Вдруге в мультисекторальному експертному колі обговорили важливість доступності та регулярного споживання дітьми молока та молочної продукції

Опубліковано:  08 червня 2023

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей та Всесвітнього дня молока, що відзначаються 1 червня, відбувся круглий стіл «Молоко та молочні продукти в моделі здорового харчування школярів».


Це вже другий круглий стіл, що об’єднує державний та приватний сектор, з залученням міжнародних та українських експертів задля актуалізації проблеми здорового харчування з фокусом на молоко та молочні продукти через висвітлення питань поживної цінності, важливості регулярного споживання молочної продукції для збереження здоров’я дітей різних вікових груп та питання доступності як харчових продуктів для щоденного споживання.


З вітаннями від Посольства Швейцарії в Україні до учасників заходу звернувся заступник директора зі співробітництва Віктор Шуткевич: «Швейцарія підтримує реформування освіти в Україні, зокрема через розвиток безпечного освітнього середовища, невід'ємною складовою якого є забезпечення дітей здоровим та якісним харчуванням. З минулого року Швейцарія збільшила у 10 разів фінансування проєктів з надання технічної допомоги в Україні. Окрім того, реалізується низка гуманітарних проєктів, в тому числі і для господарств з виробництва молока, що постраждали від наслідків бойових дій. Швейцарія вже 8 років підтримує молочний сектор України у прагненнях всіх залучених сторін підвищувати якість молока і готова й надалі надавати таку допомогу.»


В роботі круглого столу взяли участь представники Міністерства охорони здоров'я, Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства освіти і науки, Держпродспоживслужби, а також Асоціації дієтологів України та бізнес-об'єднань виробників і переробників молока. 


Попри війну Уряд України продовжує роботу над Стратегією реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Мета Стратегії - забезпечення різноманітного, збалансованого і якісного харчування в закладах освіти, що зокрема сприяє соціальному захисту вразливих груп населення, формування у громадян навичок, що сприятимуть усвідомленому вибору здорового харчування, зокрема як прояву піклування про власне здоров’я та психологічний стан у критичних умовах. Детальніше про стратегічні цілі та очікувані результати розповіла начальник відділу з питань профілактики неінфекційних захворювань та обігу наркотичних засобів Департаменту громадського здоров’я МОЗ України Тетяна Скапа.


Президент Асоціації дієтологів України Олег Швець у своєму виступі зупинився на питанні важливості молока та молочних продуктів для росту та розвитку дітей. Останні дослідження харчування міського населення України (2018-2019) вказують на недостатнє споживання дітьми молочних продуктів – у середньому 185 мл на добу, а особливо низьким є рівень вживання у підлітків – лише 155 мл щодня. А рекомендовані норми передбачають споживання трьох порцій на день: одна порція молока (200 мл) та/або інших молочних продуктів (наприклад, 125 мл йогурту або домашнього сиру) для дітей 7-18 років.


Про програми ЄС з підтримки шкіл у забезпеченні дітей фруктами та овочами, молоком та молочними продуктами, а також про досвід їх реалізації у Польщі розповіла старший експерт Національного центру підтримки сільського господарства Польщі Моніка Невяровська. Так, у Польщі дуже високий рівень охоплення програмою «Шкільне молоко, фрукти та овочі» - 87% дітей з цільової групи (1-5 класи початкової школи). Окрім фінансування з бюджету ЄС, 54% від загального бюджету фінансується національним бюджетом, забезпечуючи безкоштовний доступ до цільових харчових продуктів в межах Програми. В молочній групі для Польщі пріоритетним є аспект здоров’я – відсутність доданого цукру – лише питне молоко (0,25 мл порція - пастеризоване або ультрапастеризоване - на вибір школи), йогурт (150 г), кефір (150 г), кисломолочний сир (150 г). Обов’язковим в межах Програми ЄС є проведення супутніх освітніх заходів (не менше двох на семестр): візити на господарства, які мають на меті відновити зв’язок дітей з сільським господарством; кулінарні майстер-класи на тему звичок здорового харчування, походження продуктів та боротьби з харчовими відходами. Для вчителів, батьків і дітей розроблені освітні матеріали, навчальні фільми, листівки тощо.


Також під час круглого столу були оголошені результати конкурсів для дітей з нагоди Міжнародного дня захисту дітей та Всесвітнього дня молока. 


"Лише у такій міжсекторальній взаємодії інтересів можна сформувати бачення та дизайн подальших кроків у напрямі підвищення якості та доступності молока та молочних продуктів. Ми також вдячні нашим партнерам з приватних компаній, які об'єдналися та подарували відчуття свята для дітей у таких складних умовах, організувавши конкурси та нагородження. Такі заходи є найкращою міжнародною практикою, яка серед іншого допомагає підвищити рівень обізнаності про важливість споживання молока та молочних продуктів для зростаючого дитячого організму як серед дітей, так і серед вчителів та батьків!», - наголосила директорка SAFOSO AG Манон Шупперс.


Заходи проводяться компаніями «Люстдорф», «Молочний альянс», «Клуб сиру», «Молокія», агропромхолдингом «Астарта-Київ» у співпраці з Українським інститутом розвитку освіти та за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).