У підлітковому віці одним із значущих завдань є розвиток стосунків та взаємодія з однолітками й ствердження себе в колі спілкування. У цьому віці і хлопці, і дівчата дуже переймаються своєю зовнішністю, від якої, на їхню думку, залежить їхній статус у групі, інтерес та популярність серед друзів та знайомих.
Якщо в стосунках виникають труднощі, одним із рішень може бути бажання змінити зовнішність, зокрема домогтися корекції фігури. Інколи це може спровокувати надто уважне та вибіркове ставлення до їжі та докорінно змінити харчові звички.
Інколи намагання схуднути набуває нав’язливого характеру і переростає в розлад харчової поведінки, що призводить до порушення обміну речовин і, як наслідок, до надмірної або занадто низької ваги.
За результатами соціологічного дослідження в рамках міжнародного проєкту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», проведеного 2018 році, майже кожен п’ятий (24,4%) опитаний різного віку вважає, що має надмірну (вищу за нормальну) масу тіла.
Опитані дівчата підліткового віку частіше за хлопців уважають, що їхнє тіло «трохи повненьке», хоча об’єктивних підстав так вважати немає.
Важливо пояснити учням та ученицям, що:
- у підлітковому віці зміни в пропорціях тіла є тимчасовими;
- статуру й вагу можна коригувати фізичними вправами і раціональним харчуванням, а не суворою дієтою на межі голодування.
Радимо звернути увагу підлітків на важливу інформацію про правильне і збалансоване харчування і та його важливість саме у підлітковому віці.
Батькам потрібно пояснити, що:
- немає потреби примушувати і забороняти їсти ті, чи ті продукти, страви;
- треба забезпечувати різноманітність корисних страв; сприяти оптимальному режиму харчування та створювати комфортні умови для споживання їжі в родинному колі;
- некоректні коментарі щодо змін у тілі, набору чи втрати ваги дитини є неприпустимими;
- для розвитку та підтримки молодого організму потрібно не тільки здорове харчування, а й відповідна кількість рухової активності та фізичних навантажень.