Програми органічного шкільного харчування в ЄС – крок до сталої продовольчої системи Європи

Програми органічного шкільного харчування в ЄС – крок до сталої продовольчої системи Європи

Опубліковано:  25 жовтня 2022

Вся Європа тримає курс на «озеленення». Європейський зелений курс або ж англійською «European Green Deal» ставить за мету створення сталої та кліматично нейтральної Європи до 2050 року. В Європейському Союзі вважають, що надзвичайно важливо керувати процесом переходу до більш сталої продовольчої системи, де органічне сільське господарство займає важливе місце.

Громадяни Європи погоджуються, що виробництво і споживання органічної продукції відіграють ключову роль в «озелененні». Так, у своїй стратегії Європейський Союз встановив ціль – «щонайменше 25% сільськогосподарських земель зайнято під органічне виробництво і значне зростання органічної аквакультури до 2030 року». Це досить амбітна ціль, для досягнення якої країни Європейського Союзу повинні будуть докласти чимало зусиль. Європейська Комісія запропонувала чіткий план дій для розвитку органічного виробництва, який складається із 23-х дій, серед яких – посилення програм органічного шкільного харчування.

Завдяки програмі органічного шкільного харчування в ЄС школярі мають можливість смакувати органічними фруктами, овочами, молоком і молочними продуктами і водночас вивчати, що таке органічне сільське господарство, які його відмінності та переваги. Поєднання органічного харчування та освітнього процесу – це ефективний спосіб привити дітям звичку здорового харчування та вагомий внесок у становлення свідомого споживача. Програма органічного шкільного харчування ЄС передбачає, що кожна країна надаватиме пріоритет постачанню органічних продуктів харчування шляхом встановлення критеріїв щодо органічної продукції у процедурі закупівель.

Тримаючи євроінтеграційний курс, Україні варто зважати на досвід ЄС та на його основі створювати і впроваджувати власні заходи щодо популяризації споживання органічної продукції. На цьому шляху важливим кроком стане введення органічних продуктів у шкільне та дошкільне харчування, що в свою чергу забезпечить доступ до якісної, сертифікованої органічної продукції для більшої кількості дітей України та покращить харчові звички їхніх родин.


План дій ЄС з розвитку органічного виробництва (переклад укр. мовою): https://organicinfo.ua/wp-content/uploads/2021/05/Organic-action-plan-UA.pdf

Критерії ЄС щодо зелених публічних закупівель харчових продуктів, послуг кейтерингу і торгових автоматів: Робочий документ персоналу Європейської Комісії та Остаточний технічний звіт 2019 (витяг, переклад укр. мовою): https://organicinfo.ua/wp-content/uploads/2021/10/EU-GPP-criteria_Extract_UA.pdf

Фото: Європейська Комісія

Матеріал підготовлено об’єднанням ключових учасників органічного сектору України «Органічна ініціатива» за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія). Погоджено Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Інші теми