Як працює система харчування в школі

Опубліковано:  22 серпня 2023

Хто і як  організовує харчування у школах?

Організація харчування у школах – складний і багатоступеневий процес. Розуміння всіх його нюансів допоможе представникам бізнесу виявити, як саме і на яких етапах бізнес може допомогти школі розвивати практики корисного харчування .

Хто формує політику щодо харчування у школах?

Така політика формується на рівні центральних органів влади. Міністерство охорони здоров’я розробляє, а Уряд затверджує норми та порядок організації харчування у закладах освіти. МОЗ також визначає вимоги до харчування дітей у закладах освіти в Санітарних регламентах для закладів освіти.

Міністерство економіки формує політику щодо публічних закупівель та безпечності харчових продуктів. Реалізацію останнього контролює  Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Міністерство освіти і науки формує зміст освіти, зокрема з питань здорового способу життя, для набуття необхідних умінь (компетентностей), визначає державні стандарти підготовки кухарів, визначає типові штатні нормативи працівників їдальні та медичних працівників закладів освіти.

Хто організовує харчування у школах?

За організацію харчування у кожній школі чи садочку загалом відповідають їх  засновники та керівники закладів. Вони мають гарантувати дотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів та санітарного законодавства під час організації харчування дітей.

Засновниками державних закладів освіти є органи виконавчої влади, комунальних – органи місцевого самоврядування. Найчастіше засновником садочків та шкіл є місцеві ради міст, сіл, селищ, територіальних громад, районів.

Водночас до організації харчування залучені й інші учасники, зокрема – підприємства та підприємці, які постачають харчові продукти або готові страви.

Як може бути організовано харчування у школах?

Спосіб організації харчування залежить від наявності в закладі обладнання харчоблоку, працівників, які готують їжу, та інших чинників. Важливу роль тут відіграє і фінансова спроможність самої громади, можливість залучити  до системи харчування в закладах освіти бізнес, що постачає харчові продукти або послуги з харчування.


Існує три основні способи:

  • приготування страв штатними працівниками закладів освіти, тобто заклад організовує харчування сам – і такий спосіб є найбільш поширеним;
  • аутсорсинг: страви готують працівники приватного або комунального підприємства (обов’язково − зареєстрованого оператора ринку) на харчоблоку закладу освіти;
  • кейтеринг: укладається договір із підприємством (обов’язково зареєстрованим оператором ринку), яке готує і доставляє готові страви –такий спосіб наразі використовується не так часто.


У дитсадочку кейтеринг можливий лише якщо немає харчоблоку, під час ремонту або інших обмежень, які не дозволяють готувати.
Є ще один варіант – це буфет або автомати, що продають їжу і напої (так звані вендінгові апарати).


Інші важливі питання щодо системи харчування в закладах освіти - у статті ПРО МЕНЮ, ОБЛАДНАННЯ, ЗАКУПІВЛІ І КОНТРОЛЬ