс дружніх бактерій в кишківнику та полегшити проблеми з травленням. Крім того, такі ферментовані продукти багаті вітаміном С, залізом та цинком, сприяють зміцненню імунної системи. У використанні методу ферментації українцям немає рівних – ми заквашуємо капусту, огірки, томати, та навіть яблука і кавуни. Тому дбайте про те, щоб квашені продукти були представлені у вашому раціоні.

Ягоди темного кольору

Ягоди темного кольору

Ягоди, які мають темний пігмент – чорниці, смородина, лохина – чи не найкраще джерело антиоксидантів. Їхні властивості здатні зміцнювати імунну систему, знижувати рівень «поганого» холестерину в крові та допомагають нормалізувати обмін речовин й органів травлення. Використання ягід у кулінарних стравах не має меж. Додавайте їх у салати, випічку, чаї. Щоб зберегти корисні властивості ягід поза сезоном, їх можна засушити, заморозити перетертими чи цілими.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.