Втілення змін

Про реформу шкільного харчування

Реформа шкільного харчування в Україні розпочалася у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Основна мета реформи — забезпечити дітей збалансованими та поживними обідами у школах, а також популяризувати культуру здорового харчування в українських родинах.

Реформа має важливе значення для зміцнення здоров'я школярів, оскільки вона допомагає у профілактиці неінфекційних захворювань у довгостроковій перспективі. Корисні шкільні обіди формують правильні харчові звички та впливають на нормальний розвиток дітей.

Щоб діти могли отримати корисну і здорову їжу в школах і дитячих садочках, ми кардинально змінюємо підходи до організації харчування. Зокрема, для оптимізації цього процесу було розроблено три інноваційні моделі:

  • базова кухня — коли їжу готують безпосередньо у школах та закладах дошкільної освіти;
  • опорна кухня — коли в закладі освіти готують їжу для своїх учнів, а також організовують доставку гарячого харчування до решти закладів освіти міста або громади.
  • фабрика-кухня — коли їжу готують на окремому підприємстві за технологією Cook&Chill та доставляють до великої кількості закладів освіти.

Пілотний проєкт фабрики-кухні реалізували у 2023 році в Бучі за ініціативи Олени Зеленської та за фінансової підтримки мецената Говарда Г. Баффета. Новостворене підприємство щодня готує понад 7500 порцій та доставляє їх до 16 закладів освіти Бучанської громади. Також зараз триває будівництво другої фабрики-кухні в місті Лозова Харківської області.

Кожна громада, залежно від своїх потреб, може обрати релевантну для себе модель. Успішні практики вже впроваджуються в багатьох громадах.

* за результатами загальнонаціонального дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань — STEPS 2019

** за результатами Всеукраїнського дослідження “Знання, ставлення та практика щодо здорового харчування та реформи шкільного харчування серед дітей, батьків, управлінців та працівників закладів освіти” (2021)

З 2020 року ми оновлюємо нормативну базу та запроваджуємо освітні стандарти. Ми поступово модернізуємо інфраструктуру шкільних їдалень. І також створюємо можливості для навчання та підвищення кваліфікації кухарів. Завдяки цьому діти, які раніше не мали доступу до гарячих обідів у закладах освіти, сьогодні нарешті можуть бути забезпечені якісним та корисним харчуванням.

Результати реформи:

Ці позитивні зміни відбуваються завдяки ініціативі першої леді Олени Зеленської та зусиллями Команди реформи шкільного харчування, профільних міністерств — освіти і науки, охорони здоров’я, а також представників регіональної та місцевої влади. Підтримують впровадження реформи міжнародні донорські організації: Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Всесвітня організація охорони здоров'я, Всесвітня продовольча програма, Фонд Говарда Г. Баффета, Швейцарсько-український проєкт DECIDE — «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров'я»

Основні цілі реформи викладені в Стратегії реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки, яка була схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 жовтня 2023 року. Серед ключових завдань:

  1. посилення фінансової та інституційної спроможності громад
  2. відновлення та модернізація харчоблоків закладів освіти з використанням новітніх технологічних процесів;
  3. розвиток кадрового потенціалу та підвищення кваліфікації управлінців і працівників харчоблоків;
  4. комунікація здорового харчування.

Кінцева мета реформи — забезпечити різноманітне, збалансоване та якісне харчування в закладах освіти. Під час повномасштабної війни це питання набуває особливого значення, адже доступ до здорового харчування в школах допомагає знизити рівень стресу та покращити соціальне і економічне благополуччя дітей.

В умовах усіх викликів нашого часу реформа не лише не зупинилася, а, навпаки, набрала нових обертів. Ось ключові здобутки за 2020-2024 роки:

2020 рік

  • розпочалося оновлення нормативної бази: затверджено новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти.
  • Уряд України виділив 400 млн гривень цільової субвенції на оновлення харчоблоків у 1809 школах.
  • розроблене примірне двотижневе меню.

2021 рік

  • ухвалено постанову «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» №305
  • проведено п’ять національних форумів для представників понад 1400 громад
  • створено онлайн-платформу про здорове харчування «ЗнаЇмо»

2022 рік

  • затверджено рекомендоване сезонне меню для дітей віком від 1 до 6 (7) років для харчування у закладах освіти.
  • сформовано робочі групи для розробки національної стратегії.
  • налагоджено зв’язки з донорами для підтримки проєктів.

2023 рік

  • Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки.
  • введено три технологічні моделі організації харчування — базова кухня, опорна кухня та фабрика кухня
  • реалізовано пілотний проєкт фабрики-кухні за фінансової підтримки американського мецената Говарда Г. Баффета в місті Буча.
  • введено каскадний метод для передачі всіх напрацювань реформи. Усього було проведено три партнерські зустрічі та організовано 19 регіональних форумів. Як результат — всі регіони-учасники на базі державної Стратегії розробили власні Стратегії реформи на період до 2027 року – з урахуванням місцевих особливостей.
  • презентовано успіхи реформи шкільного харчування на Глобальному саміті Коаліції шкільного харчування.
  • Уряд України приєднався до міжнародної коаліції «Шкільне харчування: Харчування, здоров’я та освіта для кожної дитини».
  • розпочато роботу над реалізацією програм навчання та перенавчання працівників їдалень у кулінарних хабах. Завдяки цьому сьогодні в Україні існує мережа з 7 таких центрів.

2024 рік

  • Уряд України виділив 1,5 млрд гривень субвенції на створення та модернізацію харчоблоків у школах. Усього було відібрано 159 проєктів, які будуть реалізовані до кінця цього року. Для забезпечення прозорих та доброчесних закупівель під час будівництва та реконструкції шкільних їдалень було проведено низку заходів із підвищення рівня прозорості за співпраці з антикорупційними проєктами.
  • Триває робота над розробкою регламенту харчування дітей в укриттях у закладах освіти.
  • Активно залучаємо бізнес до реформи шкільного харчування та працюємо над реалізацією проєктів державно-приватного партнерства.
  • Продовжується будівництво 14 навчально-практичних центрів — кулінарних хабів, де фахівці зможуть проходити теоретичні та практичні тренінги.
  • Посилюється робота і в міжнародному напрямку. У липні Команда реформи шкільного харчування презентувала дослідження організації харчування в закладах освіти по всій Україні — School Meals Case Study: Ukraine. Усього в заході взяли участь понад 230 гостей та учасників з-поміж представників міжнародної наукової спільноти, міжнародних партнерів з Коаліції, дипломатичним місіям та партнерським проєктам.
  • З жовтня Уряд виділив 2 мільярди гривень у формі субвенцій місцевим громадам для забезпечення безоплатним харчуванням всіх учнів 1-4 класів.


12-13 ЛИСТОПАДА 2024 року в Києві відбувся Європейський регіональний саміт шкільного харчування. Цей захід зібрав близько 500 учасників, серед яких будуть представники урядів провідних країн, неурядові організації, дипломатичні місії та експерти з різних куточків світу.

На саміті ми демонструємо, як реформа змінює підходи до харчування в закладах освіти в Україні. Крім того, ознайомились з досягненнями та досвідом країн Європейського регіону. Це дозволить нам разом рухатися вперед у забезпеченні здорового харчування для дітей. І, звісно, принесе Україні нові проєкти, бачення та партнерства, що сприятимуть розвитку реформи, освіти, а найголовніше — здоров’ю наших дітей.